Bývalý ochrankár Jozef Žaťko: Premiérova ochranka zlyhala, takmer nikto nekonal správne

rsz_img_0225 Jozef Žaťko. Foto: Vladislav Varga

Jozef Žaťko pracoval v Úrade pre ochranu ústavných činiteľov 21 rokov, keď mal možnosť byť osobným ochrancom napríklad aj pápeža Jána Pavla II.

Počas Radičovej vlády v roku 2011 z úradu odišiel po tom, ako upozornil na viaceré pochybenia v tejto inštitúcii a medializoval podozrivé nakladanie s pohonnými hmotami, za čo dostal aj ocenenie Biela vrana. 

V rozhovore pre Štandard opisuje pochybenia, ktorých sa podľa neho dopustili ochrankári premiéra Roberta Fica v Handlovej, keď na neho útočník spáchal atentát. „Osobný ochranca premiéra nemá čo pacifikovať útočníka, on musí okamžite vlastným telom prikryť chránenú osobu a ak je zranená, pomáha ju evakuovať,“ tvrdí Žaťko. „Prví dvaja epizodickí ochrancovia uzatvárajú priestor medzi útočníkom a chránenou osobou, čiže vytiahnu zbrane a zomknú sa pred premiérom a zbrane namieria pred neho a sledujú, čo sa deje. Oni tam však premiéra nechali samého a vrhli sa na útočníka.“

Prejdime si ten prípad od začiatku: mali byť skupinky ľudí, ktoré sa v Handlovej chceli pozdraviť s premiérom preverené ešte predtým, ako sa zasadanie vlády skončilo?

Áno, akcia v Handlovej bola verejne plánovaná akcia. Celé Slovensko vedelo, že bude výjazdové zasadanie vlády v Handlovej a že sa ho zúčastní premiér, takže áno.  

Aké veci mali operatívci v dave preverovať predtým, ako Robert Fico vyšiel z budovy?

Priestor pred mestským úradom bol pripravený zodpovedne. Mestská a poriadková polícia si urobili svoju prácu, priestor je priestranný, priaznivci či oponenti Roberta Fica sú za železnými zábranami. Priestor je pripravený štandardne.

Jozef Žaťko. Foto: Vladislav Varga

Mali by mať ale operatívci pokrytý ten dav, respektíve skupinku ľudí za zábranami, ešte predtým, ako rokovanie vlády skončilo?


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami