Rodičia nezískajú kontrolu nad sexuálnou výchovou v škole. Proti boli PS, SaS a Danko

Poslanci parlamentu dnes neposunuli novelu školského zákona z dielne zákonodarcov Richarda Vašečku a Anny Záborskej (obaja klub hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) do druhého čítania. Ňou sa mala zaviesť povinnosť pre školy vopred informovať rodičov o výchove v oblasti sexuálneho správania. Taktiež by škola bola povinná si pred realizáciou výchovy vyžiadať súhlas rodiča.

15. schôdza Národnej rady SR Andrej Danko. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Právna úprava mala podľa predkladateľov zaradiť medzi princípy výchovy a vzdelávania aj rešpektovanie práv rodičov zabezpečovať výchovu a vzdelávanie v zhode s ich vlastným náboženským, filozofickým a pedagogickým presvedčením.

Poslanci tieto legislatívne zmeny navrhovali už v predchádzajúcom volebnom období, novela vtedy prešla do druhého čítania, avšak nakoniec sa o jej prijatí nehlasovalo.

Takáto právna úprava by podľa predkladateľov mala pozitívny vplyv na spoluprácu medzi školou a rodičmi, ktorí budú môcť stanoviť základné mantinely a očakávania. Ak by rodič neudelil súhlas s výchovou, škola by mala povinnosť zabezpečiť náhradnú činnosť.

Reagovali na prax mimovládok

„Návrh reagoval na prax, keď sa rôzne organizácie, ale aj učitelia snažia na školách prezentovať kontroverzné myšlienky o sexualite, s ktorými môžu mať mnohí rodičia problém. Ide napríklad o nevhodné publikácie o takzvanej sexuálnej a vzťahovej výchove, ktoré sú ponúkané ako edukačné publikácie na školy,“ tvrdí Vašečka.

Publikácie idú podľa navrhovateľa mimo rámec výchovy k manželstvu a rodičovstvu a svojou povahou môžu zasiahnuť do práv rodičov na výchovu detí v súlade s ich presvedčením.

Ako príklad takejto nevhodnej publikácie uvádzajú predkladatelia v dôvodovej správe aj publikáciu Vzťahová a sexuálna výchova 2. Učebnica obsahuje napríklad rodovú ideológiu, galériu pohlavných orgánov, návody na masturbáciu alebo na prvý sex.

„Náš návrh, aby rodičia vedeli o tom, kto, kedy a ako vzdeláva ich deti v oblasti sexuálneho správania odmietlo len 38 zo 136 prítomných poslancov (PS, SaS). Koalícia Smer, SNS a Hlas však ostala opäť iba pri slovách, ale ‚skutek utek‘,“ uviedla po hlasovaní pre Štandard Katarína Poláčková z tlačového oddelenia Kresťanskej únie.

„Náš zákon podporili len štyria koaliční poslanci, čo je v priamom rozpore s ich predvolebnou rétorikou i programovým vyhlásením vlády. Vyzývame ich, aby predložili teda vlastný návrh zákona. My v našom úsilí za právo rodičov byť informovaní budeme pokračovať,“ doplnila.

Kto ako hlasoval

Zo 136 prítomných zákonodarcov návrh podporilo iba 27, 38 hlasovalo proti a až 71 poslancov sa hlasovania zdržalo.

Legislatívu podporila väčšina poslaneckého klubu hnutia Slovensko a KDH a tiež štyria poslanci koaličného Smeru, menovite Dušan Jarjabek, Ján Podmanický, Ľubomír Vážny a Marián Kéry.

Proti boli všetci prítomní členovia Progresívneho Slovenska a Slobody a Solidarity a takisto Andrej Danko z SNS.

Hlasovania sa zdržali zástupcovia Hlasu a SNS s výnimkou už spomínaného Danka.

Štandard so žiadosťou o reakciu k hlasovaniu oslovil aj predsedu národniarov. Článok budeme aktualizovať.

(tod/sita)


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok