Prehľad trhov: Napätá situácia vo Francúzsku a nový znepokojujúci rast cien ropy

Paris: Conseil des Ministres Elysee Minister hospodárstva a financií Bruno Le Maire a minister obrany Sebastien Lecornu. Foto: Profimedia.sk

Štandard vo svojich radoch víta nového kolegu, ekonomického novinára Matěja Širokého, ktorý bude dvakrát za týždeň vo svojich článkoch mapovať situáciu na trhoch.

Aktuálny týždeň je na svetových finančných trhoch relatívne pokojný. Je to spôsobené najmä Dňom nezávislosti černochov v USA, ktorý pripadol na túto stredu. Väčšina Američanov využíva tento sviatok na dovolenku. Prvá polovica si bude brať voľno od pondelka do stredy a druhá polovica od stredy do piatku. Americkí investori si tak vyskúšajú, aké je to obchodovať počas letných prázdnin. Zvýšenej práci neprospieva ani vlna horúčav v Európe.

Ospalosť trhov by nás však nemala miasť, pretože hoci sa neočakávajú žiadne významné dáta ani rozhodnutia, problémy a špekulácie na trhoch zostávajú rovnaké. Minulý týždeň sme sa dozvedeli údaje o inflácii v USA, ktorá dosiahla 3,3 percenta. Hoci je americká inflácia stále ďaleko od dvojpercentného inflačného cieľa, investorov upokojil fakt, že inflácia sa v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi nezrýchľuje.

Európska inflácia pod kontrolou a anglická na inflačnom cieli

Novým údajom v makroekonomickej skladačke bola európska inflácia, ktorá medziročne vzrástla o 2,6 %. Ide o mierne horší výsledok ako v marci a apríli, keď medziročná inflácia v Európe dosiahla 2,4 %. Inflácia v Európe je o niečo nižšia ako v USA, takže tento výsledok je sám osebe pozitívny.

Negatívny je však fakt, že hlavnými ťahúňmi inflácie sú veľké krajiny. V máji bola inflácia v Nemecku 2,8 %, vo Francúzsku 2,6 % a v Španielsku 3,8 %. Tieto krajiny môžu kedykoľvek preniesť vyššiu infláciu na menšie krajiny, do ktorých vyvážajú svoje služby.

Foto: tradingeconomics.com Eurostat

Ešte lepšie údaje dostávame zo Spojeného kráľovstva. Inflácia tam v máji dosiahla presne dve percentá, čím sa Spojené kráľovstvo stalo prvou veľkou ekonomikou v západnom svete, ktorá dosiahla vytúžený cieľ dvoch percent. Britskú ekonomiku trápil len rýchly rast cien v reštauráciách a hoteloch (šesť percent) a výdavkov na kultúru (4,4 percenta).

Vo štvrtok zasadá Bank of England, aby rozhodla o nastavení úrokových sadzieb na budúci mesiac. Bude zaujímavé sledovať, či májová inflácia ovplyvní rozhodnutie britských centrálnych bankárov prvýkrát znížiť úrokové sadzby.

Úrokové sadzby britskej libry sú na úrovni 5,25 percenta. Analytici zatiaľ neočakávajú, že Bank of England začne znižovať sadzby. Nie je však dôvod držať sadzby tak vysoko, keď je inflačný cieľ splnený. Bank of England má navyše dostatok priestoru na ich zníženie. Zníženie o 25 alebo 50 bázických bodov nejako podstatne nezvýši riziko návratu inflácie, pretože reálna úroková miera bude stále kladná.

Inflácia vo Veľkej Británii. Foto: tradingeconomics.com/ Office for National Statistics

Opatrní americkí centrálni bankári

Keďže z amerického trhu neprišli žiadne významné makroekonomické údaje, trhy a investori sledujúci menovú politiku sa mohli plne sústrediť na jednotlivé prejavy šéfov amerického Fedu.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami