Famózny Yamal a španielska cesta za titulom

Snímka obrazovky 2024-07-10 o 6.39.27 Hráč Španielska Lamine Yamal tlieska divákom, keď opúšťa ihrisko počas striedania. Foto: TASR/AP

Španielsko kráča pevne za titulom majstra Európy. Zdolalo všetkých súperov, nezastavilo ho ani silné a odhodlané Francúzsko. A vyhralo vďaka tínedžerovi, ktorý končí prvú sezónu vo veľkom futbale.   

V sobotu, deň pred finále, oslávi 17. narodeniny. Lamine Yamal píše najväčší príbeh Eura 2024. Stredoškolák, ktorý počas šampionátu musel vypĺňať testy, aby absolvoval skúšky na diaľku. Okrem učenia tvrdo trénoval a skvelo hral v základnej zostave Španielska.

Superlatívmi zahrnuté výkony zo skupiny, osemfinále či štvrťfinále, potiahol počas mníchovského rendezvous s Francúzmi na ešte vyššiu úroveň. Práve on prelomil ich obrannú pevnosť. Vlani dal podobne krásny gól proti francúzskym rovesníkom v semifinále ME do 17 rokov. V Puskásovej aréne vo Felcsúte trafil ľavačkou pravý vinkel. Po niečo vyše trinástich mesiacoch ponúkol podobný kúsok – na najvyššom možnom fóre futbalu, proti najsilnejšej defenzíve šampionátu! Navyše vo chvíľach, keď to Španieli potrebovali najviac. 

Lamine Yamal strieľa úvodný gól v zápase semifinále ME 2024. Foto: TASR/AP

Francúzsko odohralo najlepších 20 minút na tohtoročnom Eure. Vďaka Kylianovi Mbappému dalo rýchly gól. Pred zápasom zahodil ochrannú masku, ktorá mu deformovala orientáciu na ihrisku. Hneď pri prvej ucelenej akcii posúval loptu do pokutového územia, registroval cúvanie obranného veterána Jesusa Navasa a Randalovi Kolovi Muanimu posadil pred bránu na hlavu parádny gólový center.

Po 488 minútach sa Francúzom podarilo streliť na Eure gól z hry! Nemusel byť posledným. Dembele výborne oklamal stredových brániacich hráčov, otvoril priestor Theovi Hernandezovi, ľavý obranca okamžite vysunul Mbappého, ktorý po krátkej rýchlej kľučke na Ruiza v šestnástke vypálil a nebyť skvelého bloku stopéra Nacha, mohlo byť 2:0. 

Dotyk génia

Akurát keď sa zdalo, že Mbappé rozsvecuje svoju hviezdu, prišli ťažiskové chvíle Španielska. Šesť minút po Francúzovej šanci už vyhrávalo.

Yamal nastúpil na pravom krídle, za chrbtom mal o takmer 22 rokov staršieho spoluhráča, obrancu Navasa! Už na začiatku skvelo naservíroval gólovú šancu na hlavu Fabiana Ruiza. Čo nevyšlo hráčovi St. Germain, ktorý dominoval v prvom polčase v strede poľa vedľa Rodriho, to sa podarilo Yamalovi. Loptu si prebral asi 25 metrov od brány, tromi dotykmi si ju pripravil na strelu, druhým oklamal Adriena Rabiota, ktorý mu doprial len o trošičku viac priestoru mysliac si zrejme, že z takejto pozície nie je možná gólová strela. Yamal trafil ľavačkou nádherne, vysoko, ponad letiaceho vyše 190 centimetrového dlháňa Mikea Maignana, ktorý sa natiahol ako len mohol, ale nedoskočil. Lopta sa od pravej žrde odrazila do siete. 

Bol to najkrajší gól tohtoročného Eura. V Španielsku tomu hovoria golazo. Ale v tomto bolo čosi viac. Dotyk génia. Futbalová poézia. Nevídaná šampionátová prvotina od mladučkého básnika. Aké verše ešte v Nemecku napíše? Videli sme množstvo géniov futbalu. Boli tu Pelé, Di Stéfano, Eusébio, Cruyff, Platini, Maradona, Zidane, Messi, dvaja Ronaldovia, všetci boli lídrami svojich generácií. Teraz sa na túto pozíciu chystá Mbappé. Ale nikto z nich nezažiaril už v takom mladom veku ako Yamal. 

Kylian Mbappé (vpravo) a Yamal Lamine. Foto: Profimedia.sk

Ešte aj Kráľ futbalu Pelé bol o rok starší, keď vyletel na futbalové nebo na MS 1958 vo Švédsku. Yamalova cena rastie exponenciálne celú sezónu. V septembri bola na úrovni 25 miliónov eur, koncom roka už 60 miliónov, za posledné týždne stúpla z 80 na 90 miliónov. Je to len trhový ukazovateľ drahokamu, ktorý si musia Španielsko a Barcelona pozorne strážiť, o ktorý sa musia vzorne starať a ktorý sa môže zapísať do histórie aj inak ako rekordne nízkym vekom pri asistenciách či prvom góle na Eure. 

Počas týždňa obleteli svet fotografie, keď bol Yamal ešte batoľaťom. Pri kúpaní asistuje jeho mamičke a potom ho zabaleného v uteráku drží sám Messi. Odohralo sa to počas charitatívnej akcie FC Barcelona v septembri 2007. Dnes je z Yamala hráč ašpirujúci na slávu rozmerov argentínskeho velikána. V jeden večer dokráčali s Messim do finále Eura i Copa America (Messi skóroval pri semifinálovej výhre nad Kanadou). 


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami