Nestraťme ich. Rodičia opisujú príbehy detí, ktoré sa stali obeťami sociálnych sietí
Podnet pre vznik rodičovskej siete The Parents Network prišiel z nadácie Archwell, založenej princom Harrym a vojvodkyňou Meghan zo Sussexu, ktorým nie je ľahostajné duševné zdravie mládeže a sami spoznali, aký pozitívny vplyv a význam má spájať ľudí s rovnakými alebo podobnými skúsenosťami. Tie ich následne mobilizujú robiť aktívne kroky v snahe o zmenu.
Kľúčovým prvkom iniciatívy je kampaň No Child Lost to Social Media [v preklade žiadne dieťa stratené v dôsledku sociálnym médií, pozn. red.]. Zameriava sa na vytvorenie bezpečnejšieho prostredia na sociálnych sieťach a na ochranu mladých ľudí pred problémami duševného zdravia ako sú depresia, úzkosť či sebapoškodzovanie, ktoré sú často spojené s online platformami.
Ako na svojom webe zakladatelia sami uvádzajú, ide o skupinu rodičov, z ktorých niektorí prišli o svoje dieťa a spoločne pracujú na zvládaní smútku. Iní majú deti, ktoré takmer prišli o život, a ďalší aktívne bojujú so súčasnými problémami kyberšikany, depresie a úzkosti, sexuálneho vykorisťovania, porúch príjmu potravy a mnohými inými traumami, ktoré súvisia s používaním sociálnych médií.
Rodičom je v rámci programu tiež ponúknutý sprievodca sociálnymi sieťami ako Instagram, TikTok, Snapchat a ďalšími platformami, ktoré sú každodennou súčasťou virtuálneho sveta detí a tínedžerov.
V rámci sprievodcu Instagramom môžu rodičia napríklad lepšie spoznať základy fungovania tejto sociálnej siete, to, ako používať hashtagy či spoznať žargón, ktorý na tejto platforme používatelia bežne využívajú. Okrem toho sú im poskytnuté rady a návody, ako zlepšiť bezpečnosť svojich detí na Instagrame.
Sprievodca TikTokom upozorňuje rodičov aj na nebezpečné vírusové výzvy ako napríklad:
- Blamout Challenge: Vyvolanie bezvedomia prostredníctvom dusenia
- Borg Challenge: Nadmerné pitie
- Benadryl Challenge: Užívanie vysokých dávok Benadrylu [antihistamínové lieky, pozn. red. ]
- Devious Licks Challenge: Krádež majetku alebo vandalizmus
- Skull-Breaker Challenge: Podrazenie niekoho, aby spadol dozadu
- Fire Challenge: Zapálenie sa
Rodičia sa na webovej stránke podelili s jednotlivými príbehmi svojich detí a hrozbami, ktoré so sebou dokážu priniesť digitálne technológie. Štandard prináša niektoré z nich.
Emma Claire si vzala život pre šikanu cez Snapchat
Rodičia Darly a Ryan opisujú život svojej prvorodenej dcéry Emmy Claire.
„Stodola bola jej šťastným miestom. Smiali sme sa, až sme sa v tej stodole rozplakali, rozprávali o živote, láske, o všetkom,“ tvrdia rodičia, ktorí svoje vzťahy v rodine opisujú ako blízke.

„Jedli sme spolu a modlili sa, podporovali sme ju pri akejkoľvek akcii alebo hre, ktorú mala v daný týždeň,“ dodávajú Darly a Ryan.
Do posledného dňa na nej, podľa ich slov, nebadali žiadne známky depresie. Emma bola vraj ich krásne dospievajúce dievča, vždy šťastné.
Raz v nedeľu si však v stodole vzala život. „Bol to najhorší deň v našom živote. Hovoríme, že v ten deň sa naše životy zastavili,“ opisujú rodičia, ktorí až po jej smrti zistili, že bola neúnavne šikanovaná.
„Dostávala strašnú, nechcenú pozornosť, správy, ktoré by nemal dostať nikto – nehovoriac o dieťati. A keďže väčšina šikany sa odohrala na Snapchate, správy zmizli. Aj keď sme jej pravidelne kontrolovali telefón, správy, ktoré jej spôsobovali toľko bolesti sme nevideli,“ dodávajú zdrvení rodičia s nádejou, že keď svoj príbeh porozprávajú, pomôžu zabrániť tomu, aby sa podobná tragédia stala iným rodinám.
Luke bol obeťou internetovej výzvy s nevhodnými fotkami
Ďalší z rodičov Joanne a Derek, ktorých domov zasiahla hrozba sociálnych sietí, opisujú príbeh svojho syna menom Luke. Tvrdia, že pozorovali známky toho, ako používanie sociálnych sietí u ich syna narastalo. Mal vtedy len deväť rokov.
„Cítili sme, že sa pomaly odťahuje. Skrýval a maskoval aplikácie, ktoré používal. Bol veľmi technicky zdatný,“ opisujú rodičia nárast závislosti u ich syna. Tvrdia, že túžil celý deň len sedieť pri telefóne.

„Pokúsili sme sa ho odobrať, aj sme to urobili, ale to sa zmenilo na skutočne intenzívne odvykanie, ako keď niekto prestane užívať drogy,“ hovoria Joanne a Derek s tým, že sa začal boj so sociálnymi sieťami. Mali však pocit, že prehrávajú.
Neskôr sa dozvedeli, že sa Luke stal obeťou výzvy na sociálnych sieťach. Tá viedla jeho rovesníkov k napadnutiu Luka na školských toaletách a následne sa na sociálnych sieťach objavilo niekoľko jeho nevhodných fotografií.
„Obrázky boli zverejnené v toľkých skupinách online, že ich nebolo možné všetky nájsť a odstrániť. Je to srdcervúce,“ opisujú hrôzy rodičia školáka.
Hovoria, že ich syna útok zdrvujúco zasiahol, no pomaly sa uzdravuje.
„Ľudia prichádzajú o svoje životy, deti prichádzajú o život pre tieto výzvy sociálnych médií. Naše deti sú bábkami v týchto zlých hrách a platformy nerobia nič, aby ich zastavili,“ dodávajú rodičia, ktorí sa tiež rozhodli podeliť so svojím príbehom. S túžbou, aby sa to už nikdy neopakovalo.
Englyn podsúvali algoritmy depresívny obsah. Zabila sa
Príbeh manželov Toneyho a Brandy hovorí o strate ich milovanej dcéry Englyn. Tvrdia, že mala smartfón, aby s nimi mohla zostať v spojení, keď pôjde tancovať alebo zostane u kamarátky.
„Keď mala medzi dvanástym a trinástym rokom sme vedeli, že telefón používa na uverejňovanie zábavných videí alebo fotografií, alebo na počúvanie hudby,“ opisujú rodičia, ktorí dnes už vedia, že sa ich malé dievčatko stalo závislou od sociálnych sietí.

„Nevedeli sme o nebezpečenstve,“ tvrdia obaja. Po jej smrti vraj našli poznámky, ktoré mala Englyn zamknuté v telefóne.
„Poznámky o tom, ako sa cítila a aká bola v depresii – bolo to srdcervúce,“ rozprávajú ďalej svoj príbeh Toney a Branda. Dodávajú, že algoritmy podsúvali jej dcére škodlivý obsah na základe toho, čo si ona vyhľadávala – informácie o tom, že sa cíti na dne.
„Musí to prestať. Sme súčasťou tejto siete, aby sme pomohli zachrániť ostatné rodiny pred smútkom, ktorý my budeme prežívať už po zvyšok našich životov,“ apelujú na hrozby digitálnych technológií mladí rodičia.
Neurológ Stránský: Mobily neprinášajú nič dobré pre žiadne dieťa
V nedávnom rozhovore s popredným českým neurológom Martinom Janom Stránským sa Štandard pýtal aj na to, ako rozdielne vplývajú sociálne siete na dievčatá na rozdiel od chlapcov, vie sa totiž, že dievčatá sú viac závislé od sociálnych sietí, zatiaľ čo mladí muži sú viac závislí od počítačových hier.
