V koalícii to dali na hulváta. Pellegrini má šancu dokázať svoj sľub

P. Pellegrini: Výstavba nemocnice v Banskej Bystrici by sa mohla zaèa koncom jari Zuzana Dolinková a Peter Pellegrini. Foto: Ján Krošlák/TASR

Vládna koalícia sa chystá zdevastovať funkčný úrad, ktorý niekoľko rokov stráži zdravie a šetrí peniaze nás všetkých. Spravila to spôsobom, ktorý patrí priam k ukážkovým prejavom vládnej arogancie. Na míle z nej cítiť rukopis záujmových skupín.

Inak sa nedá opísať postup vládnych poslancov a ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas), ktorý pripravil pôdu na odvolanie Michala Staňáka, šéfa a zakladateľa Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO). Úrad Slovensku radí, akú zľavu na lieky si má pýtať od farmaceutických firiem.

Na vysvetlenie, ide vlastne o Útvar hodnoty za peniaze v zdravotníctve. Teda o inštitúciu, ktorá hodnotí, či nové zdravotnícke technológie majú dostatočný klinický prínos na to, aby ich štát preplácal z verejného zdravotného poistenia.

Firmy, pochopiteľne, chcú svoje lieky vždy predať, lenže ich záujem naráža na rozpočtové možnosti štátov. Musíme preto dôkladne zvažovať, či budeme hradiť liek, ktorý pacientovi predĺži život napríklad len o niekoľko týždňov, no vyčerpá štátnu kasu natoľko, že nezostane na platy lekárov.

Politici môžu byť, a často aj sú, ovplyvniteľní lobingom farmafiriem, ktoré sa snažia svoje lieky predať čo najdrahšie. Preto je potrebné, aby výhodnosť nových zdravotníckych technológií hodnotil nezávislý inštitút.

Prvotriedna práca ocenená dýkou do chrbta

Presne toto robí NIHO, ktorý podľa dostupných informácií za dva roky mohol ušetriť štátu 165-miliónov eur. Inštitúciu od základu vybudoval jej súčasný riaditeľ Michal Staňák, ktorý v rezorte zdravotníctva na založení úradu pracoval už od roku 2020. Predtým päť rokov pracoval pre obdobnú štátnu agentúru v Rakúsku.

Možno si poviete, že koalícia má právo dosadiť do úradov ľudí, ktorým dôveruje a že za vlád Matoviča, Hegera a Ódora ovládli inštitúcie aktivisti. Podľa tejto logiky vraj nemôžeme vedieť, čo na svojom poste Staňák páchal a Dolinkovej ťah preto môžeme akceptovať.

Nie, nemôžeme, toto nie je ten prípad. V Štandarde sme o probléme zisťovali viac. Apolitický Staňák sa nijakým „aktivizmom“ nevyznačoval, Dolinková sa ani len neunúvala sa s ním stretnúť a od nástupu novej vlády nečelil ako odborník rezortu ani náznaku kritiky.

Naopak, dozorná rada NIHO vo výročnej správe skonštatovala, že úrad si splnil svoje povinnosti na sto percent. Aj podľa informácií Štandardu si Staňák svoju prácu robí dobre, pričom v inštitúcii vytvoril vysoko efektívny a motivovaný tím.

Napriek tomu sčista-jasna sa tu ako prílepok k nesúvisiacej novele vzal pozmeňovák poslanca Zdenka Svobodu (Hlas), ktorý schválil možnosť odvolať Staňáka bez udania dôvodu. Prebehlo to tak, že v pléne sa zrazu Svoboda postavil s tým, že návrh len prečíta a o jedenástej sa o tom bude hlasovať. Bez diskusie a dôkladnom oboznámení sa s návrhom ostatnými poslancami. Je celkom možné, že ani mnohí koaliční poslanci si neuvedomovali, za čo hlasujú.

Na hulváta

Pozmeňovák celkom účelovo znemožnil zakladateľovi úradu pozíciu naďalej zastávať, pretože odteraz šéfom bude môcť byť len vyštudovaný farmaceut alebo lekár. Staňák kritéria nespĺňa, má vyštudovanú „iba“ zdravotnú ekonómiu na prestížnej University College London.

Je to ako keby sme zaviedli povinnosť, že riaditeľom bratislavského letiska môže byť len letec alebo letecký technik, no zakázali túto funkciu vykonávať exšéfovi Schwechatu.

Aby toho nebolo málo, pozmeňovák z Hlasu zrušil aj podmienku, že riaditeľom nemôže byť človek, ktorý za posledné tri roky pracoval pre súkromnú zdravotnú poisťovňu Dôvera alebo Union. Toto kritérium malo zabrániť tomu, aby úradu NIHO šéfoval človek s konfliktom záujmov.

Ako to odôvodnila Dolinková? Nijako. Keď sme sa jej na to v Štandarde pýtali, z ministerstva poslali staršie video, na ktorom Dolinková hovorí, že do výberového procesu sa bude môcť zapojiť človek s medicínskym alebo farmaceutickým vzdelaním, čím sa vraj zníži diskriminácia uchádzačov.

Logiku to nedáva žiadnu, pretože lekári a farmaceuti sa o post mohli uchádzať aj doteraz. Zákon však v Hlase ušili na mieru tak, aby odborníkovi Staňákovi s 9-ročnou praxou v oblasti znemožnili tento post zastávať.

Doplatíme na to všetci

Dolinková tvrdí, že novela kvalitu vedenia zvýši. V skutočnosti je to úplne naopak. Podľa informácií Štandardu po prijatí novely zavládla naprieč pracovníkmi inštitútu hlboká dezilúzia, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k faktickému rozkladu úradu.

Ak si vládna koalícia myslí, že si môžeme dovoliť prísť o vysoko efektívny tím ľudí, ktorí ľahko nájdu ocenenie a uplatnenie v zahraničí, tak je na omyle. Ich práca Slovensku nielenže šetrí obrovské prostriedky, ale zachraňuje aj životy.

A tiež je na omyle, ak si myslí, že voliči koalície budú podobné hulvátstva tolerovať. Netreba pripomínať, že stačilo málo a štvrtá Ficova vláda by nevznikla.

Účelová novela ide ako proti princípom sociálnej demokracie, ku ktorým sa vládne strany hlásia, tak a aj proti princípom konzervativizmu, na ktoré čoraz častejšie odkazujú.

Na ťahu je teraz Peter Pellegrini, ktorého v sobotu čaká inaugurácia. Na stole ho už čaká výzva, aby vysoko škodlivú novelu vetoval.

Pellegrini bude preto hneď po prevzatí prezidentského úradu stáť pred voľbou, či sa zachová tak, ako ho v kampani vykresľoval jeho protikandidát Ivan Korčok.

Alebo sa zachová tak, ako sľúbil on sám. Ako „prezident ľudí, nie elít“.


Ďalšie články
Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Únia ponúkla sieti X tajnú dohodu o cenzúre, tvrdí Musk. Iné spoločnosti ju vraj prijali

Na pozadí vyšetrovania, ktoré Európska komisia vedie proti sociálnej sieti X (predtým Twitter) v zmysle zákona o digitálnych službách, mal eurokomisár Thierry Breton ponúknuť tajnú dohodu majiteľovi Elonovi Muskovi. Dohoda mala spočívať v tichom obnovení opatrení, ktoré by sa dali jednoslovne nazvať cenzúra. O tejto údajnej dohode informoval sám Musk na svojom...
Inštitút pre štúdium vojny: Ukrajinské sily budú počas nasledujúceho polroka hlavne v defenzíve

Inštitút pre štúdium vojny: Ukrajinské sily budú počas nasledujúceho polroka hlavne v defenzíve

Ukrajinská armáda vedie obmedzené protiútoky na viacerých frontoch, v závislosti od príchodu západnej pomoci by mohli byť postupne schopní uskutočniť početnejšie protiútoky. Konštatoval to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Západní a americkí predstavitelia predpovedajú, že ukrajinské sily budú počas nasledujúcich šiestich mesiacov hlavne v defenzíve, pričom rozsiahla protiofenzíva sa očakáva až...