Prehľad trhov: Doviedla by ľavicová vláda Francúzsko ku krachu?

Paris, France. 07th July, 2024. Founder of French leftist party La France Insoumise (LFI) Jean-Luc Melenchon delivers a speech during the New Popular Front's election night after announcing the voting primary results for 2nd tour of the French legislative Jean-Luc Mélenchon. Foto: Profimedia.sk

Leto sa konečne dostavilo na akciové trhy. Investori obchodovali v pohodovom a pokojnom tempe, ignorujúc všetky nástrahy a problémy aktuálneho sveta.

Kurzotvorných správ bolo poskromne, a tak hlavnou udalosťou tohto týždňa bolo vypočutie šéfa Fedu Jeroma Powella v americkom senáte a reakcie na výsledok volieb vo Francúzsku.

Veľmi rezervovaný Jerome Powell

Kto čakal, že Powell aspoň trochu naznačí možnosť prvého zníženia sadzieb v septembri, musel byť sklamaný. Americký Fed zostáva poslednou veľkou centrálnou bankou, ktorá svoje sadzby neznížila. Prvé kroky na uvoľnenie menovej politiky už nedávno urobili ECB, Kanadská centrálna banka a Austrálska centrálna banka. Ostatné centrálne banky, ako napríklad Česká národná banka, svoje sadzby už znížili niekoľkokrát. Fed tak zostáva posledným mohykánom vysokých sadzieb.

Aby Fed mohol svoje sadzby znížiť, potrebuje ešte viac údajov. Inflácia je dobre orientovaná a klesá, ale ešte nie je dosiahnutý inflačný cieľ 2 percentá. Americká ekonomika spomaľuje, ale ešte zostáva dostatočne silná. Atlantický Fed odhaduje rast amerického HDP v druhom štvrťroku na 1,5 percenta, čo znamená, že americká ekonomika má do recesie ešte ďaleko. Powell teda môže ešte držať sadzby vysoko bez toho, aby mu vyčítali, že ignoruje prípadnú recesiu.

Vývoj inflácie v USA za posledný rok.

Na druhej strane Powell vo svojom príhovore pripomenul, že si je vedomý nebezpečenstva chyby, ktorá spočíva v tom, že by držal sadzby vysoko dlhší čas, než je nevyhnutné. Powell si takticky nechal otvorené dvierka na obe strany. Zdôraznil, že rozhodovanie a politika Fedu sa budú odvíjať od zasadnutia k zasadnutiu.

Inak povedané, nie je žiadny konkrétny cieľ alebo záväzok, kedy už Fed bude musieť naozaj znížiť svoje sadzby. To je zo strany tejto inštitúcie prezieravé, pretože tento postoj oslabuje očakávania amerických trhov. Powell má tak určitú slobodu pri rozhodovaní, pretože nič konkrétne nesľúbil. Pre trhy je to však komplikovanejšie, pretože sa nemajú čoho chytiť.

Jasnovidná parížska burza


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami