Aký bude váš dôchodok? Cez elektronický účet to po novom zistia aj mladšie ročníky
O benefitoch Elektronického účtu poistencov Štandard informoval už vlani v auguste. Jeho pridanú hodnotu evidentne ocenili viacerí, keď koncom roka zabodoval na konferencii ITAPA 2023 a stal sa Najlepším projektom digitalizácie spoločnosti. „Jeho ocenenie ma teší o to viac, že je našou vlastnou iniciatívou, teda nevznikol na základe legislatívnej požiadavky,“ upresnil vtedajší riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko.
Služba bola spustená v apríli 2022 a aktuálne eviduje viac ako štvrť milióna aktívnych používateľov, čo predstavuje takmer 100-percentný medziročný nárast. Elektronický občiansky preukaz pritom cez portál slovensko.sk na prístup do svojich účtov využíva momentálne 38 528 klientov.
V minulom týždni inštitúcia oznámila, že v rámci digitalizácie urobila ďalšie kroky. No a kým dosiaľ sa k potrebným údajom o dôchodkovom poistení dostali len poistenci starší ako 45 rokov, po novom sa okruh podstatne rozšíri.
Do účtu poistenca pribudli mladšie ročníky
Poisťovňa papierovú dokumentáciu o dôchodkovom poistení mladších klientov (po ročník narodenia 1984) previedla do digitálnej podoby. „Navyše si už môžu zistiť aj orientačnú sumu svojho dôchodku,“ informuje inštitúcia.
Ak ste si teda úspešne zriadili prístup k funkcionalitám vášho elektronického účtu, získate aj predstavu o tom, koľko vám vychádza starobný dôchodok na základe doterajších dát. Tento výpočet vám totiž sprostredkuje Kalkulačka na informatívny výpočet starobného dôchodku. „Klienti tak nemusia žiadať o papierovú písomnú informáciu a viac ako mesiac čakať na jej doručenie – údaje majú prístupné kedykoľvek, kdekoľvek, online,“ vysvetľuje poisťovňa.
Elektronický účet si od spustenia získal už viac ako štvrť milióna ľudí. „Tentoraz v ňom pribudne ďalšia služba. Ľudia, ktorí sa blížia k dôchodkovému veku, si budú môcť zistiť, v akej výške im orientačne vychádza dôchodok,“ potvrdil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.
Práve po tomto type informácií je totiž najväčší dopyt. „Transparentne tak našim klientom sprístupňujeme ďalšiu užitočnú informáciu, ktorá patrí k jedným z najžiadanejších,“ vysvetlil generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Tariška.
Doteraz ste totiž museli o prehľad období dôchodkového poistenia a informatívny výpočet sumy dôchodku požiadať. Namiesto čakania na papierové výpisy, čo môže trvať aj 60 dní, získate ako poistenec prístup ihneď. „Teraz má všetko k dispozícii na pár klikov – kedykoľvek, kdekoľvek, online. Mojim kolegom patrí za túto užitočnú pomôcku úprimná vďaka a verím, že ju ocenia aj naši poistenci,“ pochválil šéf Sociálnej poisťovne realizátorov z radov zamestnancov.
Zdigitalizovali takmer šesť miliónov dokumentov
V rámci poskytovania elektronických služieb občanov má však inštitúcia ešte odvážnejšie ambície. „Postupne chceme v súlade s plánom obnovy postupovať tak, aby nemusel klient pri riešení životných situácií o dávku žiadať, ale na nárok na dávku ho upozorní sama Sociálna poisťovňa – a dávku vyplatí,“ načrtol víziu šéf poisťovne.
Tá doteraz zdigitalizovala spolu už takmer šesť miliónov dokumentov, pričom len v uplynulých mesiacoch pribudol milión týkajúci sa práve mladšej generácie (vo veku 39 a viac rokov po ročník narodenia do 31. decembra 1984).
A pokračovať v tejto činnosti bude aj pri mladších ročníkoch. Digitalizované dokumenty totiž tvoria databázovú základňu údajov, ktoré sú nevyhnutné pre realizáciu samotného výpočtu orientačnej sumy budúceho dôchodku.
Výpočet užitočný pre viac ako 50-tisíc poistencov ročne
Kalkulačku na informatívny výpočet sumy dôchodku, samozrejme, prioritne využijú práve budúci penzisti, ktorí sa už blížia k dôchodkovému veku a majú záujem si vopred zistiť, ktoré obdobia majú evidované a aký orientačný dôchodok im vychádza.
„Informatívny výpočet sumy dôchodku vychádza z údajov, ktoré o klientovi Sociálna poisťovňa eviduje a sú premietnuté v elektronickom účte v záložke Príprava na dôchodok,“ vysvetľuje poisťovňa.
Inak povedané, dá online kalkulačka klientovi, ktorý sa chystá požiadať o priznanie starobnej penzie, prehľad o orientačnej sume jeho dôchodku.
A keďže má táto automatická kalkulačka potenciál využitia približne pre 50-tisíc poistencov ročne, spolu tak s Prípravou na dôchodok bude celý proces od spísania žiadosti až po schválenie jeho renty rýchlejší a efektívnejší.
„Dodám, že o starobný dôchodok v minulom roku požiadalo takmer 53-tisíc poistencov,“ ozrejmil Martin Hloušek, riaditeľ sekcie dôchodkového poistenia inštitúcie.
Aké údaje zohľadňuje Informatívna suma dôchodku
Dôležité je mať na mysli, že výpočet dôchodku, ku ktorému sa prostredníctvom svojho účtu dostanete, je len informatívny. Zohľadňuje však aj skutočnosť, že ste sporiteľom v II. dôchodkovom pilieri. Naopak, valorizáciu ani obdobie dôchodkového poistenia získané v tomto roku 2024 (respektíve v budúcnosti v aktuálnom roku) nezapočíta.
„Zobrazuje situáciu, na akú výšku dôchodku by mal klient nárok, ak by mohol odísť do dôchodku teraz na základe toho, čo o ňom Sociálna poisťovňa aktuálne eviduje,“ vysvetľuje inštitúcia s dôvetkom, že nejde o prediktívnu sumu dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku.
Pokiaľ teda chcete získať prehľad, všetko potrebné nájdete v záložke „Príprava na dôchodok“ v časti „evidované obdobia“. Pokiaľ „Príprava na dôchodok“ klienta obsahuje obdobia v časti „neevidované obdobia“, tieto v evidencii v Sociálnej poisťovni chýbajú a do informatívneho výpočtu dôchodku sa mu premietnu až po ich zdokladovaní.
Najčastejšie ide o obdobie štúdia, vojenskej služby, či evidencie medzi nezamestnanými občanmi, obdobie starostlivosti o dieťa, ale aj obdobia vykonávania zárobkovej činnosti. Pamätajte si, že presnú výšku penzie sa dozviete až v samotnom konaní o nej, a to po doplnení a overení všetkých potrebných dokladov.
Asi najväčšou výhodou tejto funkcionality je, že si viete priebežne sledovať svoju dôchodkovú situáciu, a to vám môže byť cenným zdrojom podkladov pri úprave stratégie prípravy na vlastnú penziu.
No a na rozdiel od staršej kalkulačky, ktorú mohli záujemcovia využívať cez „starý“ webový portál poisťovne a do ktorej museli ručne zadávať množstvo údajov za celé obdobie svojho pracovného života, je tá nová omnoho proklientskejšia. Výpočet totiž urobí automaticky, čiže bez ručných zásahov klienta.