Vládna strana Smer sa ohradila voči rozhodnutiu českej polície, ktorá odmietla stíhať slovné prejavy schvaľujúce atentát na premiéra Roberta Fica. Smer hovorí o politizácii českej polície a je zvedavý, ako na policajné uznesenie zareaguje české štátne zastupiteľstvo.
Šéf brannobezpečnostného výboru parlamentu Tibor Gašpar zo Smeru v stredu povedal, že do českej polície „prelieza politika“ a takéto rozhodnutie nemôže obstáť.
Český právnik Jindřich Rajchl zverejnil odpoveď na trestné oznámenie za výrok schvaľujúci atentát na premiéra Fica, že „to prasa bolo treba zastreliť“.
Poslanec Gašpar poukázal na porovnateľnú českú a slovenskú legislatívu, ktorá sa týka schvaľovania trestného činu. Poznamenal, že spomínané slová môžu podnecovať na dokonanie takéhoto trestného činu. Gašpar upozornil, že slovenská polícia postupovala v podobných prípadoch odlišne. Spomenul príklad muža odsúdeného nepodmienečne na tri mesiace odňatia slobody v superrýchlom konaní za jeho výroky pred nemocnicou v Banskej Bystrici, kde ležal po atentáte predseda vlády.
Gašpar citoval policajné uznesenie, ktorým sa odmietlo stíhanie za výrok o potrebe zastreliť Fica. „Policajný orgán si je vedomý tenkej hranice medzi slobodou prejavu a možným konaním, ktoré túto hranicu prekračuje a na ktoré treba reagovať prostredníctvom trestného práva, ako prostriedku ultima ratio…. Dospel k záveru že v danom prípade ide len o vlastné vyjadrenie užívateľa sociálnych sietí a na diskusných fórach na verejnej sieti internet, ktoré možno podradiť pod slobodu prejavu, ktorá je zakotvená v článku 17 Listiny základných práv a slobôd, kedy každý má právo vyjadrovať svoje názory spôsobom, ktorý považuje za vhodný a ktorý neprekročí ústavné a zákonné obmedzenia,“ píše v odôvodnení českej polície.
„Oni nás majú za bláznov?“ opýtal sa Gašpar. Podľa neho sa voči tomu treba rázne ohradiť a žiadať, aby česká polícia zvážila, ako bude na takéto výroky reagovať. Dodal, že aj v Česku je trestné schvaľovanie trestného činu so sadzbou odňatia slobody až na jeden rok.
Gašpar si položil rečnícku otázku, či by česká polícia reagovala rovnako, keby sa niečo takéto stalo českému premiérovi Petrovi Fialovi.
Česká polícia po vyjadreniach Smeru na sociálnej sieti X reagovala, že vo svojich postupoch „sme pevne viazaní českým Trestným zákonníkom a Trestným poriadkom a je nemysliteľné, že by sme z týchto mantinelov vybočovali“.
Prezident Peter Pellegriní na tlačovej besede v prítomnosti českého prezidenta Petra Pavla dostal otázku aj k vyjadreniam Smeru o postupe českej polície.
„Neprináleží mi to hodnotiť,“ povedal Pellegrini. Podľa neho slovenská polícia po atentáte na premiéra Fica, kedy sa objavili na internete komentáre typu – mal ho trafiť lepšie – začala veľmi rázne a plnohodnotne uplatňovať ustanovenia zákonov, ktoré hovoria, že ten, kto schvaľuje trestný čin, tak musí byť trestne stíhaný. Slovenský prezident poukázal aj na právoplatné rozsudky o nepodmienečných trestoch odňatia slobody za podporu atentátu.
Pellegrini povedal, že chápe reakciu slovenskej politickej scény, keď česká strana v takomto prípade nepostupovala tak razantne ako slovenská a nebude trestne stíhať ľudí schvaľujúcich atentát na Fica. „Ja som len chcel ukázať, ako sme to rozhodli riešiť na Slovensku,“ dodal Pellegrini.