Starosta Ružinova Martin Chren: Starostovanie ma zo všetkých prác baví najviac

Martin Chren Ružinovský starosta Martin Chren. Foto: Krištof Gremsperger

BRATISLAVA – Bratislavský Štandard prináša svojim čitateľom veľký rozhovor so starostom druhej najväčšej bratislavskej mestskej časti. Dozviete sa v ňom, ako Martin Chren vníma výsledky eurovolieb a či ich výsledok niečo znamená aj pre dianie v bratislavskom komunále, ale aj to, aké sú jeho ambície a či plánuje vystriedať na čele hlavného mesta primátora Matúša Valla. Rovnako nám ružinovský starosta prezradil, ako bude vyzerať výstavba v lokalite Mlynské Nivy, čo si myslí o bratislavskej doprave, ako sa bude vyvíjať v Ružinove parkovacia politika, či akú bude mať mestská časť náhradu za zimný štadión, na ktorom má vyrásť nemocnica.

Pán starosta, máme týždeň po voľbách do Európskeho parlamentu. Ako ste ich v Ružinove organizačne zvládli a ako ste spokojný s hlasovaním Ružinovčanov? 

Musím povedať, že posledné roky boli natoľko supervolebné, že u nás v Ružinove ide pri ich organizácii už o zautomatizovaný proces. Posledné voľby sme sa snažili hlavne odľahčiť fungovanie volebných komisií. Málokto si totiž váži prácu tých ľudí, ktorí tam sedia, pritom bez nich by neexistovali férové voľby. Oni sú tí, ktorí sčítavajú hlasy, kontrolujú spravodlivý priebeh samotného hlasovania. Tlačíme im pomocné hárky, na ktorých sa im ľahšie sčítavajú hlasy, dostávajú od nás krytky na podpisovanie pre GDPR. Je veľa vecí, ktoré sme my tu v Ružinove v súvislosti s voľbami vymysleli a dokonca sa šíria po celom Slovensku. 

Čo sa týka výsledkov volieb, tie ma neprekvapili. Mám však od svojho prvého zvolenia za starostu zásadu, že nekomentujem, koho volím a rovnako ani samotné výsledky, pretože si myslím, že mojou psou povinnosťou je byť starostom všetkých Ružinovčanov. Aj tých, ktorí sú ľavicoví, pravicoví, konzervatívni, liberálni, progresívni, jednoducho, keď je raz človek starosta, tak zastupuje všetkých obyvateľov a je povinný za nich aj bojovať a rovnako je povinný aj spolupracovať s každou jednou vládou, bez ohľadu na to, či k nej má ideologicky blízko, alebo nie.

Ukazujú podľa Vás výsledky eurovolieb aj niečo smerom k bratislavskej komunálnej politike a k jej budúcnosti?

Mám pocit, že vývoj v bratislavskej komunálnej politike bude podobne ako na celom Slovensku spieť k vyhrocovaniu sa. Téma byť baštou proti niečomu, čo je celoslovensky prevažujúce, sa bude objavovať stále viac. A môže to byť jedna z kľúčových tém komunálnych volieb, teda taká, na ktorej sa budú potom lámať volebné výsledky. 

Vaša bývalá strana Sloboda a Solidarita v celoslovenskom meradle neuspela. Ako hodnotíte ich výsledok? Má sa župan Droba, ktorý je jej podpredsedom báť o podporu? 

Ja som bol jeden z prvých, ktorí zo SaS odišli, nie kvôli ideologickým rozporom, skôr to bolo o vízii ako manažovať stranu. Čo sa týka župana a jeho pozície, sledujem dlhšie taký trend, ktorý ma teší, že v komunálnych voľbách začína mať väčšiu váhu značka nejakého konkrétneho mena, alebo nejakej lokálnej iniciatívy, než nejakej politickej strany.

Platí to aj v Bratislave, kde máme silnú značku primátora, ale aj nejakých konkrétnych starostov. Otázka v tomto smere je, ako to ten či onen vie pretaviť, aby so sebou potiahol aj dostatok poslancov. To sa v zásade darí tým, ktorí dokážu vybudovať nejakú silnú lokálnu značku, akou je napríklad Tím Bratislava, alebo aj naša lokálna politická iniciatíva Tím Ružinov.

Nám sa v Ružinove ako jediným z tých väčších mestských častí podarilo obhájiť väčšinu v miestnom zastupiteľstve. No a samozrejme dôležitá je v komunálnej politike aj spolupráca. Ak bude pred župnými voľbami existovať nejaká spolupráca medzi županom, starostom a primátorom, tak vtedy tie výsledky môžu byť diametrálne odlišné, ako dnešné výsledky politických strán. 

Hovoríte o spolupráci primátora Valla z Tímu Bratislava a župana Drobu zo SaS, ale eurovoľby vyhralo Progresívne Slovensko. 

Reálne si myslím, že Matúš Vallo v Bratislave svojou značkou pomáha ťahať Progresívne Slovensko. Dokonca si myslím, že jej pomáha viac, ako ona pomáha jemu, lebo jeho meno je značka sama o sebe. Ale platí to samozrejme len na území Bratislavy a je to len môj pocit…

Vy ste boli v minulosti členom strán SaS, potom Nova a nakoniec strany Skok. Všetko politické subjekty takých liberálnejších formátov. Do akého politického spektra vlastne dnes patrí Martin Chren?

Ja som bol vždy konzervatívny liberál. Pozor, to sa ale nevylučuje. Konzervatívny liberál znamená to, že sa človek sám pre seba rozhodne, že žije podľa nejakých hodnôt, ale nevnucuje tie svoje hodnoty všetkým ostatným. No a tí druhí nech si zasa žijú podľa svojich zásad a ja im nebudem liezť do spálne a pozerať sa, čo tam robia. Ak sa však rozprávame o kultúrno-etických témach, osobne si myslím, že ich pretláčanie do komunálnej politiky je skôr na škodu. 

Máte za sebou pomaly šesť rokov starostovania v Ružinove, zastávate významnú pozíciu v ZMOSe, aké môžu byť ešte vaše ďalšie ambície?

Záleží to od toho, ako sa dohodneme doma (smiech). Ale vážne. Musím povedať, že práca, ktorú robím teraz, mám pocit, čisto osobne, že som sa v nej našiel. 

Takže neplánujete nahradiť primátora Valla? 

Neplánujem kandidovať na primátora hlavného mesta Bratislavy. V Ružinove je veľa rozbehnutých projektov, v ktorých by bolo dobré pokračovať a niektoré trvajú, bohužiaľ, výrazne dlhšie, než sme pôvodne plánovali, hlavne kvôli nedostatku peňazí. Povedať ale dnes definitívny záver, viete, len hlupák nemení svoje zámery a názory. Musím však uviesť, že starostovanie v Ružinove ma zo všetkých prác, ktoré som v živote robil, baví najviac.

Keď sme už spomenuli primátora Matúša Valla, akým je podľa vás primátorom? 

Z primátorov, ktorých som zažil a spoznal, mám pocit, že s ním sa spolupracuje úplne najlepšie. A čo mu musíte uznať, jemu na našom meste záleží. Diskusie, ktoré sa vedú a rozdielne názory, ktoré zaznievajú, vyplývajú skôr z toho, z akého prostredia kto je.

Keď je niekto vyštudovaný architekt, tak gro jeho práce sa týka toho ako urobiť krajšie verejné priestranstvo, no a ten, kto je vyštudovaný ekonóm, sa zasa pozerá viac na peniaze a na hospodárenie. Vo výsledku sa ten svet pohybuje po takej sínusoide.

Aj po takom Rudolfovi Schusterovi v Košiciach, ktorý vybudoval krásne námestie s fontánou, musel prísť niekto iný, kto skonsolidoval verejné financie, aby sa zasa mohlo budovať niečo ďalšie. Taktiež v Bratislave sú tie debaty o tom, aké sú koho priority a vnímanie posunuté. Nie je to o tom, že by tu niekto vyslovene škodil Bratislave, to by bolo neférové tvrdenie.

V akej finančnej kondícii je Bratislava?

Neustále sa skloňuje hospodárenie, zadlžovanie, či efektívne vynakladanie financií. Vy ste ekonóm, v akej kondícii je podľa vás Bratislava?

Bratislava a všetky samosprávy na Slovensku sú v jednej z najťažších ekonomických situácií, v akej kedy boli. Je to najmä kvôli zásahom vlády. Tá im totiž naložila na plecia, čo sa dalo. Od zvyšovania platov vo verejnej správe, cez povinnosti v sociálnej oblasti, školstve a tak ďalej. Ak by Bratislava mala per capita príjem ako Praha, hospodárila by zhruba s dvomi miliardami eur – reálne má o dve tretiny menej. Ťažko v takej situácii čarovať.

Ale zároveň má Bratislava historicky najvyššie príjmy, nie?  

Nominálne áno. Ale porovnajte si napríklad, koľko stojí obedové menu dnes a koľko stálo pred piatimi rokmi. Tých financií je tu veľmi málo. Zároveň platí, že pri správe verejných financií je to o prioritách. A ja sa necítim byť tým, kto by mal kritizovať, že namiesto fontány na Námestí Slobody, kde sa môjmu synovi veľmi páči, by sme mali opraviť Tomášikovu ulicu, aj keď ako starosta Ružinova by som si to želal viac.

Skutočnosť, že som ekonóm, sa v mojom prístupe líši v tom, že by som dával dôraz na fakt, že najprv musí fungovať základ a až potom môžeme robiť pekné veci. Keď som prebral Ružinov, poriadne sa v ňom nekosilo, neupratovalo, organizovali sme brigády. Dnes ich už toľko nerobíme, nie preto, že by sme nechceli, ale preto, že máme fungujúci verejnoprospešný podnik. 

Ak sa zmení financovanie škôlok, ktoré pôjdu po novom priamo mestským častiam a obídu tak rozpočet hlavného mesta, bude mať podľa vás mesto ešte väčší nôž na krku? 

To by mohlo znamenať až úplný koniec Bratislavy, možno niekde na úrovni nútenej správy. Ja som za to, aby sa vždy hľadali férové riešenia. Aj keď sa to primátorovi nie úplne páči, v zásade všetci starostovia sa zhodujeme na tom, že financovanie škôlok nebolo úplne férové.

No na druhej strane, ak sa dnes ide zmeniť systém financovania zo strany štátu, nesmieme to urobiť neférovo opačne. Áno, mohli by sme sa teraz spojiť všetky mestské časti a ťažiť na úkor magistrátu. No vo výsledku by sa to obrátilo proti nám a našim obyvateľom. Mesto by totiž muselo napríklad škrtnúť autobusy, ktoré jazdia do našich mestských častí, lebo by nemalo na ich prevádzku, alebo možno vypnúť osvetlenie. 

Črtá sa teda v tomto medzi starostami a primátorom nejaká nová dohoda? 

Sme odsúdení na to, aby sme nejakú dohodu urobili. Komplikované je to v tom, že dodnes nepoznáme žiadne čísla. My síce z návrhu novely zákona o financovaní škôl a školských zariadení vieme, koľko peňazí nám ide štát zobrať, ale netušíme koľko nám ich dá. Preto zrejme budeme musieť vymyslieť nejakú prázdnu verziu zmeny Štatútu hlavného mesta a budeme čakať až do decembra na konkrétne čísla.

Následne ich cez nejaký pozmeňujúci návrh doplníme. Nie je to síce legislatívne čisté, ale, bohužiaľ, nebudeme mať inú možnosť. Pri tejto dohode zmeny financovania sa ale nezaobídeme bez spolupráce starostov a primátora. A hoci práve toto je téma, ktorá môže evokovať, že by bolo jednoduchšie zrušiť mestské časti a riadiť mesto centrálne, aby nevznikali takéto spory v deľbe financií, ja si to vôbec nemyslím.

Neboli ste kedysi iného názoru? 

To určite nie. Hlavne z dôvodu, že z toho ružového paláca [Primaciálneho paláca – pozn. autora], nech už tam sedí ktokoľvek, nedokážete obsiahnuť úplne všetko. Predstavte si len skutočnosť, že by dnes celé kosenie zabezpečovalo mesto. Kosenie by bolo určite oveľa nekvalitnejšie s pribúdajúcou vzdialenosťou od centra. Je lepšie, keď takéto poskytovanie služieb sa robí bližšie k občanom.

Zmena, ktorá by ale mala nastať, by mala povedať, aké úlohy musí mať mesto a aké mestské časti. Mesto sa podľa mňa má zaoberať dvomi vecami. Celomestskými aktivitami, ako sú zber odpadu, mestská hromadná doprava a podobne. A ďalej strategickými a koncepčnými úlohami typu územné plánovanie.

Mestské časti majú byť skôr poskytovatelia služieb, to znamená, že majú robiť to, čo dokážu robiť lepšie. Kosenie, starostlivosť o škôlky, školy a podobne. Už dnes cez 90 % služieb, pri ktorých dochádza k priamemu kontaktu občana s mestom, zabezpečujú mestské časti. Starostovia poznajú každú jednu ulicu v mestskej časti a poznajú lokálne problémy, kým primátor nemá ani možnosť, ani šancu ich obsiahnuť.

Práve primátor pri téme kosenia naznačil, že Komunálny podnik Bratislava by mal časom preberať jednotlivé činnosti mestských častí. To si teda neviete predstaviť?

Pri tom, ako to sledujem, som presvedčený, že by to viedlo k znižovaniu kvality prác. Hoci Komunálny podnik Bratislava výrazne zlepšil v poslednej dobe svoju prácu. Myslím si, že práve pri kosení je v Bratislave duplicita a je úplne zbytočná. Nedáva totiž logiku, aby boli pri sebe dva trávniky a jeden, ktorý je pri hlavnej ceste kosilo hlavné mesto a druhý naša mestská časť.

My sme sa preto s Komunálnym podnikom dohodli a podelili si územia tak, aby mal každý ucelené úseky, čo nám zrýchlilo a aj zlacnilo prácu. A dnes už je náš podnik verejnoprospešných služieb nastavený tak, že by sme nemali problém prevziať aj správu celého Ružinova. Mesto by sa potom mohlo starať o územia celomestského významu, či hlavné cesty. Rovnako nemá mesto robiť ihriská na cvičenie alebo pre deti, lebo aj to je úloha mestských častí.

Na druhej strane, úplne chápem, že ak by mesto realizovalo len aktivity v oblastí strategického rozvoja, primátor by sa nemal s čím odfotiť. Možno to niekomu príde ako absurdnosť, ale aj to je súčasť politiky a do veľkej miery je to tiež spôsob, ako sa obyvatelia, a teda voliči, dozvedia o práci, ktorú robíte.

Mlynské Nivy čaká zmena

Na poslednom zastupiteľstve ste vzali na vedomie mestskú urbanistickú štúdiu Mlynské nivy, ktorá je podkladom pre zmenu územného plánu v tejto časti mesta. Je Ružinov pripravený priblížiť sa v počte obyvateľov Petržalke? 

Možno treba najprv zadefinovať, o čo ide. A teda o druhú Petržalku určite nie. Mestská urbanistická štúdia rieši územie od Košickej po Bajkalskú a od Bajkalskej po Hraničnú. Ide o územie, kde sú dnes dva typy zástavby. Buď sa tam nachádzajú staré priemyselné zóny, takzvané brownfieldy, ktoré sú naozaj vo veľmi úzkom centre mesta a treba s tým niečo robiť, alebo je v lokalite do veľkej miery neregulovaná, alebo skôr neviazaná výstavba.

Štúdia má za cieľ zadefinovať územný plán tejto oblasti, presne povedať, čo tam môže stáť, ako to bude vyzerať, aké to bude veľké a zároveň zadefinovať aj vynútené verejné investície, ktoré na danom území musia vzniknúť. Je potrebné presne vyčísliť, koľko škôl, škôlok a centier voľného času musí pribudnúť, no a zároveň rátať s novou električkovou traťou. Developer bude musieť v zmysle tejto štúdie prispieť na budovanie uvedených verejných investícií, namiesto toho, aby si výstavbu vybavil po známosti.

Chápem, že keď sa povie, že tu má pribudnúť 25 tisíc obyvateľov, tak to znie desivo, ale na druhej strane sa v lokalite navrhuje zástavba mestského typu, akú poznáme zo širšieho centra Viedne alebo z okolia Slovenského rozhlasu. Pôjde teda zhruba o osempodlažné domy s vnútroblokmi. 

No dobre, ale predsa len vznikne tu obrovská výstavba…

Výstavba, ktorá bude mať presne zadefinovanú občiansku vybavenosť, jej súčasťou sa stane vybudovanie novej električkovej trate, ktorá bude v širšom centre a má predpoklad, že tu bude menej áut a výrazne viac toho pešieho presunu.

Tým ste si istý?

Pozrite sa dnes na ľudí, ktorí bývajú na Medenej ulici a v jej okolí, kde je presne podobný typ výstavby. To je tá zástavba, aká vznikne na Mlynských Nivách. Hustotou, výškou i veľkosťou, akurát na Mlynských Nivách budú mať domy aj podzemné garáže.

Ale aj tam vidím ľudí pohybovať sa autami.     

Samozrejme, ale na presun autom je tam výrazne nižšia potreba. Vôbec sa preto nebojím, že to konkrétne územie nezvládne. My máme jeden príklad pekného rozvoja v Ružinove a tým je Zwirn, ktorý má verejné priestory, zelené priestory aj nejakú zástavbu. Ak sa pozriete na projekt Zwirn, tak výstavba na Mlynských Nivách, ktorá vznikne, bude ešte menej intenzívna.   

Od developerov bude mesto po novom žiadať 130 eur za meter štvorcový z nadhodnoty, ako kompenzáciu za zmenu územného plánu. Tento mechanizmus však môže byť aplikovaný aj v nepeňažnej forme. Je 130 eur dosť a neskončí to tak, že developer vybuduje v požadovanej sume park a následne sa o neho budete musieť starať vy?

Ale my sa o tie parky chceme starať. Veď predsa na to sme tu. My nemáme dávať ruky preč od všetkého a hovoriť developerom, že toto ste si tu súkromne vybudovali, oploťte si to a starajte sa. Práve naopak. Z dielne hlavného mesta ide o nový prístup. V minulosti pri zmenách územných plánov z nich nikdy nič mesto nemalo. Teraz sa ide uplatniť prístup, že keď sa v niekoho prospech upraví územný plán, tak bude musieť oficiálne mestu zaplatiť kompenzáciu, za to, že tam bude môcť postaviť viac bytov. A logické je, že tie peniaze by mali skončiť na tom konkrétnom území.

Otázka je, či bude 130 eur dosť. Odpoveď je trochu ťažšia a treba sa na ňu pozrieť z rôznych aspektov. Jedným z nich je časová hodnota peňazí. Ich hodnota je totiž úplne iná dnes, keď od stavebníka žiadam poplatok a dajme tomu za osem rokov, keď sa on dostane k výstavbe a predaju. Ja som sa snažil robiť si nejaké prepočty a ten záver, ku ktorému som sa dostal je taký, že ešte 150 eur za meter štvorcový by developeri prežili, ale nad tú hranicu, by sa už niektoré projekty museli upravovať a meniť.

Verejná doprava nie je pre ľudí prioritou

Posuňme sa k doprave. Ulice ako Prievozská, Košická, Prístavná, či Bajkalská už dnes patria v Bratislave medzi tie najvyťaženejšie. Ak tu pribudne hoci aj takáto výstavba, nesťaží dopravu ešte viac?

Otázka je, či bude táto výstavba viesť k tomu, že sa tu tranzit zintenzívni, alebo naopak, že tranzitu ubudne, lebo bude viac ľudí bývať v centre. Ak sa ale bavíme o tranzitujúcej doprave, ktorou Ružinov najviac trpel, treba povedať, že najlepším liekom na jej obmedzenie bola a je parkovacia politika.

No a to, čo v tejto oblasti najviac prispeje k upokojeniu tranzitnej dopravy, bude nová električková trať, ktorá prepojí Mlynské Nivy s Petržalkou, ale aj ďalšími časťami Ružinova. Vo všetkých veľkých metropolách sa bežne používa verejná doprava a ľudia s tým vedia žiť. Podľa mňa kvalitné mesto a vyspelá spoločnosť nie je taká, kde si každý môže dovoliť najdrahší mercedes, ale taká, kde si ľudia môžu dovoliť kvalitný mercedes a pritom jazdia verejnou dopravou.

Súhlasím, ale máme my verejnú dopravu na takej úrovni, aby sme mohli toto od ľudí v Bratislave očakávať?  

Úprimne povedané, zatiaľ nie. Hlavne preto, že je stále rýchlejšie a pohodlnejšie prepravovať sa vlastným autom. Vo väčšine metropol je prepravovanie vlastným autom oveľa drahšie a oveľa pomalšie. Určite ale nie je cesta obmedzovať prepravu autom. Správny prístup je skvalitňovať, zlepšovať, zdostupňovať verejnú dopravu, aby bola lákavá pre stále väčší počet obyvateľov. 

S dopravou súvisí aj električka medzi Euroveou a národným divadlom. Aká trasa je najlepšia podľa vás? 

Spolu s Martinom Kurucom, starostom Vrakune sme boli prví, ktorí sme nakreslili čiaru popred divadlo. A som presvedčený, že je to jediná možná trasa aj na základe štúdií, ktoré sa urobili. Nesmie však nijako poškodiť divadlo. Jediná možná preto lebo, ak by viedla po Landererovej, mala by za následok menšiu prejazdnosť tejto ulice. A skolabovala by križovatka na Košickej, kde by električka robila ľavé odbočenie a tým by znížila priepustnosť aj samotnej križovatky. Petržalka by skolabovala. Pri trase popri nábreží, popod most Apollo a následne priamo na Košickú, bude križovatkou prechádzať rovno a nijako jej priepustnosť neobmedzí. 

V Ružinove vás čaká aj vybudovanie terminálu integrovanej osobnej dopravy pri Vrakunskej ceste. Ako vidíte tieto plány? 

Áno, v oblasti dopravy sa chystajú významné projekty, kde by som bol rád, keby mesto postupovalo trochu rýchlejšie. Na TIOP Ružinov sme pred dvoma týždňami oznámili územné konanie. Predĺži sa tým električková trať o jednu zastávku a všetci tí, ktorí chodia zo Šamorína, alebo Dunajskej Stredy, budú môcť v Ružinove prestúpiť z vlaku suchou nohou do autobusu alebo električky.

Neskončí to ako predĺženie Saratovskej v Dúbravke k TIOPu Bory?

Preto hovorím, že by som rád videl zrýchlenie prác zo strany mesta. Mne totiž nestačí, že bude v rámci nového sedemročného programového obdobia táto stanica len nakreslená, chcem, aby bola aj postavená. Ak to bude pre všetkých jedna z priorít, tak bude zrealizovaná v priebehu pár rokov.

Dôležité je, že je dohoda na tom, že predĺženie bude trasované novým viaduktom ponad existujúcu železničnú trať a konečná bude na úrovni parkoviska Súhvezdná, ale z opačnej strany trate, teda zo strany Hornbachu. To by mohlo neskôr znamenať, že už by nemuselo nič brániť predĺženiu električkovej trate až k Ikei, alebo dokonca na letisko.

Pre vedenie mesta, je veľmi dôležitou témou aj cykloinfraštruktúra. Ako to vidíte vy? Bude mať aj Ružinov svoje „Vajanského nábrežie“?

Som veľký fanúšik cyklotrás, ale som presvedčený, že pri nedostatku peňazí si máte vybrať prioritné projekty. No a ja by som bol rád, aby vznikli cyklotrasy, ktoré prepoja každý jeden koniec mesta s druhým koncom. V Ružinove nám chýba cyklotrasa, ktorá by prepojila Trnávku so zvyškom mesta. Určite nefandím tomu, aby sa robili cyklistické piktogramy vo vnútrobloku, kde reálne nikdy žiaden problém nebol. Takže opakujem, za mňa cyklotrasy áno, ale tam, kde vyriešia väčší problém a kde majú zmysel.

Počet zón parkovania v Ružinove sa zrejme zníži

Prejdime k parkovaniu. To trápi obyvateľov celej Bratislavy, ale samozrejme aj Ružinova. Vieme, že systém je vo veľkom mínuse, dostane sa niekedy do zelených čísel?

Poviem to tak diplomaticky. Hospodárenie PAASu je dôkazom toho, že parkovacia politika sa nerobí pre to, aby sme vyťahovali peniaze z vreciek Bratislavčanov. Áno, tento projekt je v mínuse, dokonca sme v mínuse aj my v Ružinove. Doteraz sme totiž prenajímali vyhradené parkovacie miesta za niekoľko sto eur ročne a to sa zrušilo. Stratu máme v státisícoch, no a peniaze z predaja rezidentských kartičiek a hodinových lístkov túto stratu ešte nedorovnali.

Čo je však podstatné, parkovaciu politiku zavádzame len tam, kde je potrebná. A musím povedať, že scenár je všade rovnaký. Vždy sa najprv ľudia boja a hnevajú, že budú musieť zaplatiť 39 eur, ale keď už sa u nich zavedie, tak sú nakoniec spokojní. Nespokojní zostávajú ľudia bez trvalého pobytu a tí, ktorí majú štyri, či päť áut. 

Vravíte, že ľudia sú spokojnejší, ale sú naozaj všetky lokality nastavené tak, že tam zaparkujú všetky autá rezidentov? 

Máme aj my dve – tri malé lokality, kde napriek zavedeniu parkovacej politiky je stále málo parkovacích miest. Spomeniem Azovskú a Niťovú, teda dve krátke uličky, kde ten počet parkovacích miest je rovnaký ako pred zavedením regulácie a nikdy ich nebude viac. Len samotných obyvateľov a ich áut je viac, než je tam tých parkovacích miest. Potom sú aj také, kde sa už parkovalo fajn, až si obyvatelia dokúpili ďalšie autá a zasa sa tam parkuje horšie. Napríklad na Sklenárovej. Akurát pred pár dňami som dostal finálny projekt parkovacieho domu, ktorý tam chceme postaviť, pretože vnímame problém v tejto časti.

Ale celkovo mám pocit, že ten systém celomestského parkovania je prepracovaný a mnohé výhrady, ktoré sme mali, sa priebežne odstraňujú. Mne napríklad veľmi vadilo, že sa nedalo platiť SMSkou. Rozumiem, že podľa mesta je táto služba drahá, no je vyslovene proklientská. A preto som rád, že sa SMSky v týchto dňoch zaviedli.

Vy si navrhujete a vyznačujete parkovacie miesta v jednotlivých lokalitách sami? 

Áno, bola to naša podmienka. Tým pádom napríklad netlačíme cyklotrasu do každej slepej ulice na úkor parkovacích miest. A počúvame pri tom ľudí. Len ako príklad, keď nám obyvatelia Pavlovovej ulice povedali, že chcú na obidvoch stranách cesty parkovanie aj na úkor toho, že bude užší chodník, tak sme im to tam tak vyznačili. Keby to mal realizovať magistrát, tak podľa pravidiel, ktoré má, by ich tam nikdy nenakreslil.

Ako sa vám podarilo takto dohodnúť s magistrátom?

Mali sme dohodu s primátorom, že konečné slovo v takýchto prípadoch budeme mať my. Je to aj preto, že sa mi na ružinovskom úrade podarilo vybudovať špičkový tím dopravných inžinierov a odborníkov. To sú najopálenejší ľudia v Bratislave, lebo posledné tri mesiace strávili vonku v uliciach na realizácii novej parkovacej zóny Trávniky. Zažili stovky rozhovorov s obyvateľmi, na základe ktorých reagujú pri dopravnom značení na ich podnety. Dokonca menia veci podľa skúseností samotných obyvateľov. A tak sa to má robiť.

V Ružinove máte schválených päť zón parkovania. Vnímate toto rozdelenie stále ako šťastné?  

Ako starosta som presadzoval, aby bolo v Ružinove čo najmenej zón. Ale, neexistuje možnosť, aby fungovala parkovacia politika a neboli by Nivy oddelené od zvyšku Ružinova, pretože je to typologicky úplne iné územie a veľa Ružinovčanov chodí na Nivy do práce. Tým pádom by obyvatelia Nív týmito presunmi trpeli. Zóna Nivy a zóna Ružinov musia byť rozdelené.

Som ale rád, že ružinovský štvorlístok, štyri najväčšie sídliská [Štrkovec, Trávniky, Ostredky, Pošeň – pozn. autora] sú jedna zóna, pritom mesto ich navrhovalo pôvodne rozdeliť. Nám to ale nedávalo logiku. Tie sídliská boli budované tak, že istá časť občianskej vybavenosti je len na jednom z nich. O rok-dva, keď budeme zavádzať zónu Prievoz, by som bol veľmi rád, aby sa aj Prievoz prilepil k uvedenému štvorlístku. Aj dopravné prieskumy nám ukazujú, že presuny áut nie sú také veľké, aby nás nútili mať Prievoz ako samostatnú zónu.

To znamená že počet schválených zón v Ružinove sa zníži? 

My máme zatiaľ tri funkčné zóny. RU1 čo sú Nivy, ďalej RU3, čo je Ružinov a potom takú malú časť RU2, ktorou je lokalita Klingerka, ktorá má ochrániť jej obyvateľov pred návštevníkmi blízkych biznis centier. No a potom ten zvyšok, dnes síce na papieri rozdelený do ďalších dvoch zón, ale budú určite ešte predmetom vývoja a debaty.

Výstavba nemocnice prinesie špičkovú starostlivosť, ale aj nový zimný štadión

Vášnivú debatu vzbudil zámer výstavby novej nemocnice, ktorá má vyrásť na mieste zimného štadióna Vladimíra Dzurillu. Ako dlho ste o tomto zámere vedeli a ako sa k nemu staviate?

Túto informáciu som mal asi o šesť týždňov skôr ako všetci ostatní. Zavolala si ma pani ministerka, ktorá mi povedala, že zvažujú takúto alternatívu a chcela poznať môj názor. Následne sme sa stretli asi dvakrát a tretíkrát aj s primátorom Vallom a hlavným architektom.

Pozrite, ako predstaviteľ ZMOSu sa stretávam s primátormi a starostami z celého Slovenska a viem, aký veľký problém je aj v krajských mestách zohnať kvalitných lekárov a dostupnú zdravotnú starostlivosť. To, že by najkvalitnejšia, najlepšia koncová nemocnica s najlepšími lekármi a s urgentom mala byť v Ružinove, tak z toho sa teším. To je pre Ružinovčanov obrovský prínos.

No dobre, ale predsa len na úkor športovej infraštruktúry? 

Od prvého dňa sme úplne transparentne pani ministerke povedali, že tento projekt podporíme, ale s podmienkou, že ak chcú siahnuť na zimný štadión, skôr než sa ho dotknú, musia vybudovať nový. Našou úlohou je nájsť vhodnú lokalitu, kde by mohol vzniknúť a úlohou štátu je dať nám dostatočný časový priestor a peniaze na jeho vybudovanie.

Štadión Vladimíra Dzurillu má svoje problémy a ak by mali ružinovskí hokejisti, korčuliari a curlingisti dostať modernejší, kvalitnejší a energeticky úspornejší, tak je to veľké plus pre mestskú časť. A v tomto máme veľké tromfy v rukách. Náš je pozemok pod štadiónom, štadión a aj územný plán tu hovorí o športovej infraštruktúre. Bez súčinnosti s mestom, by sa v danom území nemocnica veľmi ťažko pripravovala. Ale rokujeme a pripravujeme návrh memoranda, ktoré chceme ponúknuť. 

Nový štadión by mal postaviť štát alebo mestská časť? 

Najlogickejšie by bolo, ak by vláda vyčlenila peniaze, dala by ich na nejaký účet a povedala, že sú k dispozícii tri-štyri roky na postavenie nového štadióna, kým sa doladia povolenia pre novú nemocnicu. A bude na našej šikovnosti, aby sme to zvládli urobiť. Neviem si totiž predstaviť, že nový štadión postaví ministerstvo zdravotníctva.

Prezradím ale ešte niečo z kuchyne. Nedávno sme mali stretnutie s Mirom Šatanom a s Mirom Lažom na hokejovom zväze, pretože zvažujeme aj inú možnosť. Náš zimný štadión zahŕňa jednu veľkú halu s tri a pol tisícovým hľadiskom, ale toľko ľudí tam už dlho nebolo, ďalej má jednu tréningovú halu a halu na curling.

Odhadované náklady na vybudovanie takého istého štadióna sú 25 až 30 miliónov eur. Radíme sa s odborníkmi, či by iný typ stavby možno vo výsledku lacnejší, nebol pre nás vhodnejší. Ak by napríklad hala so sedením pre tisíc divákov a ďalšími tromi tréningovými ľadovými plochami stála len 17 miliónov, tak možno mať viac ľadových plôch by aj pre obyvateľov, deti a ich rodičov, teda pre tých, ktorí chcú viac športovať, bolo výhodnejšie a teda zároveň aj lacnejšie.

Toto teraz chceme veľmi rýchlo premyslieť. Pre nás bude dôležité aj to, aby projekt nového štadióna spolu s nemocnicou bol definovaný ako strategická investícia, aby tu nevznikli iné problémy, napríklad s pozemkami.

Pri Areáli hier Radosť spolupracujeme s MIBom

Spomenuli ste deti a rodičov. Tí ostali mierne sklamaní pri Areáli hier Radosť, ktorý ostal na jar bez herných prvkov. Kedy bude opäť funkčný? 

Funkčný bude o dva-tri týždne v takej dočasnej verzii. Areál hier Radosť predstavuje jeden z našich najdôležitejších projektov. Je to najväčšie detské ihrisko v Bratislave, možno aj na Slovensku a bolo veľmi staré. Jeho obnovu máme ako prioritu a chceme z neho urobiť, aj s dôrazom na klimatické zmeny, najlepší detský areál na Slovensku.

V najbližších týždňoch by mala vyjsť architektonická súťaž, na ktorej pracujeme s Metropolitným inštitútom Bratislava. Tá prebehne v dvoch kolách a mala by byť vyhodnotená na jar budúceho roku. Následne sa budú spracovávať realizačné projekty a získavať povolenia. Odhadované náklady na jeho kompletnú zmenu sú päť až sedem miliónov eur, pričom časť by mali zaplatiť fondy EÚ a zvyšok budeme musieť nájsť. 

Neostane to len na papieri? Z mnohých projektov, ktoré mal MIB na starosti, nakoniec nič nebolo. 

Toto je ale projekt mestskej časti. A je to teda naša zodpovednosť. Spolupracujeme s MIBom, pretože akceptujeme, že ihrisko Areálu hier Radosť je územie celomestského významu. Podľa štatistík sem totiž chodí viac ľudí z iných častí Bratislavy a reálne len dvaja z piatich návštevníkov sú Ružinovčania. A je pre nás aj jednoduchšie spolupracovať s organizáciou, ktorá takéto architektonické štúdie robiť vie.

Zadanie sme robili my, dokonca písal som ho ja a schvaľovalo ho naše miestne zastupiteľstvo v decembri minulého roku, aby sme si boli istí, že mesto tam nenavrhne nič, čo by sme ako Ružinovčania nechceli.

Do času úplnej revitalizácie ste sa ale pokúsili areál vybaviť aspoň dočasnými hernými prvkami, aby deti na tomto mieste úplne neprišli o zábavu. Pri súťaži na dodávateľa týchto herných prvkov sa však vyskytli problémy a v avizovanom termíne sa to nestihlo. Prečo?

Dúfali sme, že ihrisko na Štrkovci vydrží po veľkú rekonštrukciu. Minulú jeseň však neprešlo revíziou a museli sme okamžite naskočiť na plán „B”, obstarať nové dočasné prvky na dva – tri roky. Áno, súťaž na ne sa predĺžila o nejaké dva-tri mesiace a firma, ktorá dala najlacnejšiu ponuku, nevedela dodať k herným prvkom certifikáty, vzhľadom na to, že vybrala lacnejšie, necertifikované prvky. No a to sme zo skúseností akceptovať a dovoliť nemohli, určite nie na našom najdôležitejšom ihrisku na Štrkovci.

Približne o dva-tri týždne sa otvorí dočasné ihrisko, no nebude také veľkolepé ako predošlé. Realizujeme to celé tak, aby sme v čase, keď príde na rad spomínaná obnova, vedeli tieto prvky demontovať a presunúť niekde inde. Ale bude tu najväčšia detská trampolína, takže pevne verím, že aj to si deti užijú. 

Pred poslednými komunálnymi voľbami ste sa vyjadrili, že ešte do termínu ich konania sa pohnú ľady aj s bývalým obchodným domom, dnes známym ako Hirošima. Stále sa nič nedeje. Kde je problém?

Úprimne povedané, podcenil som fakt, že sa dejú veci, ktoré sú mimo nás. Projekt, ktorý má na mieste Hirošimy vzniknúť, dostal potvrdenie o súlade dopadov na životné prostredie, známe ako EIA. A stalo sa to, že sa voči dokumentu odvolal človek, ktorý tam ani nebýva.

Minister životného prostredia novú EIU nechcel rok a pol podpísať a stála mu na stole. Dokument podpísal až minister Taraba v januári tohto roka. Tým pádom projekt už má kladnú EIU a posledná vec, ktorá tam teraz beží, je výrubové konanie, lebo medzičasom v tej jame vyrástlo náletových 150 stromov. Máme poslednú pečiatku, ktorá chýbala, hneď po nej sa môže začať územné a následné stavebné konanie. A teda verím, že o rok sa Hirošima bude búrať a s touto traumou bude raz a navždy koniec.


V Rusku sa koná jadrové cvičenie. Jeho súčasťou sú aj rakety s dosahom 11-tisíc kilometrov. Ruská armáda usporadúva vojenské cvičenia, ktorých súčasťou sú aj mobilné odpaľovacie systémy s jadrovými raketami Jars. Ide pritom už o druhé takéto manévre za menej ako mesiac, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa…

Prejsť na článok
Novou riaditeľkou Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana sa stala Petra Flach. Tá bola od marca dočasne poverená vedením Bibiany. Ako ozrejmila hovorkyňa rezortu kultúry Petra Bačinská, výberové konanie sa konalo v piatok 19. júla. „Prihlásili sa do neho dve kandidátky, obe splnili všetky kritériá. Na samotné…

Prejsť na článok
Archeológovia v Jánovciach skúmali život v podhradí. Našli predmety z obdobia pred Kristom. JÁNOVCE – Už štvrtú sezónu pokračuje v obci Jánovce v časti Machalovce systematický sondážny archeologický výskum v lokalite zaniknutého hradiska z obdobia prvého storočia pred Kristom. Mnohé vykopané predmety archeológov prekvapili. „Tohto roku sme sa…

Prejsť na článok
Palestínske frakcie podpísali v Číne dohodu, ktorá má ukončiť ich rozdelenie. Zástupcovia 14 palestínskych frakcií sa na svojich rokovaniach v Číne dohodli na vytvorení „dočasnej vlády národného zmierenia“, ktorá bude po vojne s Izraelom spravovať Pásmo Gazy. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v utorok na…

Prejsť na článok
Biden odovzdal časť právomocí o podpore Ukrajiny Yellenovej a Blinkenovi. Americký prezident Joe Biden v pondelok delegoval niektoré právomoci v rámci zákona o podpore Ukrajiny americkému ministrovi zahraničných vecí Antonymu Blinkenovi a ministerke financií Janet Yellenovej. Biden na základe svojich právomocí vyplývajúcich z Ústavy USA…

Prejsť na článok
V Bangladéši prišlo počas protestov o život najmenej 168 ľudí, stovky zatkli. Najmenej 168 ľudí vrátane viacerých policajtov prišlo o život počas protestov v Bangladéša a viac než 1100 osôb bolo zadržaných. V hlavnom meste Dháka bolo zatknutých najmenej 532 osôb. Bezpečnosť tam zabezpečuje množstvo vojakov, na…

Prejsť na článok
Alex Soros verejne podporil Kamalu Harrisovú, vieme, kto bude ďalšou bábkou, reagoval Musk. Syn finančníka George Sorosa verejne vyjadril podporu Kamale Harrisovej, ktorá sa uchádza o prezidentské kreslo v USA. „Rád by som poďakoval Alexovi Sorosovi za to, že nikoho nenechal v napätí, kto bude ďalšou bábkou,“ reagoval…

Prejsť na článok
Netanjahu má záujem stretnúť sa v USA s exprezidentom Trumpom. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu požiadal o osobné stretnutie s bývalým prezidentom USADonaldom Trumpom. Ich schôdzka by sa mala uskutočniť tento týždeň počas Netanjahuovej návštevy v USA. S odvolaním sa na ľudí oboznámených so situáciou o…

Prejsť na článok
Súperkou Trumpovi bude Harrisová. V centre kampane chce aj právo na potrat. Kamala Harrisová má podporu dostatočného počtu delegátov nominačného zjazdu Demokratickej strany, ktorý sa bude konať v polovici augusta v Chicagu. Podporu jej už vyjadrilo 2 214 delegátov, potrebuje priazeň aspoň 1 986 delegátov. Tieto prieskumy…

Prejsť na článok
Parlament ako „Zelenského notár“. Chaos a pochybné vytváranie súhlasu. Zelenského strana je rozdelená a stratila tak v zákonodarnom zbore väčšinu. Reportáž New York Times o tom, ako sa vláda v Kyjeve opiera o pochybné spojenectvá, aby jej prechádzali zákony a minimalizovala kontrolu na jej…

Prejsť na článok
Vytiahne europoslanec z vreciek daňových poplatníkov až 60-tisíc eur mesačne?. Začiatkom júna si Európania zvolili svojich zástupcov do Európskeho parlamentu. Prvým oficiálnym pracovným dňom bol však utorok 16. júla, keď sa začala ustanovujúca plenárna schôdza. V tento deň si poslanci zvolili staronovú predsedníčku Malťanku Robertu…

Prejsť na článok
Nad mŕtvym dieťaťom v maternici sa plače, len keď je potrat spontánny. Spisovateľka Tereza Semotamová poskytla rozhovor pre podcast RANT Space o tom, že potratila. Jej vystúpenie bolo určite náročné, asi osobne aj odvážne (inak sa témy dotkne extrovert, inak introvert), určite však ojedinelé. Podobných verejných vyjadrení…

Prejsť na článok
Umelá inteligencia. Menej, než sme sa báli a viac, než sme chceli?. ChatGPT bol spustený v novembri 2022 a odštartoval boom umelej inteligencie (AI). Neuplynuli ani dva roky a učitelia bojujú so seminárkami generovanými AI, novinové komentáre načítava neurálny hlas a ľudia na obrázkoch z generátorov umelej…

Prejsť na článok
Starý Windows zachránili SouthWest Airlines pred výpadkom. Alebo aj nie?. Ráno 19. júla sa na počítačoch s operačným systémom Windows začala objavovať „Modrá obrazovka smrti“. Dnes už vieme, že príčinou bola nezvládnutá aktualizácia bezpečnostného softvéru od firmy CrowdStrike. Svet mal šťastie v nešťastí. Výpadok ovplyvnil „len“ zhruba…

Prejsť na článok
104 dní do volieb v USA: Dva programy americkej pravice. Pár dní pred prvou debatou amerických prezidentov sa na sociálnych sieťach objavila akási staronová informácia. Konzervatívni právnici, politici, a ďalší myslitelia vytvorili dokument Projekt 2025, ktorý predstavuje radikálnu konzervatívnu príručku pre budúceho republikánskeho prezidenta. Zo strany demokratov prišla výrazná…

Prejsť na článok
Postrelili premiéra, mohla to byť jeho derniéra, rapuje Majk Spirit v novej piesni. Postrelili premiéra, ledva to prežil, mohla to byť jeho derniéra, rapuje Majk Spirit v novej piesni. Známy interpret ju nahral krátko po atentáte na Roberta Fica, rozhodol sa však zverejniť ju až po streľbe na…

Prejsť na článok
Uplynulo 13 rokov od teroristických útokov v Nórsku, pri ktorých zomreli desiatky ľudí. Uplynulo 13 rokov od teroristických útokov v Nórsku, keď Anders Behring Breivik v Osle a na ostrove Utöya usmrtil 77 ľudí. Odsúdili ho na 21 rokov vo väzení a trest sa mu môže predĺžiť, ak…

Prejsť na článok
V západoafrickom Mali zahynulo 26 ľudí, keď ozbrojenci zaútočili na dedinu v regióne Mopti. V západoafrickom Mali zahynulo 26 ľudí, keď ozbrojenci zaútočili na dedinu v regióne Mopti. Útočníci strieľali na ľudí pracujúcich na poliach, armáda dorazila na miesto činu až po útoku, uviedol starosta Moulaye Guindo. Cieľom útoku…

Prejsť na článok
Kresťanskodemokratické hnutie možno zatlačí na Smer. Kresťanskodemokratické hnutie možno zatlačí na Smer a z konzervatívnej pozície bude môcť otestovať, či v prejave Roberta Fica na Devíne išlo o reálne plány alebo len prázdne reči. Podľa Michala Šimečku si totiž musí vybrať…

Prejsť na článok
Šéf poľskej diplomacie navrhol, aby Rada EÚ v auguste zasadla na Ukrajine. Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski navrhol, aby sa augustové neformálne stretnutie šéfov diplomacie krajín Európskej únie konalo na Ukrajine. Maďarsko nesúhlasilo. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell následne oznámil, že stretnutie sa bude konať v…

Prejsť na článok
Nancy Pelosiová podporila Kamalu Harrisovú ako prezidentskú kandidátku demokratov. Nancy Pelosiová podporila Kamalu Harrisovú ako prezidentskú kandidátku demokratov. Bývalá predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov označila viceprezidentku za „brilantne bystrú“. Harrisová avizovala zámer kandidovať po tom, čo zo súboja o Biely dom v nedeľu odstúpil súčasný…

Prejsť na článok
Významný okamih pre ozbrojené sily: Prvé dve stíhačky F-16 pristáli a prešli slávobránou. Prvé dve slovenské stíhačky F-16 pre ozbrojené sily pristáli na letisku Kuchyňa pri Malackách v pondelok krátko po ôsmej hodine večer. Tesne pred zosadnutím na zem predviedli niekoľko manévrov. Čakalo sa na slávnostný ceremoniál. Na…

Prejsť na článok
Video: V Kuchyni pri Malackách pristáli prvé dve slovenské stíhačky F-16. Video: V Kuchyni pri Malackách pristáli prvé dve slovenské stíhačky F-16, na prístavaciu dráhu vojenského letiska zasadli po slávnostnom prelete. Privíta ich prezident Peter Pellegrini v spoločnosti ministra obrany Roberta Kaliňáka. (tasr)

Prejsť na článok
Neformálne stretnutie ministrov diplomacie a obrany sa bude konať v Bruseli, rozhodol Borell. Neformálne stretnutie ministrov diplomacie a obrany sa bude konať v Bruseli, nie v Budapešti, rozhodol šéf európskej diplomacie. Josep Borell odôvodnil presun augustového rokovania postojom Maďarska k vojne na Ukrajine. Maďarsko od začiatku júla na…

Prejsť na článok
Rusi začali demontovať posledný ukrajinský kostol na Kryme. Rusi začali demontovať posledný kostol ukrajinskej ortodoxnej cirkvi na Kryme. S rozoberaním chrámu Povýšenia Svätého Kríža v Jevpatoriji začali už 21. júla. Vrchné časti stavby spolu s kupolou už stihli odstrániť. Farnosť čelila tlaku zo…

Prejsť na článok
Únia má opäť v hľadáčiku Metu. Preveruje, či sa používatelia mohli vlani bez nátlaku rozhodnúť. Únia má opäť v hľadáčiku Metu. Jej orgány na ochranu spotrebiteľov preverujú zavedenie nového platobného modelu internetovej spoločnosti Meta. Oznámila to v pondelok európska komisárka. „Nebudeme sa prizerať niektorým zákerným praktikám, ktoré zavádzajú spotrebiteľov,“ uviedla…

Prejsť na článok
Bidenove výsledky nemajú obdobu v histórii Spojených štátov, vyhlásila Harrisová. Dosiahnuté výsledky prezidenta Joea Bidena nemajú v modernej histórii Spojených štátov obdobu, vyhlásila americká viceprezidentka Kamala Harrisová počas prvého verejného vystúpenia, odkedy sa úradujúci šéf Bieleho domu vzdal opätovnej kandidatúry. Biden uviedol, že zostane vo…

Prejsť na článok
Žobrajúce deti sú ako návnada. Ako im pomôcť?. Žobrajúce deti sú ako návnada. Všetko ide tým, ktorí ich do toho nútia a ešte ich zbijú, keď donesú málo. Ako sa v takejto situácii zachovať a na koho sa obrátiť?  Podľa hovorcu odboru komunikácie a prevencie Prezídia policajného…

Prejsť na článok
Nemecké štátne zastupiteľstvo obvinilo troch Sýrčanov zo znásilnenia dvoch Češiek. Nemecké štátne zastupiteľstvo obvinilo troch Sýrčanov zo znásilnenia dvoch Češiek, v meste Gera sa nachádzali počas študentského výmenného pobytu. Incident sa odohral v novembri minulého roka. Dievčatá vo veku 17 a 18 rokov sa vtedy…

Prejsť na článok
EÚ začne s Arménskom rokovať o bezvízovom styku. Európska únia v pondelok oznámila, že s Arménskom začne dialóg o možnom zavedení bezvízového režimu. Euroblok okrem toho Arménsku ponúkne aj vojenskú pomoc vo výške desať miliónov eur. Arménsko sa v posledných mesiacoch usiluje o…

Prejsť na článok
Hlinou sa dá sprostredkovať veľké spektrum myšlienok, hovorí oceňovaná Martina Švarc. Hlinou sa dá sprostredkovať veľké spektrum myšlienok a vytvoriť tak jedinečné dielo, hovorí vášnivá keramikárka Martina Švarc. Jej diela obdivujú aj v Japonsku, kde vyhrala rôzne medzinárodné ceny. Vybudovala si svoj vlastný štýl a najväčšiu radosť jej robí,…

Prejsť na článok
V Bulharsku ani na druhý pokus nezostavili vládu, krajina sa blíži k predčasným voľbám. V Bulharsku ani na druhý pokus nezostavili vládu, krajina sa blíži k predčasným voľbám, ktoré by boli už siedmymi od apríla 2021. Prezident má týždeň na poverenie posledného subjektu, nové voľby sa v prípade neúspechu…

Prejsť na článok
KDH svojimi návrhmi na zmenu ústavy testuje aj svoj vlastný poslanecký klub. Nápad posilniť na ústavnej úrovni práva rodičov či výhradu vo svedomí, s ktorou prišlo Kresťansko-demokratické hnutie, je sám osebe dobrý. Otázkou dnes je, či ním KDH viac testuje Smer alebo seba. Po rozpačitej prvej reakcii KDH…

Prejsť na článok
Majk Spirit v novej skladbe rapuje o atentáte na premiéra, novinári reagujú. „Novinári s nenávistnou rétorikou sejú zrnká agresie,“ rapuje Majk Spirit v novej skladbe, ktorú uverejnil v nedeľu večer. Pesnička Nestrieľaj sa venuje téme atentátu na premiéra Roberta Fica, slobode prejavu a spoločenskému zmiereniu. Na adresu…

Prejsť na článok
Počet útokov na ľudí v médiách rastie. Za štvrtinou stáli politici. Počet útokov na ľudí v médiách rastie. Viac prípadov sa týkalo žien. V prvom polroku zaznamenali 48 incidentov. Portál Bezpečná.žurnalistika.SK eviduje nárast po neúspešnom pokuse o atentát na Roberta Fica. Po ňom bolo zaznamenaných 14…

Prejsť na článok
Internistka: Ak rýchlo schudnete, prejaví sa „jojo” efekt. K obezite sa človek dopracuje v priebehu niekoľkých rokov, ak rýchlo schudnete, prejaví sa „jojo” efekt. Pri správnom chudnutí by ste nemali zhodiť viac ako štyri kilogramy za mesiac, hovorí internistka AGEL Clinic v Bratislave Edita Príhelová.  Viac…

Prejsť na článok
Počet obetí streľby v opatrovateľskom dome v chorvátskom Daruvare stúpol na šesť. Počet obetí streľby v opatrovateľskom dome v chorvátskom Daruvare stúpol na šesť, zranených evidujú rovnaký počet. Jedna z obetí zomrela po prevoze do nemocnice. Útočníkom má byť bývalý policajt, jednou z obetí môže byť jeho…

Prejsť na článok
Šéfka americkej tajnej služby priznala pochybenie v prípade atentátu na Trumpa. Šéfka americkej tajnej služby priznala pochybenie v prípade atentátu na Donalda Trumpa. „Trinásteho júla sme zlyhali,“ priznala Kimberly Cheatleová s odkazom na deň streľby na republikánskeho prezidentského kandidáta. Cheatleová, ktorá čelí výzvam na odstúpenie, o…

Prejsť na článok
Vládny špeciál opäť poslúži na prepravu ústavných činiteľov za športom. Vládny špeciál opäť poslúži na prepravu ústavných činiteľov za športom, na otvárací ceremoniál letnej olympiády v Paríži poletia v spoločnosti prezidenta dvaja ministri. Lietadlom nedávno leteli na futbalové majstrovstvá. Do Francúzska majú teraz vládnym špeciálom…

Prejsť na článok
Izraelskí osadníci napadli palestínskych farmárov a zahraničných aktivistov. Izraelskí osadníci napadli palestínskych farmárov a zahraničných aktivistov, útok pri obci Kusra na Západnom brehu Jordánu zdokumentovala CNN. Troch cudzincov a miestneho roľníka hospitalizovali, armáda agresorov zastavila. K útoku došlo ešte v nedeľu – niekoľko…

Prejsť na článok
Mestský úrad v Rimavskej Sobote chcú presťahovať do chátrajúceho župného domu. RIMAVSKÁ SOBOTA – Najväčšou historickou budovou Rimavskej Soboty je bývalý župný dom Gemersko-malohontskej župy na Námestí Mihálya Tompu. Tento rozľahlý trojkrídlový trojpodlažný objekt je však už roky prázdny a chátra. Čoskoro by sa to mohlo…

Prejsť na článok
Iránske a ruské námorné sily odštartovali spoločné manévre v Kaspickom mori. Iránske a ruské námorné sily odštartovali spoločné manévre v Kaspickom mori. Majú zahŕňať taktické cvičenia, záchranné misie a operácie proti pirátom, uviedol hovorca iránskeho námorníctva pre študentskú tlačovú agentúru ISNA. V nasadení má byť aj vojnová loď islamských Revolučných gárd.…

Prejsť na článok
Blanár: Zastavenie dodávok ropy je porušením asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou. Blanár: Zastavenie dodávok ropy je porušením asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou. Minister takto reagoval na ukrajinské opatrenia v súvislosti so zastavením tranzitu ropy z Ruska dodávanej na Slovensko a do Maďarska. Spolu s maďarským…

Prejsť na článok
Opätovne sa začína skladať mozaika suverénnej ochrany vzdušného priestoru Slovenska. Opätovne sa začína skladať mozaika suverénnej ochrany vzdušného priestoru Slovenska. Stíhačky F-16 sú prvé dva dieliky, ktoré boli pripravované treťou vládou Roberta Fica. Uviedol to minister obrany Robert Kaliňák v rozhovore pre STVR. Prvé dve…

Prejsť na článok
Ruská FSB informovala o náleze výbušnín a rozbušiek v zásielkach z Nemecka a Talianska. Ruská FSB informovala o náleze výbušnín a rozbušiek v zásielkach z Nemecka a Talianska. Podľa tajnej služby boli určené na teroristické útoky, zásielku v Petrohrade predstavovali valčeky trhaviny v automobilových tlmičov. Federálna bezpečnostná služba k incidentu zverejnila i video. FSB tiež uviedla, že zatkla bližšie neurčený…

Prejsť na článok
Taraba: Podávam trestné oznámenie pre slovenský znak na dúhovej vlajke. Taraba: Podávam trestné oznámenie pre slovenský znak na dúhovej vlajke. Zástava s týmto znakom sa počas Dúhového Pridu objavila na Námestí slobody v Bratislave a ostala tam aj deň po skončení podujatia. Zobrazenie slovenského znaku…

Prejsť na článok
Vďaka poľsko-slovenskej spolupráci sa budú realizovať projekty za vyše 500-tisíc eur. Vďaka poľsko-slovenskej spolupráci sa budú realizovať projekty za vyše 500-tisíc eur. Na území Prešovského kraja budú zamerané na budovanie cezhraničných partnerstiev a spoločnej identity ľudí žijúcich v pohraničí. Schválených je nových 16 malých projektov v…

Prejsť na článok
Veterinárov hospodárskych zvierat je na Slovensku žalostne málo. Veterinárov hospodárskych zvierat je žalostne málo. Hrozí, že o pár rokov zvieratá na Slovensku nebude mať kto vyšetriť.  Mladí veterinári odchádzajú do zahraničia a iní uprednostňujú skôr domáce zvieratá. Prax na farmách študentov neláka. „Požiadavka z praxe je…

Prejsť na článok
Ruský súd na neverejnom procese odsúdil americko-ruskú novinárku Alsu Kurmaševovú na šesť a pol roka väzenia. Ruský súd na neverejnom procese odsúdil americko-ruskú novinárku Alsu Kurmaševovú na šesť a pol roka väzenia za šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde. Súdny proces s reportérkou Rádia Sloboda sa konal v piatok. (ap, tasr)

Prejsť na článok
V najbližších dvoch mesiacoch dodá Česko Ukrajine ďalších 100-tisíc kusov munície. V najbližších dvoch mesiacoch dodá Česko Ukrajine ďalších 100-tisíc kusov munície, oznámil český minister zahraničia Jan Lipavský. Ďalšie kolo českej muničnej iniciatívy oznámil pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli. Lipavský zdôraznil, že k vojenskej iniciatíve sa doteraz…

Prejsť na článok
Médiá: Ukrajina sa mstí Maďarsku a Slovensku ohrozením ich energetickej bezpečnosti. Ukrajina zastavením prepravy ropy od ruského dodávateľa Lukoil ohrozila energetickú bezpečnosť Maďarska a Slovenska, pričom Kyjev sa netají tým, že tak robí z politických dôvodov. Konštatoval to v pondelok server mandiner.hu. Podľa servera tretina dovozu…

Prejsť na článok
Memorandum má posilniť spoluprácu medzi Slovenskom a Spojenými arabskými emirátmi. Memorandum má posilniť spoluprácu medzi Slovenskom a Spojenými arabskými emirátmi, a to v oblasti kultúry a umenia. Memorandum o porozumení pokrýva obdobie rokov 2024 – 2029. Dokument v pondelok v priestoroch Bratislavského hradu podpísala ministerka…

Prejsť na článok
Poslanci za SNS plánujú predložiť novelu zákona o štátnych symboloch. Poslanci za SNS plánujú predložiť novelu zákona o štátnych symboloch. O jej konkrétnom znení sa bude ešte diskutovať. „V SNS plánujeme túto novelu predkladať ako poslanecký návrh, avšak jeho znenie bude predmetom diskusie a zhody…