Stránský uviedol, že dievčenský mozog je iný než mozog chlapca. „Dievčatá si porovnávajú svoje fyzické a sociálne postavenie medzi sebou, zatiaľ čo chlapci to až tak veľmi neriešia. Jednoducho si myslia, že sú úžasní a potrebujú len ďalšiu dávku dopamínu a adrenalínu, aby dokázali svoju pohotovosť a rýchlosť. To je práve ten rozdiel medzi používaním sociálnych sietí a hraním videohier,“ tvrdí Stránský.
Závislosť oboch skupín je, ako sám hovorí, napriek tomu rovnaká. Mladí sú závislí od „feedbacku“, teda odozvy.
„Chlapci sa zameriavajú na čísla, rekordy, svetlá, zatiaľ čo dievčatá hľadajú feedback v uznaní, väčšinou svojho vzhľadu či popularity. Mozgu nezáleží na tom, aký je feedback vo svojej podstate. Nezáleží mu na tom, či dopamín stúpa na základe pozitívnej skúsenosti vo videohre alebo na základe pochvaly od spolužiačok. Chlapcom nezáleží na tom, čo si o nich ostatní myslia, ale dievčatám áno. To je práve dôvod, prečo je absolútna väčšina samovrážd alebo sebapoškodzovania u dievčat a mladých dievčat, a nie u chlapcov, pretože dievčatá sú veľmi citlivé na tento druh hodnotenia.
Sociálne siete sú príkladom toho, kam môžu takéto veci dospieť. Incidencia depresie a úzkostí je oveľa vyššia u dievčat, aj keď majú rovnaký vek a strávia rovnaký čas pred obrazovkou ako chlapci,“ dodáva Stránský.
Neurológ tiež hovorí, že mobily ako také neprinášajú absolútne nič dobré pre žiadne dieťa a to nie je názor, to je fakt.
Viac o tejto téme sa dočítate v osobitnom rozhovore:
Výsledky EU Kids online za rok 2023
Výskumná správa EU Kids online z roku 2023 [vo všeobecnosti ide o medzinárodný porovnávací výskum týkajúci sa používania internetu deťmi, pozn. red.] prináša výsledky v reprezentatívnych výskumoch aj zo slovenského prostredia.
Štandard vybral niektoré z nich, ktoré poukazujú na to, že deti a dospievajúci majú viac emocionálnych problémov, depresívnych nálad a prežívajú menej šťastia a životnej spokojnosti. Celú výskumnú správu nájdete tu.
Výsledky ďalej ukazujú, že šesť percent slovenských detí a dospievajúcich (častejšie dievčatá ako chlapci) raz za týždeň alebo častejšie sleduje na internete obsahy týkajúce sa spôsobov spáchania samovraždy (v absolútnych číslach je to 103 respondentov z celkového počtu 1932 respondentov).
Pätnásť percent detí a dospievajúcich má minimálne raz za týždeň kontakt s nenávistnými správami napádajúcimi určité skupiny alebo jednotlivcov (napr. ľudí inej farby pleti, náboženstva a pod.), uvádza sa v správe, pričom vyhľadávanie všetkých nebezpečných obsahov s vekom stúpa.
Minimálne raz za mesiac podlieha šikanovaniu prostredníctvom technológií 11 percent slovenských detí a mladých a viac ako tretina obetí šikanovania o svojej skúsenosti s nikým nehovorí.
Až 63 percent maloletých a dospievajúcich na Slovensku vo veku 11 až 17 rokov taktiež uvádza, že videlo za posledný rok nejaké sexuálne obsahy. Túto skúsenosť majú častejšie chlapci ako dievčatá.
Výskum sa uskutočnil na súbore 1932 detí a dospievajúcich vo veku 9 – 18 rokov. Zber dát prebiehal v mesiaci jún 2023 na všetkých typoch základných a stredných škôl na celom Slovensku.