Prihlásiť sa

Odhlasujme si vojnu. Prečo si venezuelskí patrioti zrazu spomenuli na guyanské Essequibo

Vo Venezuele sa koná referendum oh¾adne desaroèia trvajúceho územného sporu so susednou Guyanou o región Esequiba

Jedným z dôvodov, prečo má v strednej Európe priama demokracia trochu zlú povesť, je skutočnosť, že ju svojho času zneužíval Hitler. Nacistická ríša bola občas ochotná usporiadať všeľudové hlasovanie, samozrejme, dôkladne strážené esesákmi, aby nikto nehlasoval, ako nemá. Referendum o anšluse Rakúska malo celkom vzorný výsledok: 99,73 percenta hlasov za. Referendá, ktoré prebehli v roku 2022 v Rusmi obsadených častiach Ukrajiny, akoby priamo nadväzovali na túto zvrhlú tradíciu.

Teraz však Hitlera aj Putina „tromfla“ Venezuela, ktorej vládca Maduro vypísal referendum, ktoré na rozdiel od tých predošlých nemá len potvrdiť akýsi status quo nastolený silou, ale ešte len k použitiu sily viesť. Položenou otázkou bolo, či má Venezuela deklarovať svoju suverenitu nad dvoma tretinami susedného štátu menom Guyana; príslušná oblasť, zvaná Essequibo, patrila kedysi k španielskej koloniálnej ríši, ale súčasná hranica, čo je výsledok arbitráže z roku 1899, sa už niekoľko generácií nepohla.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami