Prihlásiť sa

O kultúre strachu, ktorá vedie k politike strachu. Pútavý rozhovor Baumana a Donskisa

Zygmunt Bauman Zygmunt Bauman. Foto: Profimedia.sk

O príčinách straty morálnej aj etickej orientácie diskutuje v knihe Morální slepota (Pulchra, 2023) jeden z najvýznamnejších svetových sociológov Zygmunt Bauman s litovským filozofom a sociálnym analytikom Leonidasom Donskisom.

Pod mediálnym tlakom vĺn politických škandálov aj vojnových konfliktov sa znižuje sociálna i politická citlivosť ľudí. Kapacita jej zón je obmedzená, hranice sa rozplývajú a znižuje sa schopnosť rozlíšiť pravdu a lož, dobro a zlo. Pôvod aj dôvody „morálnej nepríčetnosti“ majú spoločenské ozvučenie najrôznejšej kvality, od povrchného glosovania až k hlbokým sondám. Bauman nazýva stratu citlivosti termínom „adiaforizácia“ a vidí ju ako jeden z najcitlivejších problémov našej doby. Pripisuje ju inštrumentálnej racionalite masovej spoločnosti a kultúry, ktorá vedie k ľahostajnosti. Knižný rozhovor diagnostikuje nielen morálku a etiku súčasnosti, ale pomenúva aj sieť dôvodov a príčin stavu, do ktorého dospela dnešná civilizácia.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami