Šéf redakcie televízie al-Džazíra opustil Pásmo Gazy

Šéf redakcie televízie al-Džazíra v Gaze Wáil Dahdúh opustil v utorok palestínske územie, pretože izraelské útoky zabili jeho manželku, niekoľko detí a kolegu.

Scény, ako Dahdúh žiali za svojou rodinou a pešo uniká z Gazy, boli počas vojny medzi hnutím Hamas a Izraelom vysielané po celom svete. Dahdúh (53) v rozhovore s novinárom AFP v južnej časti Pásma Gazy povedal, že odišiel cez hraničný priechod Rafah s Egyptom.

Dahdúh smeruje do Kataru, kde sídli centrála jeho televízie a podstúpi operáciu zranenia, ktoré utrpel pri izraelskom útoku minulý mesiac. Vtedy zomrel aj kameraman televízie al-Džazíra, Sámir Abú Dakka a niekoľko ďalších ľudí.

Dahdúhova manželka, dve ich deti a vnuk zahynuli v októbri pri bombardovaní palestínskeho utečeneckého tábora Nusajrát. Jeho najstaršieho syna zabili tento mesiac pri útokoch na auto v Rafahu.

Palestínčan Dahdúh vstúpil do Egypta v utorok spolu s príbuzným, jeho štyri deti prekročili hraničný priechod minulý týždeň, povedal pre AFP. Syndikát egyptských novinárov už potvrdil, že sa rozprával s Dahdúhom po odchode z Pásma Gazy.

(tasr, afp)