"Požiadali sme Rusko, aby okamžite prestalo verbovať nepálskych občanov do svojej armády. Zároveň žiadame, aby ihneď repatriovalo tých, ktorí už v nej slúžia, aby dopravilo naspäť do vlasti telá tých, ktorí v bojoch zahynuli a ošetrilo a repatriovalo tých, ktorí sa v bojoch zranili," uviedol v rozhovore šéf nepálskej diplomacie Nárájan Prakaš Saud.
Dodal, že Rusko do svojej armády naverbovalo vyše 200 Nepálčanov a najmenej 14 z nich pri bojoch na Ukrajine zahynulo. Nepál zároveň od Moskvy žiada, aby rodiny zosnulých finančne odškodnila. Rusko uviedlo, že má telá 12 z 14 zabitých Nepálčanov.
Moskva sa k verbovaniu cudzincov do vojenskej služby na Ukrajine nevyjadrila. Médiá však informovali, že okrem Nepálčanov tam údajne naverbovali aj niekoľko obyvateľov Kuby. Ruské zákony umožňujú cudzincom vstúpiť do armády pod podmienkou, že podpíšu zmluvu s ruským ministerstvom obrany.
(tasr)