Obmedzenie dodávok ropy na Slovensko a do Maďarska nie je vydieraním, tvrdí Kyjev
„Obmedzenie dodávok ropy na Slovensko a do Maďarska týkajúce sa ruskej spoločnosti Lukoil nie je vydieraním,“ povedal pre agentúru Reuters Podoľak.
Vyhlásil to v reakcii na piatkové uznesenie maďarskej vlády, podľa ktorého Ukrajina vydiera Maďarsko a Slovensko zastavením dodávok ropy, pretože chce, aby obe krajiny upustili od svojej mierovej politiky požadujúcej prímerie.
Poslankyňa ukrajinského parlamentu Inna Sovsunová, členka energetického výboru, pritom pre portál Politico otvorene priznala, že Kyjev zakázal tranzit ruskej ropy, aby tak vyvinul tlak na Maďarsko za nedodávanie zbraní Ukrajine a za nepodporovanie vstupu krajiny do Európskej únie.
Fico dvakrát volal so Šmyhaľom
Slovenský predseda vlády Robert Fico (Smer) už dvakrát volal s ukrajinským náprotivkom Denysom Šmyhaľom – naposledy v piatok 26. júla.
Navrhol mu technické riešenie, na ktorom by museli participovať viaceré štáty vrátane Slovenska. O čo konkrétne ide, Úrad vlády SR nepriblížil.
Obnova tranzitu časti ruskej ropy je podľa úradu vlády pre rafinériu Slovnaft mimoriadne dôležitá, pretože náhradné zdroje ropy sú drahšie a nemusia technologicky vyhovovať.
Európska komisia sa nás nezastala
V piatok aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer) telefonoval so šéfom maďarskej diplomacie Péterom Szijjártóom. Zhodli sa, že budú na pôde EÚ naďalej žiadať, aby inštitúcie prešetrili, či Ukrajina porušila asociačnú dohodu, keď odmietla dvom členským štátom tranzit ropy jej územím.
Európska komisia minulý týždeň odsunula svoje rozhodnutie o žiadosti oboch krajín. „Má čas. Veď Slovensko nie je až také dôležité. Chce mať údajne viac dôkazov,“ konštatoval šéf slovenskej diplomacie.
Maďari blokujú pomoc Ukrajine
Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v utorok (23. júla) oznámil, že Maďarsko bude blokovať vyplatenie finančnej pomoci Ukrajine v rámci Európskeho mierového nástroja až dovtedy, kým Kyjev neobnoví tranzit ruskej ropy prostredníctvom ropovodu Družba.
„Pokiaľ Ukrajina túto otázku nevyrieši, každý by mal zabudnúť na vyplatenie kompenzácie za prepravu zbraní vo výške 6,5 miliardy eur z Európskeho mierového nástroja, pretože ako by to vyzeralo, že my schválime vyplatenie uvedenej sumy, zatiaľ čo Ukrajina ohrozuje našu energetickú bezpečnosť,“ povedal maďarský minister zahraničných vecí.
Pellegrini hovoril o odvete
Slovenský prezident Peter Pellegrini minulú stredu na tlačovej konferencii na ministerstve obrany so šéfom rezortu Robertom Kaliňákom (Smer) uviedol, že ak Ukrajina neobnoví dodávky ruskej ropy na Slovensko, naša krajina bude „nakoniec musieť pristúpiť k odvetným opatreniam“.
Zo strany Kyjeva si podľa neho takýto prístup nezaslúžime, a to predovšetkým v kontexte celkového prístupu a humanitárnej či vojenskej pomoci, ktorú sme Ukrajine od začiatku vojny s Ruskom poskytli.
V podobnom duchu sa vyjadril aj Kaliňák. „Ja si myslím, že Ukrajina v tomto prípade veľa riskuje z pohľadu dobrých susedských vzťahov. Toto rozhodnutie bolo veľmi nezodpovedné, toto rozhodnutie bolo veľmi bezohľadné a veľmi nám pripomína rozhodnutia z roku 2009 [narážal na plynovú krízu z tohto obdobia, keď Rusko prerušilo na niekoľko dní dodávku tejto suroviny do Európy a vtedajšia Ficova vláda problém intenzívne riešila s predstaviteľmi Ruska, ale aj Ukrajiny, pozn. red.],“ povedal politik.
Situáciu budeme riešiť spoločne
V pondelok sa v súvislosti so zastavením dodávok ropy na pôde slovenského ministerstva zahraničných vecí stretol šéf rezortu Juraj Blanár s maďarským veľvyslancom Csabom Baloghom, aby sa vzájomne informovali o ďalšom postupe. „Viete veľmi dobre, že Európska komisia odložila túto tému a odkladá ju nevieme na ako dlho,“ informuje prostredníctvom statusu na sociálnej sieti minister zahraničných vecí.
Komisia totiž požiadala o doplňujúce informácie, ktoré šéf rezortu avizoval poskytnúť jej čím skôr, aby mohla v tejto veci konať. „Je to pre Slovensko veľmi dôležitá vec,“ zdôrazňuje Blanár s dôvetkom, že nebudeme čakať na stav, kedy už bude nedostatok ropy, respektíve nedostatok pohonných hmôt.
Keďže sa to týka oboch krajín, minister dodal, že budeme postupovať spoločne. Slovenská republika má podľa šéfa slovenskej diplomacie suverénny pohľad na zahraničnú politiku, ktorej súčasťou je aj vojnový konflikt na Ukrajine.
„Od začiatku hovoríme, že k uspokojivému výsledku môžu viesť jedine mierové diplomatické riešenia. Vyjadril som preto podporu a poďakovanie za informácie, ktoré sme dostali o návšteve maďarského predsedu vlády Viktora Orbána, či už v Kyjeve, Moskve, ale aj Pekingu,“ uvádza minister zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Zopakoval, že Slovensko nebude nijakým spôsobom bojkotovať predsedníctvo Maďarska v Rade EÚ. Žiaden štát Únie ako suverénna krajina si podľa neho nemusí pýtať povolenie na bilaterálne stretnutia: „Maďarsko má svoj suverénny názor a akékoľvek bojkotovanie považujeme za nezmyselné. Treba si sadnúť za rokovací stôl a otvorene komunikovať.“
(tasr, est)