Prehľad trhov: Akcie Gileadu sú na vzostupe, Švajčiari si idú vlastnou cestou

SHANGHAI, CHINA - NOVEMBER 07: People visit the Gilead Sciences Inc. booth during the 6th China International Import Exp Gilead. Ilustračné foto: Profimedia.sk

Americký Fed v marci 2022 prvýkrát zvýšil úrokové sadzby, ktoré dosiahli v júli 2023 maximálnu úroveň 5,5 percenta. Čoskoro to bude viac ako rok, keď sú sadzby aj z historického hľadiska na vysokých úrovniach. Naposledy to bolo v období 2006 – 2007, keď boli úrokové sadzby na maximálnej hodnote 5,25 percenta.

Vysoké sadzby položili základ pre finančnú krízu v roku 2008. Zásadnú úlohu v tejto kríze zohrala situácia na americkom realitnom trhu. A to je hlavný dôvod, prečo by sme mali veľmi pozorne sledovať situáciu okolo nehnuteľností v USA.

Vývoj vydaných nových stavebných povolení v USA za posledný rok.

Dôležitým údajom pre sledovanie realitného trhu v USA je počet nových stavebných povolení. Nové predbežné štatistické číslo sme sa dozvedeli vo štvrtok 20. júna. Počet nových stavebných povolení v Spojených štátoch bol 1,38 milióna, čo bolo výrazne menej, než očakávali analytici, ktorí odhadovali, že nových stavebných povolení bude v máji 1,45 milióna. Podľa predbežného odhadu ide o medziročný pokles 3,8 percenta. Je to najnižšia hodnota od júna 2020.

Niet divu, že sa Američania do nových stavebných prác neženú. Americká hypotéka na 30 rokov počíta s úrokom okolo 7 percent, čo je naozaj veľa. V súčasnosti stavať dom má zmysel iba ak v ňom človek chce bývať. Za súčasných podmienok sú novostavby ako investície veľmi riskantné.

Bude anglická libra posilňovať do konca roka?

V minulom prehľade som vyzdvihol úspech Veľkej Británie v boji s infláciou. Britská inflácia predstavovala v máji dve percentá. Tento dobrý výsledok nahrával špekuláciám, že Bank of England by mohla prvýkrát znížiť svoje úrokové sadzby ako ECB. To sa však nestalo. Bank of England nechala svoje sadzby bez zmeny.

Vývoj úrokových sadzieb vo Veľkej Británii za posledné tri roky.

Iba dvaja z deviatich centrálnych bankárov hlasovali za zníženie sadzieb. Hlavným dôvodom pre nezníženie sadzieb bola vysoká inflácia v službách, ktorá za máj dosahovala 5,7 percenta. Britskí centrálni bankári teda konali zodpovedne, pretože aj inflácia v službách sa musí spomaliť.

Tento dôvod je určite správny, ale niektorí tvrdia, že Bank of England koná hlavne v súčinnosti s americkým Fedom. Skoré zníženie sadzieb by dalo britskej ekonomike výhodu oproti americkej.
To nič nemení na tom, že vzhľadom na inflačné čísla sa britskej ekonomike nedarí zle. Reálne úrokové sadzby sú pozitívne. Pokiaľ Bank of England bude pokračovať v prísnej politike aj naďalej, odrazí sa to na posilňovaní kurzu britskej libry.

Švajčiarske sadzby znova blízko jednému percentu


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami