Víkendové čítanie: Vražda na Ostrove Camino

Na Ostrove Camino sa môže stať všeličo. Aj vražda uprostred hurikánu. Na prvý pohľad dokonalý zločin. Prinášame ukážku z nového trileru z pera Johna Grishama.

JG_Vrazda Zdroj: vydavateľstvo Ikar

Majiteľ kníhkupectva Bruce Cable sa pripravuje na návrat úspešnej spisovateľky Mercer Mannovej, keď hurikán Leo nečakane zmení smer a rúti sa rovno na ostrov. Floridský guvernér nariadi povinnú evakuáciu, väčšina obyvateľov preto zabezpečí svoje domy a ujde na pevninu, lenže Bruce sa rozhodne zostať. Hurikán spôsobí hotovú spúšť – zrovná so zemou domy, zničí hotely a obchody, zaplaví ulice, pripraví o život desiatku ľudí. Jednou z obetí je aj Nelson Kerr, Bruceov priateľ a autor trilerov. Čoskoro však vysvitne, že jeho smrť nezapríčinil nespútaný živel. Obeť utrpela viacero podozrivých úderov do hlavy.

Kto si mohol želať Nelsonovu smrť? Miestna polícia má plné ruky práce s následkami prírodnej katastrofy a nie je schopná riešiť prípad. Bruceovi napadne, či pochybné postavy z Nelsonových románov nemajú základ v skutočnosti. V priateľovom počítači je uložený rukopis nového románu. Ktovie, či sa tam neskrýva kľúč k celému prípadu. Bruce sa pustí do pátrania na vlastnú päsť, a vtedy objaví medzi riadkami čosi, čo prekoná všetky Nelsonove zápletky.

Vražda na Ostrove Camino

„Chcete počuť moju najnovšiu teóriu?“ spýtal sa zozadu Nick. Bruce pomaly vystrel ruku a stíšil zvuk. Bol zvedavý, s čím Nick vyrukuje tentoraz. Bob prikývol. „Aj tak nám ju naservíruješ, či nie?“ „Áno. Skutočný vrah je ten, kto má peniaze. Nelsonovi vyšli tri romány o obchodníkoch so zbraňami a drogami, o práčovniach peňazí, o pašerákoch zbraní, o korporátnych podvodníkoch, pochybných zbrojároch a tak ďalej. Nemám pravdu, Bruce?“

„Z väčšej časti.“

„Nelson dôverne poznal prostredie, o ktorom písal. Dajme tomu, že naštval pár ľudí. Ak áno, prečo ho zlikvidovali až teraz? Knihy už vyšli a predávali sa dobre. Ale bola to fikcia, výplod autorovej fantázie, tak načo sa vzrušovať?“

„Kam tým mieriš?“ prerušil ho Bob.

 „Nelson rozhodne nebol prvý, kto písal o obchodníkoch so zbraňami. Chcem povedať, že ho zabila posledná, nedokončená kniha. Niekomu veľmi záležalo na tom, aby nevyšla.“

Bruce a Bob súhlasne prikyvovali.

Nick pokračoval: „Možno zistili, čoho sa týka. Nebolo to ťažké, Nelson si vždy robil podrobné rešerše. Dopočuli sa, že píše o ich biznise alebo zločinoch. Možno ho hackli, prečítali si rukopis a cítili sa ohrození.“

„Nelson mal z hackerov strach, preto vždy pracoval offline. Jeho počítač bol bezpečný. Viacerým spisovateľom už ukradli texty,“ povedal Bruce. „Až úzkostlivo dbal na ochranu svojich rukopisov.“

„Ako si ich zálohoval? Používal cloud?“

„Netuším, ale pochybujem o tom.“

„A ako komunikoval?“ zaujímal sa Nick.

„Na e-maily používal notebook, ale nikdy neprezradil veľa. Bol priam paranoický. Žiadne sociálne siete. A často menil telefónne číslo.“

„Stále bol amatér, takže ho mohli hacknúť. Vždy sa nájde niekto šikovnejší. Ak Rusi a Číňania dokázali hacknúť CIA, náš nebohý priateľ bol pre hackerov oveľa ľahší terč. Neposlal rukopis svojmu agentovi alebo redaktorovi?“

„Jeho agent vlani zomrel,“ odpovedal Bruce, „Nelson si hľadal nového. Rozprávali sme sa o tom. Pred mesiacom sa mi zdôveril, že kniha je skoro hotová a nikto ju ešte nečítal. Chcel, aby som si ju pozrel a povedal svoje pripomienky. Stavím sa, že rukopis je v jeho počítači. Kde inde by bol?“

„Znamená to, že keď ho Ingrid zabila, ukradla mu harddisk?“ spýtal sa Bob.

„Neviem,“ odpovedal Nick. „Ale ak nie je v počítači, časť záhady by sa objasnila.“

„Prečo ti to nenapadlo skôr? Mohli sme mu skontrolovať počítač,“ ozval sa Bruce.

„Ničoho sme sa nedotýkali. Aj tak sa mi zdá, že Butler nás z niečoho podozrieva.“

„Som rád, že to hovoríš,“ povedal Bob. „Mal som z neho rovnaký dojem. Čo urobí, keď nájdu naše odtlačky prstov?“

„Máme nepriestrelné alibi,“ skonštatoval Bruce.

V aute sa rozhostilo ticho. Vliekli sa po ceste, chvíľu dvadsiatkou, chvíľu takmer krokom. Bruceovi zazvonil mobil. Zdvihol, počúval, zamrmlal čosi o pátracích psoch a neveriacky pokrútil hlavou. Ukončil hovor a povedal: „Tomu neuveríte. Policajti zablokovali cestu na tejto strane mosta a prehľadávajú so psami všetky autá. Povie mi niekto prečo?“

Bývalý odsúdenec Bob si o polícii myslel svoje. Pokrútil hlavou a odpovedal: „Lebo môžu.“

Bruce zúril. „Ľudia majú zničené domy a podniky, prepánajána, načo by pašovali na ostrov výbušniny? Polícia sa vymkla spod kontroly.“

„Dôvod je rovnaký ako v prípadoch, keď pošlú tímy SWAT zatknúť niekoho za nekrytý šek. Oni jednoducho môžu, je to oveľa dramatickejšie. Považujú sa za drsných chlapov a potrebujú si to dokázať. Všimnite si ich vojenský výstroj. Načo má polícia v každom zapadákove tank? Lebo Pentagon má tankov nadbytok a predáva ich lacno. Prečo posielajú psovodov na každý vidiecky jarmok? Lebo majú psy a musia ich používať. Radšej ma neprovokujte.“     

„Už sa stalo,“ poznamenal Nick.

„Načo sú malým policajným staniciam tri hliadkové a štyri hasičské autá? Chlapi sa nudia, posedávajú v kancelárii, a tak im robí radosť preháňať sa po uliciach so zapnutými sirénami. Drsní chlapci v akcii. Radi blokujú dopravu, dodáva im to pocit moci. Majú situáciu pod kontrolou. Pátracie psy. Neuveriteľné! Takto sa nedostaneme domov skôr než o polnoci.“

Bruce chvíľu počkal a potom sa spýtal: „Uľavilo sa ti?“

„Ani nie. Policajti mi dali zabrať, áno, som na nich naštvaný. Bolo by mi lepšie, keby sme sa už konečne pohli. Čí nápad bol tento výlet?“

„Nickov.“

„Jasné, za všetko môžem ja,“ povedal Nick. „Som iba praktikant.“

Bruce chytil do ruky mobil. „Už to nemôžem dlhšie odkladať, musím oznámiť Nelsonovmu otcovi, že jeho syn sa pravdepodobne nestal obeťou živelnej pohromy, ale vraždy. Chce mi niekto pomôcť?“

„Prepáč,“ zamrmlal Nick.

„Uviedol ťa ako kontaktnú osobu,“ pripomenul Bob. „Je to na tebe.“

Zastavili v dlhej zákrute. Pred nimi sa ťahal dlhý nehybný rad áut. Bruce vyťukal číslo.

Z anglického originálu Camino Winds (Doubleday, a division of Penguin Random House LLC, New York 2020) preložila Alena Redlingerová. Kniha vyšla vo vydavateľstve Ikar v roku 2021 ako druhý diel série Ostrov Camino.

John Grisham (1955)

Americký spisovateľ, autor mimoriadne úspešných trilerov z právnického a zo športového prostredia.

Dve volebné obdobia bol členom mississippskej Snemovne reprezentantov. Právnická a politická prax mu poskytla množstvo tém na literárnu tvorbu. Jeho romány preložili do 42 jazykov, viaceré z nich sa stali základom pre filmové spracovanie. Vďaka takmer tristo miliónom predaných výtlačkov po celom svete patrí azda k najčítanejším a najúspešnejším spisovateľom súčasnosti. Autor žije s rodinou striedavo vo Virgínii a v Mississippi. (Zdroj: bux.sk)