Izraelský minister financií Bezalel Smotrič vyhlásil, že blokovanie humanitárnej pomoci pre Pásmo Gazy by bolo „oprávnené a morálne“, aj keby vyústilo do smrti dvoch miliónov civilistov. Na pokračovanie vojny však Izrael „potrebuje medzinárodnú legitimitu“, dodal na konferencii, ktorú organizoval provládny denník Israel Hayom.
„Vozíme tam pomoc, pretože nemáme na výber,“ povedal radikálny minister na konferencii v meste Jad Binjamin.
„V súčasnej globálnej realite nemôžeme zvládnuť vojnu. Nikto nám nedovolí, aby sme spôsobili smrť dvoch miliónov civilistov od hladu, aj keď by to mohlo byť oprávnené a morálne, kým sa nevrátia naši rukojemníci,“ vyhlásil s tým, že v súčasnej medzinárodnej realite „na túto vojnu potrebujeme medzinárodnú legitimitu“.
Komunitná osada Jad Binjamin stojí na mieste zničenej palestínskej osady Al-Muchajzín. Pôvodne fungovala ako záchytné osídlenie pre židovských imigrantov najmä z Európy, neskôr počas stiahnutia izraelských vojsk z Pásma Gazy v roku 2005 do osady umiestnili najmenej 200 rodín z Gazy.
Ak by k jednostrannému stiahnutiu Izraela z Gazy nedošlo, „nestal by sa 7. október“, tvrdí Smotrič. Hoci podporuje osídľovanie Pásma po vzore Západného brehu Jordánu, publikum ubezpečil, že nepožadoval možnosť zakladania osád ako jeden z cieľov vojny v Pásme Gazy.
Izrael musí mať plnú kontrolu nad materiálom, ktorý vstupuje do palestínskej enklávy, pokračoval politik. Zároveň odmietol postoj armády a ministra obrany Joava Gallanta v otázke humanitárnych dodávok. Doplnil, že si nie je istý, „či ich premiér nechce alebo nedokáže obmedziť“. Kradnutie pomoci zo strany hnutia Hamas považuje za „hlavný faktor“ predlžujúci vojnu.
(sab)