Akého pohlavia je Imán Chalíf, ktorý na olympiáde boxuje so ženami? Biológovia reagujú
Zosumarizujme si, čo o Imánovi Chalífovi doteraz vieme. Rovnako ako boxer z Taiwanu Lin Ju-ťing, ktorý je v Paríži tiež predmetom kontroverzií, má Chalíf v dokladoch uvedené ženské pohlavie. Uviedol to hovorca Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Mark Adams.
Ďalším nespochybneným faktom je, že oboch športovcov v roku 2023 diskvalifikovali zo svetového šampionátu v indickom Novom Dilí. Neuspeli totiž v testoch na určenie pohlavia. Informovala o tom Medzinárodná boxerská asociácia (IBA), ktorá svetový šampionát organizuje.
IBA vo štvrtok spresnila, že boxerov diskvalifikovali na základe dvoch dôveryhodných testov vykonaných v dvoch nezávislých laboratóriách.
Podľa IBA sa však dvaja boxeri nepodrobili testom na určenie úrovne mužského hormónu testosterónu v tele. V oficiálnom vyjadrení asociácia ozrejmuje, že išlo o iné testy, ktorých výsledky sú dôverné.
Vec sa mierne komplikuje, pretože MOV podľa rešpektovaných médií tvrdí, že zo svetového šampionátu športovcov diskvalifikovali pre zvýšenú úroveň testosterónu.
Nič však zatiaľ nenaznačuje, že by ktorýkoľvek z boxerov bol transrodový, inak povedané transgender. „Transgender“ žena je totiž muž, ktorý vyhlasuje, že je ženou. Muži, ktorí sa identifikujú ako ženy, obvykle netrpia poruchou vývinu sexuálnych orgánov (tiež známe ako „intersex“), ale sú to fyzicky zdraví jednotlivci.
V Alžírsku, občanom ktorého je Imán Chalíf, tiež nie je možné zmeniť si pohlavie v dokladoch na základe transgenderovej identity. Skutočnosť, že Chalíf má v cestovnom doklade uvedené ženské pohlavie, preto v skutočnosti naznačuje, že nie je transsexuál.
Ako je to s chromozómami?
Tvrdenie, že obaja športovci majú mužské chromozómy XY a nie ženské XX, pochádzalo pôvodne z jedného zdroja a tým je Umar Kremlev. Kremlev, ktorý je predsedom Medzinárodnej boxerskej asociácie, to minulý rok povedal ruskej tlačovej agentúre TASS. Jeho tvrdenie zatiaľ nepotvrdzujú žiadne ďalšie relevantné zdroje.
Viacerí novinári takisto spochybňujú Kremlevovu kredibilitu. Je to spôsobené aj skutočnosťou, že MOV minulý rok vylúčil Medzinárodnú asociáciu boxu z olympijskej rodiny v dôsledku roky trvajúceho sporu.
Ten sa týkal vedenia IBA počas šéfovania predsedov z Uzbekistanu a Ruska, s výberom ktorých MOV nesúhlasil. Jablkom sváru bola finančná podpora IBA z ruskej štátnej energetickej firmy Gazprom. MOV tiež spochybňoval férovosť zápasov, ktoré asociácia organizovala.
Ďalší ľudia potvrdzujú, že Chalíf má XY chromozómy
V piatok (2. augusta) však pre maďarské noviny Nemzet.hu István Koko Kovács, bývalý boxer, ktorý do roku 2022 pôsobil ako generálny sekretár Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) uviedol, že Imán Chalíf je mužského pohlavia.
“Najsmutnejšie je, že problém nebol v úrovni Chalífovho testosterónu, pretože tá sa dnes dá upraviť. Problémom boli výsledku testu na určenie pohlavia, ktorý jasne ukázal, že alžírsky boxer je biologický muž“, povedal Kovács.
Že testy DNA ukázali prítomnosť XY chromozómov v prípade Imán Chalífa, potvrdil následne aj prominentný športový novinár Alan Abrahamson. Abrahamson, ktorý už 25 rokov žurnalisticky pokrýva Olympijské hry, podľa vlastných slov videl výsledky testov, ktoré uskutočnila Medzinárodná boxerská asociácia.
Tieto testy podľa Abrahamsona „dokazujú, že boxerova DNA je mužská, s XY chromozómami“.
XY chromozómy aj vysoký testosterón
Francúzsky týždenník Le Point v sobotu priniesol rozhovor s fyzioterapeutom, ktorý sa podieľal na príprave Alžírčana Imána Chalífa na Olympijské hry v Paríži.
Napriek tomu, že Georges Cazorla trvá na ženskom pohlaví boxera, jeho vyjadrenie naznačuje, že opak je pravdou. Francúzsky fyzioterapeut bol podľa vlastných slov v kontakte s francúzskym endokrinológom, ktorý Chalífa v roku 2023 vyšetril po diskvalifikácii na svetovom šampionáte.
„Potvrdil, že Imán je skutočne žena, napriek jej karyotypu (chromozómom XY, pozn. red) a hladine testosterónu“, uviedol o lekárovi Cazorla. Dodal vraj: „Je tu problém s jej hormónmi, s jej chromozómami, ale je to žena.“
Pokiaľ však človek s chromozómami XY produkuje mužské úrovne hormónu testosterónu, je podľa biológov vylúčené, aby bol ženského pohlavia.
Snaha biológov vniesť svetlo
Ako je možné, že v štáte, ktorý nepovoľuje zmenu pohlavia, má muž v dokladoch uvedené ženské pohlavie?
Viac svetla do prípadu vnáša evolučná biologička Carole Hoovenová. Bývalá vyučujúca na Harvardskej univerzite a prispievateľka do denníka New York Times v reakcii na olympijskú kontroverziu priblížila chorobu známu pod názvom 5-ARD. Z Hoovenovej slov vyplýva, že Imána Chalífa považuje za osobu s touto potenciálnou diagnózou.
Podľa Hoovenovej ľudia s poruchou 5-ARD majú XY chromozómy a zároveň semenníky, zvyčajne umiestnené netypicky vnútri tela. Ľudia s 5-ARD majú podľa jej slov zároveň hladiny hormónu testosterónu typické pre mužov a funkčné androgénne receptory.
Autorka knihy T: Príbeh testosterónu ďalej tvrdí, že tieto osoby spoločnosť často popisuje ako ženy s „hyperandrogenizmom“, teda abnormálne vysokými hladinami testosterónu. Počas puberty majú ľudia so spomínanou poruchou vysoké úrovne testosterónu, ktoré sa premietajú do športových výhod voči ženám, tvrdí Hoovenová.
„Problém je, že športovci s XY DSD deficitom 5-alfa reduktázy (5-ARD) môžu byť vychovávaní ako ženy, môžu byť legálne ženy a môžu žiť a identifikovať sa ako ženy; ale sú to muži,“ dodáva biologička. Títo muži sa podľa nej rodia s genitáliami, ktoré pôsobia ako ženské, a preto ich často zaregistrujú ako osoby ženského pohlavia.
Do diskusie sa zapojila aj biologička Emma Hiltonová z Univerzity v Manchesteri. „Pokiaľ nedopujú, nie sú vážne choré alebo v skutočnosti nie sú mužmi, nemajú ženy nikdy úrovne testosterónu rovnaké ako muži.“ Rozsahy mužského a ženského testosterónu sa podľa nej štatisticky neprekrývajú.
Sociálnymi sieťami sa zároveň šíria fotografie, na ktorých údajne vidno Imána Chalífa v detstve. Ich pravosť ostáva nepotvrdená. No pokiaľ naozaj ide o Chalífa, existencia týchto záberov môže potvrdzovať teóriu biologičky Hoovenovej o tom, že boxera odmalička vychovávali ako dievča, no v puberte sa prejavila jeho 5-ARD porucha.
V piatok biologička Hoovenová svoje vyjadrenie ešte upresnila. Zopakovala, že nie je možné s istotou povedať, akou poruchou trpia dvaja olympijskí boxeri, pretože výsledky testov na určenie pohlavia nie sú verejnosti známe.
„Muži s 5-ARD nemajú maternicu ani iné ženské vnútorné štruktúry (napríklad vaječníky, pozn, red.), ale majú niečo, čo vyzerá ako vagína, takže sú často po narodení vyhlásení za ženy“, píše ďalej Hoovenová.
„Sú to však muži s normálnymi semenníkmi, ktoré produkujú typicky mužské hormóny. Tieto hormóny okrem iného zabraňujú vývinu vnútorných ženských reprodukčných štruktúr (ako je maternica a krčok maternice)“, pokračuje biologička.
Carole Hoovenová tiež dodáva, že v prípade mužov s 5-ARD semenníky neklesnú pred narodením do miešku, ale až v puberte, kedy mužský hormón testosterón dosiahne v tele vysokú úroveň. „Takže mužov s 5-ARD síce určia za ženy, no mozog a zvyšok tela sú typicky mužské.“
„Väčšina ľudí s touto poruchou sa neskôr rozhodne žiť svoj život ako muži, často práve v puberte, kedy semenníky klesnú do miešku a telo sa vyvinie ako typicky mužské“, dodáva Hoovenová.