Prejsť na článok
Péter Magyar, najvýraznejší kritik premiéra Viktora Orbána, sa stal predsedom strany TISZA. Péter Magyar, najvýraznejší kritik premiéra Viktora Orbána, sa stal predsedom strany TISZA. Rozhodli o tom delegáti na valnom zhromaždení strany, bývalý diplomat to oznámil na Facebooku. Podpredsedami strany sa stali Márk Radnai, operatívny šéf strany, a Zoltán Tarr, ktorý…

Prejsť na článok
Rusi na Kryme začali v meste Jevpatoria demontovať posledný ukrajinský chrám. Rusi na Kryme začali v meste Jevpatoria demontovať posledný ukrajinský kostol – Chrám Povýšenia svätého Kríža, ktorý spadá pod kuratelu Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Demolačné práce začali 21. júna, informoval portál Hlas Krymu. V súčasnosti chrám nemá kupolu a horné podlažie.…

Prejsť na článok
Izraelských športovcov budú v priebehu olympijských hier v Paríži strážiť ochranné zložky 24 hodín denne. Izraelských športovcov budú v priebehu olympijských hier v Paríži strážiť ochranné zložky 24 hodín denne, vyhlásil francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Olympijské hry v Paríži odštartujú v piatok za zvýšených bezpečnostných opatrení, ktoré si vyžiadala napätá politická situácia aj vzhľadom…

Prejsť na článok
Fotografovi sa podarilo zachytiť unikátny úkaz. Fotograf zaznamenal nad prešovskou oblohou takzvaných červených škriatkov. Snímka patrí medzi vzácne úlovky, keďže tento jav nie je častý a trvá len zlomok sekundy. Pri minulotýždňovej búrke zachytil umelec pri pozorovaní severne od obce Terňa dva typy bleskov. „Nad vzdialeným…

Prejsť na článok
Estónsku premiérku Kaju Kallasovú nahradí doterajší minister pre klímu Kristen Michal. Estónsku premiérku Kaju Kallasovú nahradí doterajší minister pre klímu Kristen Michal, estónsky parlament schválil jeho mandát na zostavenie novej vlády. Kallasová minulý týždeň podala demisiu s dôvodu menovania za šéfku európskej diplomacie. (err, reuters, tasr)

Prejsť na článok
Som jediný kandidát schopný poraziť Donalda Trumpa, reagoval nezávislý kandidát Robert F. Kennedy. Som jediný kandidát schopný poraziť Donalda Trumpa, reagoval nezávislý kandidát Robert F. Kennedy mladší na nedeľné odstúpenie prezidenta USA Joea Bidena z predvolebného súboja. Na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii v rodinnom sídle Hyannis Port (štát Massachusetts) povedal, že sa…

Prejsť na článok
Lekári z NÚDCH upozorňujú na detské zlomeniny krčnej chrbtice. Nedovoľte deťom skákať hlavičky do bazénov, varujú rodičov neurochirurgovia Národného ústavu detských chorôb. Upozorňujú na časté zlomeniny krčnej chrbtice detí. „Uvoľnená atmosféra až do spodného prádla spoteného neurochirurgického tímu na Národnom ústave detských chorôb o…

Prejsť na článok
Komisár pre deti Mikloško podporuje alternatívne tresty pre rodičov vo výkone trestu. Komisár pre deti Mikloško podporuje alternatívne tresty pre rodičov vo výkone trestu. Reaguje tak na schválenú novelu Trestného zákona, ktorá podľa jeho názoru otvára priestor na širšie využívanie alternatívnych trestov, ako sú napríklad povinná práca…

Prejsť na článok
Viceprezidentka USA Kamala Harrisová doteraz získala podporu najväčšieho počtu delegátov na Demokratický národný konvent. Viceprezidentka USA Kamala Harrisová doteraz získala podporu najväčšieho počtu delegátov na Demokratický národný konvent, ktorý bude prebiehať 19. až 22. augusta v Chicagu. Na zjazde sa zúčastní takmer 4-tisíc delegátov zvolených primárkami, približne 3 800 z nich bolo podľa straníckych…

Prejsť na článok
Politico: Prečo sa Biden rozhodol odstúpiť z prezidentských volieb zo dňa na deň. Ešte v sobotu povedal prezident USA Joe Biden svojim spolupracovníkom, že jeho kampaň ide „plnou parou vpred“. Po konzultáciách s rodinou však otočil o 180 stupňov a v nasledujúci deň oznámil svoje odstúpenie. Podľa viacerých zdrojov denníka Politico za to môžu aj rozhovory…

Prejsť na článok
Neznámy strelec v Chorvátsku zastrelil najmenej päť ľudí v domove pre seniorov. Neznámy strelec v Chorvátsku zastrelil najmenej päť ľudí v domove pre seniorov, niekoľko ďalších utrpelo zranenia. Domov sa nachádza v meste Daruvar asi 130 kilometrov východne od Záhrebu. Páchateľ z miesta činu ušiel, polícia ho neskôr zadržala, informovala televízia HRT. Spravodajský…

Prejsť na článok
Jemenský prístav Hudajdá už tretí deň sužuje požiar po izraelskom útoku. Jemenský prístav Hudajdá už tretí deň sužuje požiar po izraelskom útoku. Mesto ovládajú húsíovia – Iránom podporovaní šiitskí militanti (Ansár Alláh). Nálet v sobotu zasiahol elektráreň i ropné zásobníky. Podľa spravodajcu agentúry AFP z prístavu už tretí deň stúpa čierny…

Prejsť na článok
V kauze vraždy študenta Daniela Tupého z roku 2005 sa zmenil zákonný sudca. V kauze vraždy študenta Daniela Tupého z roku 2005 sa zmenil zákonný sudca. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Doterajší zákonný sudca Roman Fitt bol od 1. júna menovaný za podpredsedu…

Prejsť na článok
Zmena tónu: Zelenskyj nevylúčil rokovania s Putinom. Boje vraj môžu prestať do konca roka. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nevylúčil možnosť mierových rokovaní priamo so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Podľa ukrajinskej tlačovej agentúry UNIAN to uviedol v rozhovore pre stanicu BBC uverejnenom cez víkend. Politik tiež v rozhovore pre…

Prejsť na článok
Rašiho ministerstvo podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre pochybenia firmy Slovensko IT. Rašiho ministerstvo podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre pochybenia firmy Slovensko IT. Minister pritom ani nie pred mesiacom so štátnym tajomníkom Ivanom Ivančinom avizovali koniec štátnej akciovky. Tá bola poslaná do likvidácie. Podľa vedenia…

Prejsť na článok
Španielsky premiér Pedro Sánchez dostal predvolanie ako svedok v korupčnej kauze svojej manželky. Španielsky premiér Pedro Sánchez dostal predvolanie ako svedok v korupčnej kauze svojej manželky Begoňi Gomézovej. Súd v Madride naplánoval predbežné vyšetrovanie na utorok 30. júla o 11.00 v sídle premiéra – paláci Moncloa. Obvinenie z korupcie voči Gómezovej vzniesla odborová organizácia Manos…

Prejsť na článok
Nový prevádzkovateľ chce kontroverznú vyhliadkovú vežu na Štrbskom Plese presťahovať. Nový prevádzkovateľ chce kontroverznú vyhliadkovú vežu na Štrbskom Plese presťahovať. „Je to atraktívny architektonický počin, ale na toto miesto sa nehodí,“ zhodnotil predseda predstavenstva Tatry mountain resorts Igor Rattaj v prípade, že sa im ju…

Prejsť na článok
Odstúpenie J. Bidena z boja o Biely dom posilnilo európske trhy. Odstúpenie Bidena z boja o Biely dom posilnilo európske akciové trhy, ktoré sa zotavili z výrazných strát, ktoré zaznamenali počas minulého týždňa. Paneurópsky index Stoxx 600, ktorý sleduje obchodovanie na burzách v Británii a vo…

Prejsť na článok
Fico: Slovensko nebude v žiadnom prípade atakovať Maďarsko a jeho predsedníctvo v Rade EÚ. Fico: Slovensko nebude v žiadnom prípade atakovať Maďarsko a jeho predsedníctvo v Rade EÚ. Premiér to vyhlásil vo videu na sociálnej sieti. Predseda vlády dal v tomto smere pokyny aj štátnym reprezentantom v rogánoch EÚ.…

Prejsť na článok
Nemecko sa chystá znížiť vojenskú pomoc Ukrajine. Nemeckí lídri plánujú znížiť pomoc Ukrajine na polovicu práve v čase, keď víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách vyzerá čoraz pravdepodobnejšie. Podľa návrhu rozpočtu ministerstva financií na rok 2025, do ktorého nahliadla agentúra Reuters,…

Prejsť na článok
Predĺženie lehôt STK podľa odborníkov nie je také jednoduché. Predĺženie lehôt STK podľa odborníkov nie je také jednoduché. Bráni tomu európska legislatíva. Navyše, na Slovensku sa pred rokom hovorilo skôr o sprísnení dohľadu nad technickým stavom vozidiel. Lehoty chce upravovať SNS. Poslanec Rudolf Huliak ozrejmil,…

Prejsť na článok
Na najvyššej hore Nemecka Zugspitze zomrel po zásahu bleskom 18-ročný mladík. Na najvyššej hore Nemecka Zugspitze zomrel po zásahu bleskom 18-ročný mladík. Silné búrky si pritom v Nemecku počas nedele vyžiadali viacero zranených. Podľa polície sa mladík vybral v nedeľu na najvyšší nemecký vrch Zugspitze (2 962 metrov nad morom) v Bavorsku s ďalšími dvoma mužmi. Pri návrate…

Prejsť na článok
Prehľad trhov: Na finančné trhy sa pomaly vkráda strach. Uplynulý týždeň bol pre investorov jeden z najťažších v tomto roku. Index S&P 500, ktorý predstavuje päťsto najväčších spoločností, zažil najhorší týždeň za posledné tri mesiace. Trhy klesali, ale ešte nemôžeme hovoriť o výpredajoch alebo…

Prejsť na článok
Slovenský Červený kríž radí: Čo robiť, ak dieťa zabudnete v aute?. Slovenský Červený kríž radí: Čo robiť, ak dieťa zabudnete v aute? V prvom rade je potrebné dieťa dostať do tieňa a poskytnúť mu prvú pomoc podľa závažnosti jeho stavu. SČK pripomína, že teplota v aute…

Prejsť na článok
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba navštívi v utorok Čínu. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba navštívi v utorok Čínu, kde bude rokovať o ukončení ruskej invázie. Oznámilo to ministerstvo zahraničných vecí. „Hlavnou témou rokovaní bude hľadanie spôsobov na zastavenie ruskej agresie a možnej úlohy Číny pri dosiahnutí udržateľného a spravodlivého…

Prejsť na článok
Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov v EÚ by mala prekročiť výrobu z fosílnych palív. Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov v EÚ by mala prekročiť výrobu z fosílnych palív, tvrdí Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI). Význam obnoviteľných zdrojov má rásť z dôvodu očakávaného rastu spotreby, ktorý by mal byť najvyšší za posledných 20 rokov. „Po tom,…

Prejsť na článok
Fico: Smer sa môže stať členom novej ľavicovej frakcie v europarlamente. Premiér Robert Fico v nedeľu zverejnil na sociálnej sieti ďalšie video. Uviedol v ňom, že politika Smeru sa líši od tej, ktorú forsíruje Strana európskych socialistov (PES). Podľa premiéra je preto správne, že sa zvolení…

Prejsť na článok
Fico: Smer sa môže stať členom novej ľavicovej frakcie v europarlamente. Premiér Robert Fico v nedeľu zverejnil na sociálnej sieti ďalšie video. Uviedol v ňom, že politika Smeru sa líši od tej, ktorú forsíruje Strana európskych socialistov (PES). Podľa premiéra je preto správne, že sa zvolení…

Prejsť na článok
Ministri zahraničia členských štátov EÚ budú na zasadnutí hovoriť o „neprijateľných“ zahraničných cestách maďarského premiéra. Ministri zahraničia členských štátov EÚ budú na zasadnutí hovoriť o „neprijateľných“ zahraničných cestách maďarského premiéra Viktora Orbána. Oznámil to vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci Josep Borrell. „Budeme diskutovať o tom, čo sa stalo, a o postojoch maďarskej vlády,“ povedal Borrell.…

Prejsť na článok
V bojnickej ZOO po prvýkrát odchovali mláďa sovy okuliarnatej. V bojnickej ZOO po prvýkrát odchovali mláďa sovy okuliarnatej. Vedenie zoologickej záhrady ako zaujímavosť uvádza, že mláďa vyzerá ako negatív svojich rodičov. „Má biele perie a okolo očí čiernu masku. Dospelé jedince zase majú tmavé…

Prejsť na článok
Počas izraelských útokov v meste Chán Júnis prišlo o život najmenej 16 Palestínčanov. Počas izraelských útokov v meste Chán Júnis prišlo o život najmenej 16 Palestínčanov len pár hodín po tom, ako Izrael vyhlásil evakuáciu časti humanitárnej zóny. Medzinárodné humanitárne organizácie, OSN a Palestínčania zdôrazňujú, že v Pásme Gazy už nie je žiadne miesto…

Prejsť na článok
Izrael nariadil evakuáciu časti humanitárnej zóny v Pásme Gazy. Izrael nariadil evakuáciu časti humanitárnej zóny v Pásme Gazy po tom, čo v nej tajné služby údajne odhalili „zabudovanú teroristickú infraštruktúru“ militantného hnutia Hamas. Obranné sily Izraela (IDF) túto zónu upravia tak, aby spod humanitárnej ochrany vyňali sektor v blízkosti…

Prejsť na článok
Na Taiwane sa začalo každoročné vojenské cvičenie Chan Kchuang. Na Taiwane sa začalo každoročné vojenské cvičenie Chan Kchuang. Armáda ním od roku 1984 preveruje schopnosť svojich zložiek obrániť ostrov pred inváziou z pevninskej Číny. Chan Kchuang tento rok preverí schopnosť Taiwanu chrániť kritickú infraštruktúru v hlavnom meste Tchaj-pej aj…

Prejsť na článok
Bánovčania nesúhlasia s výstavbou baterkárne Šurany. Bánovčania nesúhlasia s výstavbou baterkárne Šurany, boja sa o svoje zdravie a zamorenie ovzdušia. Ako podotkla zástupkyňa iniciatívy Chránime si naše Viera Mrázová, nemôžu preto už ani spať.  Podľa hovorkyne ministerstva hospodárstva Márie Pavlusík nemusia mať obyvatelia obavy. Investíciu bude…

Prejsť na článok
Izrael bude najsilnejším spojencom USA na Blízkom východe bez ohľadu na výsledok prezidentských volieb. Izrael bude najsilnejším spojencom USA na Blízkom východe bez ohľadu na výsledok prezidentských volieb, povedal premiér Benjamin Netanjahu pred odletom do Spojených štátov, kde sa má v priebehu dňa stretnúť s prezidentom Joeom Bidenom. Netanjahu pred odletom do Washingtonu novinárom povedal, že počas návštevy USA…

Prejsť na článok
Boh tohto veku. Alebo hádanka apoštola Pavla pre dnešný svet. Profesor Vasil Lipitsky si kladie najťažšiu z ťažkých otázok: Kto môže zabrániť Satanovi zničiť tento svet? V čase vojny, ktorú je také ľahké eskalovať na tretiu svetovú vojnu, ide o naliehavo vážnu otázku. „A ak je…

Prejsť na článok
Náhrada za Bidena: Neobľúbená Harrisová či prvý otvorene vystupujúci gay guvernér. Pred americkou Demokratickou stranou stojí veľká otázka. Koho postaviť pred delegátov nominačného zjazdu, ktorí sa zídu v Chicagu od 19. do 22. augusta, aby vybrali svojho prezidentského kandidáta. Americký prezident Joe Biden v nedeľu oznámil,…

Prejsť na článok
Horskí záchranári v noci na pondelok dvakrát pomáhali českým turistom. Horskí záchranári v noci na pondelok dvakrát pomáhali českým turistom na severe Nízkych Tatier. V prvom prípade zasahovali v teréne pod Sinou, na bočnom hrebeni Nízkych Tatier, kde zablúdila trojčlenná skupinka českých turistov. Starší zo…

Prejsť na článok
Bratislavský koncert AC/DC bol najväčší v histórii Slovenska. Do Vajnôr prišlo stotisíc ľudí. Slovenská metropola si v nedeľu (21. 7.) zapísala do kroniky nový divácky rekord, na letisko vo Vajnoroch prišlo stotisíc fanúšikov na koncert austrálskej skupiny AC/DC. Prišli, aby si vychutnali dve a štvrť hodiny poctivého austrálskeho…

Prejsť na článok
Okresy na západe a strede Slovenska môžu potrápit vysoké teploty. Okresy na západe a strede Slovenska môžu potrápit vysoké teploty. Upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Teploty môžu miestami dosiahnut 33 až 34 stupňov Celzia. Výstrahy platia predbežne od 12-tej do 19-tej…

Prejsť na článok
Internistka Príhelová: Svet čelí pandémii obezity. Dokážeme zmeniť jej zdravotné dôsledky?. Pokiaľ krajiny nezlepšia prevenciu alebo liečbu a súčasné trendy budú pokračovať, v roku 2035 môže mať až 51 percent ľudí na svete nadváhu či obezitu. Upozorňuje na to World Obesity Federation (Svetová federacia pre obezitu). Podľa…

Prejsť na článok
AC/DC sa v Bratislave postarali o nový divácky rekord. Bratislava si zapísala do kroniky nový divácky rekord, na letisko vo Vajnoroch prišlo stotisíc fanúšikov na koncert austrálskej skupiny AC/DC. Bratislava ani Slovensko taký nával fanúšikov ešte nezažili. Kapela nastúpila presne o 21.00 h a…

Prejsť na článok
Stovky migrantov z juhu Mexika sa ešte pred voľbami snažia dostať do USA. Stovky migrantov z približne desiatich krajín sa vydali peši zo Ciudad Hidalgo na juhu Mexika do USA. Dúfajú, že sa dostanú na hranice ešte pred novembrovými prezidentskými voľbami. Ak v nich zvíťazí exprezident Donald Trump,…

Prejsť na článok
Ukrajinské drony útočili na rafinériu pri meste Tuapse. Ukrajinské drony útočili na rafinériu pri ruskom meste Tuapse. Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili najmenej osem z nich. Padajúce trosky zasiahnutých dronov poškodili infraštruktúru rafinérie. Požiar na ploche 50 metrov štvorcových sa podarilo lokalizovať, pričom…

Prejsť na článok
Vance: Harrisová skoro štyri roky klamala o Bidenovej mentálnej kapacite. Harrisová skoro štyri roky klamala o Bidenovej mentálnej kapacite, napísal republikánsky kandidát na viceprezidenta J. D. Vance. Viceprezidentka sa podľa neho podieľala na Bidenovej „politike otvorených hraníc a ekologickom vymývaní, ktoré zvýšilo náklady na bývanie…

Prejsť na článok
Demokrati po odchode Bidena získali od darcov viac ako 50 miliónov dolárov. Demokrati po odchode Bidena získali od darcov viac ako 50 miliónov dolárov. Z hľadiska objemu vyzbieraných peňazí to bol pre stranu najbohatší deň od volieb v roku 2020. Online počítadlo príspevkov ActBlue zahŕňa nielen peniaze…

Prejsť na článok
Detská hra s plastelínou sa zmenila na profesionálnu kariéru s keramikou. KOŠICE – Košičanka Martina Švarc, umelkyňa zameraná na keramiku, sa už od detstva venovala kreatívnej tvorbe. Jej príbeh je plný vášne pre modelovanie a hlinu, ktorú transformovala na životné dielo. História výroby keramiky siaha tisíce…

Prejsť na článok