Dôležité je dostať sa na bojisko. Mnoho vojakov zomiera cestou, tvrdí režisér Sencov

Karlovy Vary 2.7.2024 Oleh Sencov - režisér a kameraman, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, KVIFF, MFFKV, kultura, film Oleh Sencov. Foto: Profimedia.sk

Ostro rezaná tvár s roztržitým pohľadom, ktorý sa zastaví v jednom bode sotva na sekundu tento muž na dovolenke je oddýchnutý len zdanlivo. Veď Oleh Sencov (47), režisér a poručík ukrajinskej armády, vedie už dlhé roky osobný boj s režimom Vladimira Putina.

V roku 2015 bol odsúdený na 20 rokov za údajný terorizmus na okupovanom Kryme, v roku 2018 držal na protest 145-dňovú hladovku a v roku 2019 ho Kremeľ prepustil v rámci výmeny väzňov s Kyjevom. V prvej línii bojuje od prvých dní vojny na Ukrajine, od februára 2022.

Na filmový festival do Karlových Varov prišiel pred niekoľkými dňami na krátku vojenskú dovolenku. Určite ste už počuli o svetovej premiére uvedenia jeho 90-minútového filmu Real, ktorý nakrútil omylom vďaka nevypnutej kamere na vojenskej prilbe.

Ako osobne hodnotíte českú pomoc Ukrajine?

Česká republika nás podporuje asi najviac, a to aj vďaka iniciatíve, ktorú výrazne podporil prezident Petr Pavel. Osobne sme sa stretli a musím povedať, že na mňa zapôsobil veľmi pozitívne: prekvapilo ma, ako široko a zároveň hlboko chápe situáciu, ako ju hodnotí bez ilúzií, ako ju vidí reálne. A vaša (česká) iniciatíva v oblasti delostreleckej munície naozaj pomohla. To bola konkrétna pomoc.

Ak ju nebudeme dostávať aj naďalej, žiaľ, nevyhráme. Neprehráme, pretože sa nikdy nevzdáme, ale vojna sa neskončí môže trvať donekonečna.

Vojnu si predstavujeme ako plnú akcie, ale vo vašom filme Real vidieť najmä zmätok, vzdialený zvuk streľby, vojakov sediacich v strohých zákopoch a čakajúcich… Potom nejasné hlasy vo vysielačke, ktoré stále vypadávajú, nemožnosť evakuovať časť jednotky… Je to najčastejší obraz vojny? Takto vyzerá súčasná vojna na Ukrajine?

Áno, presne taká je. To, čo ste videli na tom zázname, je najbežnejší obraz vojnovej reality. Boje v zákopoch sa stali neoddeliteľnou súčasťou vojny. Akcie, ktoré vidíte vo vojnových filmoch, tieto „akčné“ scény, v skutočnosti prakticky neexistujú. Ukážky na sociálnych sieťach sú len vybranými útržkami toho najzaujímavejšieho, čo sa deje na fronte.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami