Teroristický útok v Dagestane ohlasuje nástup novej generácie povstalcov na juhu Ruska

Poèas protiteroristickej operácie v Dagestane zneškodnili štyroch útoèníkov Na snímke z videa zverejnenej v pondelok 24. júna 2024 policajti počas protiteroristickej operácie v Dagestane na ruskom severnom Kaukaze. Foto: TASR/AP

Prípadnú destabilizáciu severného Kaukazu uprostred vojny s Ukrajinou možno ľahko vnímať ako predzvesť súdneho dňa pre zvyšky ruského impéria. V skutočnosti však môžeme byť vo vzťahu Ruska s regiónom len svedkami opätovného Nietzscheovského „večného návratu toho istého“.

V nedeľu večer okolo 18:00 moskovského času sa v ruských médiách a na sociálnych sieťach začali objavovať informácie o prebiehajúcom teroristickom útoku v Dagestane. Na prvých videách bolo vidieť dym z podpáleného chrámu a horiacej synagógy. V pozadí zneli zvuky streľby a výbuchov.

Islamisti z nomenklatúrnych rodín

Z neskorších správ vyplynulo, že v tejto severokaukazskej republike došlo ku koordinovanému útoku hneď na dvoch miestach. V hlavnom meste, Machačkale, zaútočila skupinka teroristov na post Služby diaľničnej stráže (DPS) a pokúsila sa napadnúť aj miestny pravoslávny chrám. V Derbente, starodávnom meste na juhu Dagestanu, medzitým iná skupinka militantov podpálila miestnu synagógu a následne v miestnom pravoslávnom chráme zavraždila dve osoby

Čoskoro sa na internete objavili nové zábery dvoch teroristov. Tí sa premiestňovali po jednej z ulíc Machačkaly, krátko po tom, ako zaútočili na príslušníkov miestnej polície. Podľa ruského denníka Kommersant mal jeden z útočníkov v rukách americkú útočnú pušku AR-15 s optikou. Ako sa neskôr ukázalo, teroristi Osman a Adil Omarovi pochádzali z dobre situovanej nomenklatúrnej rodiny.

Na snímke z videa dym stúpa po útoku na synagógu v Dagestane na ruskom severnom Kaukaze, kde neznámi ozbrojenci v nedeľu 23. júna 2024 zaútočili na synagógu a pravoslávne chrámy, pričom zabili jedného kňaza a najmenej šesť policajtov. Foto: TASR/AP

Išlo o synov hlavy etnicky prevažne darginského Sergokalinského okresu – Magomeda Omarova. Práve Adil a Osman boli prvými útočníkmi, ktorých sa ruským bezpečnostným zložkám podarilo lokalizovať a zlikvidovať. Po identifikácii tiel sa policajti vydali k domu činovníka. Cestou sa však stali terčom útoku, pričom jeden príslušník utrpel zranenia. Prvotné informácie o tom, že polícia po domovej prehliadke zadržala aj Magomeda Omarova, sa miestnym médiám nepodarilo potvrdiť ani vyvrátiť.

V rovnakom čase stihla druhá skupina útočníkov v Derbente podpáliť synagógu a vtrhnúť do miestneho pravoslávneho chrámu, kde najskôr zastrelili príslušníka ochranky a následne podrezali miestneho kňaza otca Nikolaja.

Krátko po zlikvidovaní Adila a Osmana Omarovcov sa druhá skupinka útočníkov v Machačkale pokúsila zaútočiť na miestny pravoslávny chrám. V sakrálnej budove sa v danom čase vzhľadom na pravoslávny sviatok (Sviatosť Zoslania Ducha Svätého) údajne nachádzalo väčšie množstvo veriacich. Krvipreliatiu v chráme zabránil včasný príchod príslušníkov ozbrojených zložiek. Prestrelka v blízkosti chrámu trvala až do neskorých večerných hodín. Útočníci sa nakoniec skryli v neďalekom rodinnom dome, ktorý v neskorých nočných hodinách pohltili plamene.

V Derbente zvolili teroristi rovnakú taktiku a skryli sa v rodinnom dome s reštauráciou „Chajal“. Počas bojov, ktoré trvali do neskorej noci, podľa miestnych médií padol aj šéf policajného oddelenia v meste Dagestanskie Ogni, Mavludin Chidirnabiev, ktorý prišiel na pomoc derbentským kolegom. Odpor militantov v rodinnom dome potlačili ruské bezpečnostné zložky až po nasadení ťažkej vojenskej techniky. Miestne úrady neskôr oznámili, že aktívna fáza operácie bola ukončená v pondelok ráno o 02:24 moskovského času.

Na snímke pohľad na škody po útoku na synagógu Kele-Numaz v meste Derbent v Dagestane 24. júna 2024 na ruskom severnom Kaukaze, kde neznámi ozbrojenci v nedeľu 23. júna zaútočili na synagógu a pravoslávne chrámy. Foto: TASR/AP

Krátko po ukončení bojov sa objavila informácia, že jeden z útočníkov, Ali Zakarigaiev, bol ešte donedávna hlavou regionálneho oddelenia politickej strany Spravodlivé Rusko-Patrioti-Za pravdu v Sergokalinskom okrese. Zakarigaiev, ktorý bol bratrancom Magomeda Omarova, svoj post opustil pred dvoma rokmi, pričom aj naďalej ostával radovým členom strany.

Medzi telami zabitých militantov ruská polícia objavila aj Gadžimurada Kagirova – zápasníka MMA z klubu šampióna UFC Chabiba Nurmagomedova. Zapojenie sa Kagirova, ktorý bol nie len úspešným športovcom, ale aj držiteľom štátneho čestného titulu „majster športu“ do teroristického útoku indikuje nárast vplyvu radikálnych islamistov v prostredí dagestanských športovcov.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami