Zanedbanú pamiatku premenili na turistické lákadlo. Čo všetko ponúkne vynovený Draškovičov kaštieľ?

ČACHTICE – Zrekonštruovanú kultúrnu dominantu Draškovičov kaštieľ slávnostne otvorili 22. apríla, turistom bude sprístupnený od 1. mája. Sprievodcu však potrebovať nebudete.

DSC_0126 Zanedbanú pamiatku premenili na turistické lákadlo. Foto: Rasťo Harakal

Národná kultúrna pamiatka Draškovičov kaštieľ bola v posledných rokoch zanedbaným objektom. Mala ale potenciál stať sa opätovne turistickým lákadlom, aj preto vznikla myšlienka jej rekonštrukcie. Všetko to začalo ešte v máji roku 2022.

Projekt Revitalizácia Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach bol úspešný v 1. výzve na predkladanie žiadostí o projekt v programe Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca.

„Pamiatka bude slúžiť verejnosti a takisto aj na rôzne reprezentatívne účely. Chceme tu organizovať podujatia, miesto tu budú mať aj zahraničné návštevy. Chcel by som poďakovať projektantom a všetkým zamestnancom trenčianskej župy, zhotoviteľovi a zástupcom Trenčianskeho múzea, ktorí budú spravovať župný majetok. Bol to náročný projekt a podaril sa aj s vybavením zrealizovať za 2 roky,“ uviedol predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

Staňte sa dirigentom. Zdroj: Rasťo Harakal

Na otvorení nechýbala ani veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva vo Viedni J. E. Susan Eckey. „Som veľmi ohromená renováciou. Vidieť tu veľa práce. Teším sa, že sa tu s vami môžem stretnúť a že sa tu bude vytvárať nová komunita,“ uviedla po prestrihnutí pásky veľvyslankyňa.

Slávnostné strihanie pásky. Foto: Rasťo Harakal

Celá investícia s vybavením stála viac ako 3,25 milióna eur. Trenčianska župa sa na rekonštrukcii podieľala investíciou v hodnote viac ako 2 milióny eur, príspevok zo štátneho rozpočtu predstavuje sumu 177 744,15 eura. Projekt tiež získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska vo výške 1 007 216,85 eura prostredníctvom Grantov EHP a Nórska.

Župa a obec Čachtice pripravujú aj modernizáciu a revitalizáciu okolia kaštieľa, kde pribudne zeleň a infraštruktúra.

Nahliadnite s nami do kaštieľa

História objektu sa začala písať na konci 17. storočia. Kaštieľ Draskovichovcov vznikol ako posledný z čachtických kaštieľov a svoje pomenovanie prevzal podľa stavebníka, krajinského sudcu, mošonského a oravského hlavného župana grófa Mikuláša Draskovicha. Mikuláš podiely na panstve vyženil sobášom s  grófkou Barborou Drugethovou, vnučkou Alžbety Bátoriovej.

Objekt kaštieľa sa v súčasnosti stane kultúrno-kreatívnym centrom so službami na úrovni 21. storočia. Po revitalizácii sú sprístupnené priestory rozšírené o suterén a prízemie.

Nahliadnite dovnútra. Zdroj: Rasťo Harakal

„V suteréne sa venujeme výrobe vína a takisto aj legende Alžbety Bátoriovej. Na poschodí je to o živote Habánov a Rómov, teda bývalých komunít, ktoré tu žili. Celý kaštieľ bude sprístupnený verejnosti a bez sprevádzania, takže návštevník tu môže stráviť polhodinu alebo pokojne aj dve,“ prezradil riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko.

V suteréne nájdete holografické kino, kde budú premietať príbeh Bátoričky. Rovnako sa vám krvavá grófka prihovorí aj z pohyblivého obrazu. Nájdete tam aj mučiareň, v ktorej si vypočujete príbehy, keď sa postavíte pred obrazy.

Na prvom poschodí si prídu na svoje aj deti. Ak sa postavíte za dirigentský stolík, môžete sa zahrať na dirigenta v orchestri, nechýbajú starožitné mohutné stoličky, ktoré v sebe ukrývajú príbehy po tom, ako si nasadíte slúchadlo. V kováčskej dielni vás zase osloví pri príchode samotný kováč.

Jednoducho Draškovičov kaštieľ musíte navštíviť.

Tieto stoličky ukrývajú príbeh, vypočujte si ho. Foto: Rasťo Harakal
Z ľavého obrazu sa ku vám prihovorí Alžbeta Bátoriová. Foto: Rasťo Harakal
Draškovičov kaštieľ ponúka krásne exponáty. Foto: Rasťo Harakal
Vináreň v suteréne. Foto: Rasťo Harakal
Pozor, to nie sú skutočné postavy. Foto: Rasťo Harakal
Draškovičov kaštieľ ponúka krásne exponáty. Foto: Rasťo Harakal

Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok