„O (normalizácii vzťahov s Izraelom) sme hovorili vlastne na každej zastávke, samozrejme, aj tu v Saudskej Arábii... A môžem vám povedať, že je tu jasný záujem o to, aby sme v tom pokračovali," povedal šéf americkej diplomacie Anthony Blinken po stretnutí so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom. V púštnej oáze al-Ulá v provincii Medína na severozápade monarchie sa Blinken stretol aj so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom, uviedol hovorca rezortu diplomacie USA Matthew Miller.
Blinken zo Saudskej Arábie ešte v pondelok odletel do do izraelského Tel Avivu. Očakáva sa, že pri rokovaniach s izraelskou vládou sa pokúsi dosiahnuť, aby znižovala počet civilných obetí konfliktu v Pásme Gazy.
Šéf americkej diplomacie do oblasti vycestoval už štvrtý raz od vypuknutia konfliktu medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. Teraz okrem Saudskej Arábie navštívil aj Turecko, Grécko, Jordánsko, Katar a Spojené arabské emiráty.
(tasr, afp)