Prihlásiť sa

Je červená karta ministerky kultúry pre granty LGBT organizáciám naozaj nespravodlivá?

Untitled Artwork Autor ilustrácie: Vlado Palša

Možno to čitateľa prekvapí, ale v prípade stopky pre granty LGBT organizáciám z ministerstva kultúry najviac utrpí päť mimovládok. Za niektorými z nich pritom figurujú rovnakí ľudia. Okrem Saplinqu všetky propagujú buď škodlivé ideológie, alebo prehnanú sexualizáciu či dokonca fetišizmus.

Dva týždne sa ozýva rozhorčenie na adresu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Jej avizovanú stopku pre granty LGBT kritizovali najmä strany Progresívne Slovensko a SaS. Líder progresívcov Michal Šimečka na protivládnom proteste v Bratislave vyhlásil, že ministerka šíri konšpirácie, nenávisť a homofóbiu.

Voči Šimkovičovej postupu sa však vymedzila aj konzervatívna opozícia. Jozef Hajko z KDH sa vyjadril, že doterajšie prerozdeľovanie umeleckých fondov bolo diskriminačné ku konzervatívcom. Konanie Šimkovičovej však podľa neho pripomína vyrovnávanie si účtov s určitými umelcami. „Takýto spôsob komunikácie pripomína skôr vystupovanie v súkromnej internetovej televízii, v ktorej doteraz pôsobila,“ uviedol poslanec.

Zdá sa, že kritici avizovaných zmien v rozdeľovaní grantov naznačujú, že kvôli jednému kontroverznému projektu slovenskej LGBT mimovládky by nemali trpieť všetky. 

Tým projektom, na ktorý 12. januára upozornila ministerka kultúry Šimkovičová, keď ohlásila stopku grantom pre LGBT z jej rezortu, je drag workshop pre mládež dotovaný z EÚ, ktorý v Košiciach spoluorganizoval Saplinq. Na mládežnícku výmenu v decembri 2023 upozornil denník Štandard.

Týka sa to piatich mimovládok

Zatiaľ čo kritici ministerky vyjadrujú obavy, že by Šimkovičovej stopkou mohli utrpieť kvalitné LGBT projekty a stratila by sa umelecká diverzita, realita je trochu iná. V grantoch, ktoré z rezortu v minulosti plynuli na LGBT kultúru, je rôznorodosť minimálna. Väčšina prostriedkov v ostatných piatich rokoch totiž išla piatim LGBT mimovládkam. Za niektorými z nich zároveň stoja tí istí ľudia.

Spolu približne 480-tisíc eur od roku 2011 dostali z ministerstva kultúry mimovládky Iniciatíva Inakosť, Nomantinels, Drama Queer, Dúhový Pride Bratislava a Saplinq. Najväčšiu časť si z tohto koláča ukrojila Iniciatíva Inakosť, ktorej od roku 2011 na filmový festival (Filmový festival Inakosti – FFI) rezort pridelil 133-tisíc eur. Druhým najúspešnejším žiadateľom grantov z ministerstva kultúry bola nezisková organizácia Nomantinels so sumou 174-tisíc. Túto sumu získala za obdobie od roku 2011. 

Drama Queer na svoj divadelný festival v priebehu štyroch rokov (2020 – 2023) zinkasoval od ministerstva dokopy 113-tisíc eur. Dúhový Pride Bratislava si z grantov rezortu kultúry od roku 2018 siahol na 40-tisíc eur a Saplinq z rovnakého zdroja dostal na Pride Košice od roku 2021 19-tisíc eur.

Teraz prejdime ku konkrétnym osobám.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami