Médiá: Izraelská kontrarozviedka začala pre obavy z odvety s prípravami vládneho bunkra

Izraelská bezpečnostná služba známa ako Šin Bet začala v obave z odvetného útoku Iránu s prípravami podzemného bunkra v Jeruzaleme, v ktorom môžu počas vojny pôsobiť vysokí predstavitelia štátu. Informovali o tom izraelské spravodajské portály Walla a Ynet News.

V korupènej kauze premiéra Netanjahua vypovedal miliardár, ktorý ho obdarúval Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: TASR/AP

Bunker, ktorý sám osebe vybudovali už zhruba pred dvomi dekádami, dokáže odolať zásahom z celého radu existujúcich zbraní, má možnosti velenia a riadenia a je prepojený so sídlom ministerstva obrany v Tel Avive, uvádza Walla.

Zariadenie je známe ako Národné riadiace centrum. Od začiatku vojny v Pásme Gazy, ktorú vyvolal útok militantného hnutia Hamas na južný Izrael 7. októbra 2023, ho vládny kabinet nepoužil.

Jeho príprava v tomto čase môže signalizovať závažnosť hrozby zo strany Iránu a Hizballáhu najmä vzhľadom na to, že sa nevyužíval ani počas aprílového útoku Iránu na Izrael. Pripomeňme, že Teherán vtedy vypustil na židovský štát viac ako 300 rakiet a bezpilotných lietadiel, z ktorých drvivú väčšinu Izrael a jeho spojenci zachytili.

Podľa portálu Walla dal zariadenie prichystať priamo predseda vlády Benjamin Netanjahu na potenciálny pobyt v čase, keď eskaluje napätie v dôsledku likvidácie vysokých predstaviteľov dvoch milícií na Strednom východe – šéfa Hamasu Ismáíla Haníju a jedného z veliteľov šiitských milícií Hizballáh v južnom a východnom Libanone Fuáda Šukra.

O prípravách bunkra, ktorý môže pojať stovky ľudí a je určený pre významných predstaviteľov vlády a civilných orgánov, informoval aj portál Ynet News, ktorý vysvetlil, že jeho presná poloha ani hĺbka momentálne nie sú známe.

Ynet konkretizoval, že bunker, ktorý sa má nachádzať v Jeruzalemských vrchoch, vybudovali za cenu miliárd šekelov po skončení druhej libanonskej vojny v roku 2006.

Je známe, že bunker naposledy použili v roku 2018, keď premiér Benjamin Netanjahu nariadil, aby sa v ňom konala séria zasadnutí kabinetu na vysokej úrovni, aby sa pravdepodobne zabránilo úniku informácií do médií.


Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac