Pravda v klietke? Ukrajinský súd predĺžil väzbu pravoslávnych novinárov o ďalšie tri mesiace

GP4SmCMXIAAzo1g Obvinení novinári Sergej Čertylin, Andrij Ovčarenko, Valery Stupnicky a Volodymyr Bobečko. Foto: X/Theophan

„Na tejto fotografii sú skutoční novinári, ktorí sú momentálne vo väzbe na základe falošných a vymyslených obvinení. Prajem vám len jedno: odolnosť!“ napísal na svojom telegramovom účte na Deň novinárov poslanec Ukrajinského parlamentu Artem Dmytruk. Vyjadril tým podporu novinárom z Únie pravoslávnych novinárov a aktivistov za ľudské práva.

Títo boli zadržaní a umiestnení do väznice Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) pre podozrenie zo spolupráce s jej ruským náprotivkom FSB ešte začiatkom marca. Tlačová služba SBU vtedy informovala o špeciálnej operácii na „elimináciu najväčšej siete agentov na Ukrajine od začiatku totálnej invázie“.

Prípad pravoslávnych novinárov

V pondelok 10. júna 2024 sa na Solomianskom okresnom súde konalo ďalšie pojednávanie týkajúce sa prípadu pravoslávnych novinárov. Súd vyšetrovaciu väzbu predĺžil trom z nich do 8. augusta a v prípade obvineného Volodymyra Bobečka až do 12. septembra.

Napriek tomu, že novinári opäť jednoznačne odmietli všetky obvinenia proti nim, aj napriek všetkým lekárskym potvrdeniam o zlom zdravotnom stave obvinených im sudcovia predĺžili väzbu bez nároku na kauciu.

„Milióny Ukrajincov sú s vami a všetci budeme pokračovať v boji za vaše prepustenie!“ povzbudil väznených novinárov poslanec Dmytruk.

Jeden z obvinených novinárov Andrij Ovčarenko vo svojej výpovedi pred súdom kritizoval výsledky expertízy publikačnej činnosti na internetovej stránke Únie pravoslávnych novinárov, ktorú si objednala prokuratúra. Upozornil, že experti našli v publikačných materiáloch názor, že politický kurz ukrajinskej vlády môže byť nesprávny. Tento nález bol zaradený medzi hlavné dôkazy o novinárovej vine, voči čomu rázne protestoval:

„Novinár je povinný spochybňovať kroky svojej vlády prakticky v ktorejkoľvek krajine. To predsa nemá nič spoločné s vlastizradou. Vyšetrovatelia však majú iný názor,“ namietal Ovčarenko.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami