Zákaz náboženských symbolov vo Varšave a ilúzia neutrality

WARSZAWA, 25/05/2024 EKSTRAKLASA LEGIA ZAGLEBIE, EKSTRAKLASA LEGIA ZAGLEBIE, /NEWSPIX.PL WARSAW, 25/05/2024 Priaznivci varšavského futbalového klubu Legie Varšava. Foto: Profimedia.sk

„Trzaskowski, ruky preč od kríža.“ Transparent s týmto odkazom vyvesili priaznivci varšavského futbalového klubu Legie Varšava počas duelu s tímom Zaglebie Lubin. Bola to reakcia na iniciatívu primátora Varšavy Rafala Trzaskowského, ktorý ešte v polovici mája nariadil odstrániť z radnice všetky náboženské symboly. Hlavné mesto sa tak stalo prvým mestom v Poľsku, ktoré prijalo takéto opatrenie.

Zamestnanci mesta nemajú vystavovať náboženské symboly ani na svojich pracovných stoloch a všetky oficiálne udalosti majú mať sekulárny charakter.

Netreba ani pripomínať, že téma krížov na verejných budovách je v Poľsku obzvlášť citlivá záležitosť nabitá spomienkami na komunistický režim. S jeho pádom padol aj zákaz kresťanských symbolov na verejných budovách a vo verejných priestoroch a kríže sa objavili znova. História sa znova opakuje, a nielen v hlavnom meste Poľska.

Primátor Trzaskowski sa snažil vysvetliť, že toto nariadenie treba vnímať ako krok proti diskriminácii ostatných náboženstiev a nie ako útok proti kresťanstvu. „Poľsko je sekulárny štát a Varšava je jeho hlavné mesto. Nikto nespochybňuje práva ľudí na ich náboženské presvedčenie, ale každý, kto príde do verejného úradu, mal by cítiť, že je na neutrálnej pôde,“ dôvodil svoje rozhodnutie primátor, ktorý náboženské symboly pripustil na oslavách historických udalostí.

Predseda poslaneckého klubu strany Právo a Spravodlivosť Mariusz Błaszczak zdieľal správy o nových varšavských pravidlách na sociálnych sieťach spolu s citátom Jerzyho Popiełuszka, katolíckeho kňaza zavraždeného komunistami v 80. rokoch: „Existujú neviditeľné väzenia… systémov a režimu, ktoré neničia len telo, ale siahajú ďalej, zasahujú dušu, siahajú hlboko do skutočnej slobody.“

Súčasne s posilnením neutrality na poli náboženskom sa primátor Trzaskowski rozhodol posilniť aj práva LGBTQ komunity.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami