Koľko ročných platov treba na kúpu bytu v európskych mestách? Bratislavu predbieha len jedna metropola

Napriek tomu, že ceny nehnuteľností za posledný rok klesali, kúpu si môže málokto dovoliť. Pokiaľ nemá jednotlivec či domácnosť nárok na nejakým spôsobom zvýhodnenú hypotéku, zdá sa, že na Slovensku je v týchto časoch výhodnejšie bývať v prenajatej nehnuteľnosti. Svedčí o tom aj netradičné porovnanie cien nehnuteľností v hlavných mestách naprieč starým kontinentom. Bratislava z neho nevyšla veľmi lichotivo. No v jednej metropole sa treba na priemerný „bytík“ napracovať ešte dlhšie.

Deò otvorených dverí na prvom slovenskom mrakodrape - Eurovea Tower Panoráma Bratislavy. Foto: Dano Veselský/TASR

Kupovať nehnuteľnosť či ísť radšej do podnájmu? O otázke, ktorú si kladie zrejme väčšina ľudí hľadajúcich bývanie, sme už v Štandarde v minulosti písali. V dobe, keď sú úrokové sadzby na vyše desaťročných maximách, vychádza víťazne skôr nájom. A to aj preto, že ceny nehnuteľností rástli po skončení pandémie extrémne rýchlo. Ich medziročné zlacnenie o pár percent, ktoré avizoval Štatistický úrad v správe z konca novembra, sa tak porovnáva s pomerne vysokou základňou.

Zdroj: Štatistický úrad SR

Nejde pritom len o nejaký oddelený slovenský fenomén. Podobnosť platí aj v prípade nehnuteľností v Spojených štátoch, a ako najnovšie upozornil web Politico, prenájmy vychádzajú zo súboja víťazne v celej Európe.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.