Futbalový eurofestival

Snímka obrazovky 2024-06-14 o 8.08.52 Hráči Dejan Ljubičič (vpredu) a Steffen Tigges z Kolína sa tešia z gólu. Foto: TASR/DPA

Za polstoročie prichádza do Nemecka štvrtý veľký futbalový šampionát. EURO 2024 bude sviatkom, na aký sa tešia všetci športoví priaznivci. A sme radi, že Slovensko je pri tom. 

Majstrovstvá prinesú turistiku futbalových fanúšikov križujúcich autostrády, cesty a ulice miest Nemecka. UEFA dala do predaja 2,7 milióna vstupeniek. Očakáva, že EURO vygeneneruje počas futbalového mesiaca príjmy vo výške 2,5 miliardy eur zo sponzorských zmlúv, predaja vstupeniek a vysielacích práv. Takmer polovicu z tejto sumy chce UEFA v najbližších štyroch rokoch venovať svojej činnosti, grantovým programom a dopĺňaniu vlastných hotovostných rezerv.

UEFA má v rukách komerčné zlaté vajce v podobe Ligy majstrov, ktorá v každej sezóne vygeneruje zisk okolo 3,5 miliardy eur, ale väčšinu z týchto peňazí spotrebuje na odmeny a bonusy pre kluby za účasť, víťazstvá a postupy. Samotná UEFA si z celkovej sumy ponecháva „len“ okolo 6,5 percenta, čo je 200 miliónov ročne.

Zisky z ME sú preto kľúčové pre jej postavenie garanta a hybnej sily futbalu na starom kontinente. 

Pandémia bola tvrdou ranou pre jednu z najziskovejších organizácií na svete. Ovplyvnila predchádzajúce EURO, ktoré sa posunulo z leta 2020 o rok neskôr. Projekt paneurópskeho šampionátu hraného v 11 krajinách od Sevilly až po Petrohrad a Baku, aj tak narazil, pretože všade platili iné covidové pravidlá.

Hralo sa na poloprázdnych štadiónoch, s výrazne obmedzenou kapacitou. Teraz je tu konečne v Európe po ôsmich rokoch pravý futbalový sviatok, so všetkým, čo k tomu patrí.

Trofej pre majstrov Erurópy vo futbale. Foto: TASR/DPA

EURO sa hrá v zjednotenom Nemecku prvýkrát

V roku 1988 ho hostila vtedajšia Nemecká spolková republika. Malo ešte menší formát záverečného turnaja s ôsmimi účastníkmi. Už vtedy bola infraštruktúra nemeckých štadiónov považovaná za najmodernenšiu na svete.

Hralo sa v ôsmich dejiskách a všetky štadióny mali atletickú dráhu. Na šiestich z nich – v Hamburgu, Dusseldorfe, Stuttgarte, Frankfurte, Kolíne nad Rýnom a v Hannoveri – odvtedy vyrástli supermoderné futbalové arény (v dolnoskaskom Hannoveri sa tentoraz nehrá). Mníchov a Gelsenkirchen majú vlastné nové arény, Olympijský štadión v bavorskej metropole zostal centrom pôsobivého Olympijského parku a je  turistickou atrakciou, Park Stadion v Gelsenkirchene je už minulosťou. Arény Bayernu a Schalke už medzičasom hostili finále Ligy majstrov, spolu s ďalšími ôsmimi štadiónmi, na ktorých sa bude hrať, sú garanciou ohromného zážitku. 

Nemecká bundesliga si dlhodobo drží pozícu najnavštevovanejšej ligovej súťaže v Európe, má najvyšší divácky priemer, v tejto sezóne prekročil 40-tisíc na zápas!


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami