NATO údajne buduje koridory pre prípad veľkej vojny s Ruskom
NATO buduje viacero „pozemných koridorov“, ktorými by sa v prípade veľkej vojny s Ruskom mohli hnať americkí vojaci a armádna technika na frontovú líniu. V utorok o tom informoval britský denník Telegraph.
Predstavitelia pre novinárov uviedli, že americké jednotky sa vylodia v jednom z piatich konkrétnych prístavov a budú presmerovaní po vopred naplánovaných logistických trasách.
Podľa Telegraphu sú niektoré koridory už pripravené a ďalšie sa nachádzajú v procese plánovania.
Kadiaľ by mali viesť
Prioritne by mali byť americkí vojaci dopravení do prístavu v holandskom Rotterdame predtým, ako sa vlakmi dostanú ďalej na východ cez Nemecko a Poľsko, ktoré má dlhú hranicu nielen s Ukrajinou, ale aj s Bieloruskom, spojencom Ruska.
V zákulisí sa však údajne uskutočňujú opatrenia na rozšírenie trás do iných prístavov, aby sa zabezpečilo, že pozemnú líniu komunikácie nebudú môcť ruské ozbrojené sily prerušiť.
V prípade, že by boli jednotky vstupujúce do Európy cez Holandsko zasiahnuté bombardovaním, NATO by sa preorientovalo na prístavy na juhu kontinentu, konkrétne v Taliansku, v Grécku a v Turecku.
Z talianskych prístavov by sa americké jednotky mohli prepravovať po súši cez Slovinsko a Chorvátsko do Maďarska, ktoré má spoločnú hranicu s Ukrajinou.
Podobné plány existujú na prepravu síl z tureckých a gréckych prístavov cez Bulharsko a Rumunsko, aby sa dostali na východné krídlo NATO.
Na stole majú byť aj plány na transport vojakov cez prístavy na Balkáne, ako aj cez prístavy v severských krajinách ako sú Nórsko, Švédsko a Fínsko.
„V týchto koridoroch nebudú národné armády obmedzené miestnymi predpismi a budú môcť voľne prepravovať zásielky bez bežných obmedzení,“ skonštatoval britský denník.
O Slovensku sa zatiaľ nehovorí
Či už ide o pripravené alebo ešte len plánované trasy, Slovensko v nich nefiguruje, no vzhľadom na strategickú polohu našej krajiny a susedstvo s Ukrajinou nemožno vylúčiť, že by sa stalo súčasťou koridorov.
Logistické trasy sa stali kľúčovou prioritou odkedy sa lídri Aliancie na minuloročnom samite v litovskom Vilniuse dohodli na príprave 300-tisíc vojakov, ktorí budú udržiavaní v stave vysokej pripravenosti na obranu aliancie.
Podľa Zelenského je veľká vojna možná
Správa o budovaní koridorov prichádza v kontexte búrania viacerých tabu v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
Ešte koncom minulého mesiaca Spojené štáty zakazovali ukrajinským vojakom útočiť na ruské územie svojimi zbraňami. Na prelome mája a júna tento variant čiastočne povolili s tým, že sa bude týkať len okolia Charkova. Dnes už sú Američania ochotní diskutovať o rozšírení útokov na širšiu oblasť Ruska.
Paralelne s tým francúzsky prezident Emmanuel Macron rokuje s viacerými európskymi štátmi o vytvorení koalície, ktorá by cvičila ukrajinských vojakov priamo na Ukrajine. Podľa denníka Le Monde chce Macron dohodu oznámiť počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vo Francúzsku. Zelenskyj príde na oslavy 80 rokov vylodenia v Normandii, ktoré sú naplánované na 6. a 7. júna.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov koncom mája vyhlásil, že Severoatlantická aliancia je už v priamej konfrontácii s Ruskom. Na otázku, či sa NATO blíži k priamej konfrontácii s Ruskom, Peskov odpovedal: „Oni sa nepribližujú, oni v nej už sú.“
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj sa domnieva, že vojna medzi Ruskom a NATO je možná. Poznamenal, že tento scenár sa stane realitou, ak sa Ukrajina nedokáže vzoprieť.