Boj o Európu v európskom jadre

Macron Delivers a Speech After Results European Parliament election - Paris, France - 09 Jun 2024 Prezident Emmanuel Macron prednáša televízny prejav po vyhlásení výsledkov volieb do Európskeho parlamentu na snímke v sídle organizácie Besoin d'Europe v Paríži 9. júna 2024. Zdroj: Profimedia

Nemeckí a francúzski voliči posielajú do Bruselu vážne varovanie. Súčasne ukazujú, ako sú vnútorne rozdelení. O tom, ako dnes vyzerá boj o Európu vo Francúzsku a v Nemecku píše profesor Petr Drulák.

V EÚ už mnoho rokov prebieha boj o jej budúcnosť medzi bruselskými progresivistami a národnými konzervatívcami. Výsledky európskych volieb ukazujú miernu prevahu bruselskej strany pri výraznom posilnení národnej strany. Stávajú sa predzvesťou ďalších konfliktov.

Ľudia kráčajú pred Európskym parlamentom v Bruseli vo štvrtok 23. mája 2024. Foto: TASR/AP

Najpodstatnejšie bitky sa odohrajú v dvoch najdôležitejších európskych štátoch. Nemecko a Francúzsko zažili cez víkend otras. Vládne strany utrpeli fiasko, opozícia triumfovala. Ale v každej krajine inak a s inými dôsledkami. 

Francúzsko chce zmenu systému

Prezident Macron na svoju porážku reagoval vyhlásením predčasných volieb na koniec júna. Zaskočil tým aj svojich najbližších spolupracovníkov, žiadna zo strán na ne nie je pripravená.

Zdanlivo najlepšiu pozíciu má víťazné Národné zhromaždenie Marine Le Penovej. Cez víkend predstihlo Macronovu koalíciu dvojnásobkom hlasov. Špekuluje sa, že predseda Národného zhromaždenia Jordan Bardella by sa mohol stať vo veku svojich dvadsiatich ôsmich rokov premiérom.

Marine Le Penová a Jordan Bardella. Zdroj: X.com

Na papieri vyzerá pravicová koalícia vcelku reálne. Spolu s národne konzervatívnou stranou Erica Zemmoura získala Le Penová cez víkend 37 % hlasov; ak to dokážu v nasledujúcich týždňoch zopakovať a ak sa k nim pripoja stredopraví Republikáni, vznikne pravicová väčšina.

Malé šance pre vznik pravicovej koalície


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami