Von der Leyenová nariadila bojkot maďarského predsedníctva v EÚ. Fidesz: Je to vydieranie

Európsku komisiu (EK) budú na neformálnych zasadnutiach ministrov v Maďarsku zastupovať len vyšší úradníci, a nie eurokomisári. Rozhodla o tom predsedníčka EK Ursula von der Leyenová vzhľadom na zahraničné návštevy, ktoré maďarský premiér Viktor Orbán uskutočnil na začiatok maďarského predsedníctva v Rade EÚ, oznámil v pondelok hovorca EK Eric Mamer.

profimedia-0889690714 Viktor Orbán. Foto: Profimedia.sk

Mamer na sociálnej sieti X zároveň spresnil, že sa neuskutoční ani návšteva kolégia komisárov v Budapešti. Stalo sa už tradíciou, že ministri vlády krajiny, ktoré preberá polročné rotujúce predsedníctvo, privítajú členov Európskej komisie, aby spolu prebrali priority predsedníctva a európskej agendy.

Von der Leyenová nariadila najvyšším predstaviteľom EÚ, aby odignorovali sériu neformálnych ministerských stretnutí maďarského predsedníctva v súvislosti s návštevou premiéra Orbána u ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rozhovory s Putinom boli súčasťou toho, čo Orbán opísal ako „mierovú misiu“ v súvislosti s vojnou na Ukrajine, ktorá následne zahŕňala aj návštevy Číny a stretnutie s americkým exprezidentom Donaldom Trumpom.

Kalkulácie Borrella

V pondelok tlačové agentúry priniesli aj správu, že šéf diplomacie EÚ Josep Borrell zvažuje zvolať zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci už koncom augusta, práve v deň, keď Budapešť mala hostiť neformálne rokovania diplomatov EÚ. To by znamenalo, že akcia maďarského predsedníctva sa neuskutoční na najvyššej úrovni.

Najbližšie neformálne ministerské zasadnutia maďarského predsedníctva sa konajú 15. a 16. júla, ide o neformálne stretnutie ministrov energetiky. Následne je 22. júla plánované neformálne stretnutie ministrov spravodlivosti a vnútra.

Fidesz hovorí o vydieraní

Maďarsko na tento krok reagovalo kriticky. „Európska komisia si nemôže vyberať inštitúcie a členské krajiny, s ktorými chce spolupracovať,“ napísal na sociálnej sieti X maďarský minister pre záležitosti EÚ János Bóka. Tiež vyjadril pochybnosť, či sú všetky rozhodnutia EK založené na politickom zvážení.

Maďarské predsedníctvo je podľa Bóku odhodlané skutočne spolupracovať s členskými krajinami EÚ i jej inštitúciami. „Sú pozvané na podujatia, ktorých cieľom je riešiť spoločné výzvy,“ uviedol.

Kinga Gálová, ktorá je podpredsedníčkou Orbánovej strany Fidesz, na sociálnej sieti X uviedla, že rozhodnutie EK je súčasťou kampane von der Leyenovej pred štvrtkovým hlasovaním Európskeho parlamentu o jej zotrvaní na poste predsedníčky EK na druhé funkčné obdobie.

Gálová uviedla, že von der Leyenová využíva európske inštitúcie na politické vydieranie a nátlak – najmä voči Maďarsku. „Toto je neprijateľné a je to v rozpore so samotnou podstatou európskej spolupráce,“ napísala.

Postoj Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico Orbánove cesty privítal, dokonca povedal, že by sa k nemu rád pridal. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár pre Štandard vyjadril k Orbánovým aktivitám pochopenie a podporu. Zároveň uviedol, že „Slovenská republika nepodporuje kritiku Maďarska za jeho mierové aktivity a odmietame akékoľvek úvahy o bojkotovaní maďarského predsedníctva“.

Zbavte Maďarsko jeho hlasovacích práv, vyzvali desiatky europoslancov

Skupina 63 poslancov Európskeho parlamentu z viacerých politických skupín a viacerých členských krajín EÚ v spoločnom liste vyzvala v pondelok vedúcich inštitúcií EÚ, aby zbavili Maďarsko jeho hlasovacích práv. Ide o reakciu europoslancov na nedávne návštevy maďarského premiéra Viktora Orbána v Moskve a Pekingu, naznačili tlačové agentúry Reuters a APA.

Nie je však celkom jasné, či ide o práve končiacich alebo nastupujúcich poslancov EP, aj keď mnohé mená sa v novozloženom eurparlamente ocitajú opätovne. Za Slovensko sa totiž pod list zverejnený portálom Politico podpísal iba končiaci poslanec za KDH Ivan Štefanec.

Viktor Orbán sa minulý týždeň, na úvod maďarského predsedníctva v Rade EÚ, stretol s americkým republikánskym prezidentským kandidátom Donaldom Trumpom, predtým vycestoval na Ukrajinu, kde sa stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským, neskôr v Moskve rokoval s prezidentom Vladimirom Putinom a v Pekingu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Orbán svoje cesty označil ako „mierovú misiu“ s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine, neinformoval však dopredu o nich lídrov ostatných členských krajín EÚ a nemal ani mandát rokovať v mene Únie.

Orbán vraj zneužíva predsedníctvo v Rade EÚ

Poslanci v spoločnom liste, ktorý inicioval estónsky poslanec Riho Terras z tábora ľudovcov, tvrdia, že Orbán zámerne svojim hostiteľom naznačil, že koná v mene celej EÚ, nemal však na to právomoc a vyzývajú predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, predsedu Európskej rady Charlesa Michela a predsedníčku EP Robertu Metsolovú, aby urobiť všetko čo je v ich silách a odobrali Maďarsku hlasovacie práva.

„Premiér Orban už spôsobil značné škody využívaním a zneužívaním úlohy predsedníctva v Rade EÚ,“ uvádza sa v liste, ktorý skupina europoslancov zverejnila aj na sociálnych médiách na platforme X.

Nespokojní poslanci zároveň naznačili, že Orbánovo konanie si vyžaduje „skutočné činy“, ako je napríklad pozastavenie hlasovacích práv Maďarska v Rade EÚ, pretože doterajšia prax ukázala, že iba verbálne odsúdenie tejto situácie nemá žiadny účinok.

Hovorca maďarského Stáleho zastúpenia pri EÚ v Bruseli na žiadosť o vyjadrenie k obsahu listu neodpovedal, upozornila agentúra Reuters.

Europoslanci z piatich frakcií

List podpísali europoslanci z viacerých politických skupín v EP, vrátane Európskej ľudovej strany (EPP), socialistov a demokratov (S&D), liberálov z Obnovme Európu (RE), Zelených a tiež členov Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

Poslanci Európskeho parlamentu nezohrávajú žiadnu oficiálnu úlohu v procese pozastavenia hlasovacích práv nejakej členskej krajiny v Rade EÚ, môžu ale zvyšovať politický tlak na Európsku komisiu a Radu EÚ, aby prijali tvrdšie opatrenia voči vláde, ktorá podľa europoslancov porušuje základné hodnoty a pravidlá fungovania EÚ.

Maďarsko je v súčasnosti jedinou členskou krajinou, proti ktorej prebieha právny postup podľa článku 7. Lisabonskej zmluvy. Ten môže viesť EÚ k strate hlasovacích práv, na to je však potrebné jednomyseľné rozhodnutie ostatných členských štátov.

(tasr, dug, im)


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok