Diplomacia dlhovou pascou. V čom spočíva strašiak čínskych úverov

pexels-eva-bronzini-6068533 (1) Čínsky drak. Ilustračné foto: Pexels.com

Sú jedným z pilierov dnešného blahobytu, ale aj tak o nich väčšina ľudí hovorí škaredo. Čo to je? Úvery.

Úver je nástroj, ktorý umožňuje spojiť roztrúsený kapitál, vložiť ho do veľkého projektu a zároveň oceniť rizikovosť tohto projektu. Problém však nastáva vtedy, keď o zobratí úveru rozhoduje jeden, ale splácať ho musí druhý. To je presne prípad všetkých verejných dlhov. O výške a použití rozhoduje politik, ale spláca ho daňovník.

Krajina draka úveruje vo veľkom

V posledných rokoch začínajú byť strašiakom daňovníkov čínske úvery. Svetoznámym príkladom bola Čierna Hora. Maličká krajina si pred desiatimi rokmi od čínskej Export Import (Exim) Bank požičala skoro miliardu dolárov, teda zhruba štvrtinu svojho HDP, a nechala za ňu čínske firmy postaviť 41-kilometrový úsek z plánovanej diaľnice Bar Boljare. Dokončenie celých 160 kilometrov malo spojiť srbský Belehrad s černohorským prístavom a urobiť z Čiernej Hory balkánsky obchodný hub.

Dnes je z diaľnice dokončený len čínsky úsek odnikiaľ nikam. Po uplynutí úvodného šesťročného odkladu splátok krajina rýchlo zistila, že si odhryzla priveľký dlhový kúsok. Je taká zadlžená, že zvyšné časti superdrahej diaľnice v náročnom teréne už tak skoro nedokáže dostavať.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami