Hraničný priechod Brodské - Lanžhot s Českom pre vzostup Moravy uzavreli

Nie je možné odhadnúť, dokedy opatrenie potrvá. Hraničný priechod na diaľnici D2 zostáva otvorený.

460042400_927762502722652_8411248225611735319_n Hraničný priechod Brodské - Lanžhot s Českom. Foto: Polícia SR

V dôsledku zhoršujúcej sa povodňovej situácie uzavreli aj hraničný priechod Brodské – Lanžhot s Českou republikou. Ide o priechod na takzvanej starej ceste. Na základe stanice ČT24 informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. „Upozorňujeme vodičov aj prípadných nemotorových účastníkov premávky, že most na HP Brodské – Lanžhot je z dôvodu vzostupu hladiny rieky Morava úplne uzatvorený,“ informovala polícia v pondelok krátko po 11:00.

Podľa hovorcu polície v Juhomoravskom kraji Pavla Švába nie je možné odhadnúť, dokedy opatrenie potrvá. Hraničný priechod na diaľnici D2 zostáva otvorený.

Polícia zároveň upozorňuje vodičov, aby na cestách zvýšili opatrnosť a prispôsobili jazdu stavu ciest. Je tiež nevyhnutné plne rešpektovať dopravné značenie a pokyny polície a iných poverených osôb.

Dunaj stúpa, doprava je obmedzená

Dunaj dosiahol v Bratislave tretí stupeň povodňovej aktivity. Jeho výška je aktuálne 891 centimetrov. Vylieva sa pri hranici 910 centimetrov. Stúpanie hladiny bude závisieť aj od sútoku s rozvodnenou riekou Morava.

Na viacerých miestach v našej metropole v nedeľu inštalovali mobilné hrádze. Podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) by to malo zabrániť tomu, aby sa Dunaj vylial napríklad na Šafárikovo námestie.

Hladina Dunaja 16.9.2024. Foto: Damián König/ redakcia Štandard

Električková linka číslo 9 v pondelok nebude premávať na Miletičovej a Ružinovskej ulici. „Linka 9 zo zastávky Trnavské mýto premáva na stanicu Nové Mesto a späť na Kútiky. Náhradná autobusová doprava X9 premáva obojsmerne medzi zastávkami Trnavské mýto – Astronomická,“ spresňuje Dopravný podnik Bratislava.

Naďalej platí, že autobusová linka 29 nepremáva po Devínskej ceste. „Zo zastávky Malá scéna premáva po Botanickú záhradu, ďalej pokračuje cez Karlovu Ves, Dúbravku, Vápenku, Eisnerovu a od zastávky Uhrovecká po svojej trase na Opletalovu, VW5 a späť touto istou odklonenou trasou,“ uvádza dopravca.

Pripomína, že medzi zastávkami Hrad Devín – Hradištná premáva náhradná linka X29. Dopravca takisto upozorňuje, že autobusové linky 20, 21 a 29 neobsluhujú zastávku Mlynská v Devínskej Novej Vsi.

Vážna zostáva povodňová situácia v mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves. Samospráva vyzvala obyvateľov z lokality Na hriadkach, aby si zabezpečili svoje obydlia a majetok pred prípadným zaplavením.

„Rovnako týchto obyvateľov vyzývame, aby sa pripravili na možnú evakuáciu,“ preventívne informovala vedúca mediálneho oddelenia bratislavskej mestskej časti Martina Legáth.

Už v nedeľu (15. 9.) pomáhala polícia pri evakuácii viacerých domov v Devínskej Novej Vsi. Kritická bola najmä situácia v okolí potoka Mláka.

Zmeny vo vlakovej doprave

 „Z dôvodu nepriaznivého vplyvu počasia a zaplavených tratí na území Českej republiky (ČR) platia obmedzenia. Vlaky cez pohraničnú stanicu Čadca smer Praha nepremávajú, sú vedené len v úseku Žilina – Čadca s náhradnou súpravou. Cestujúcim odporúčame použiť spojenia do ČR cez Púchov. Vlaky cez pohraničnú stanicu Vrbovce (trať Nové Mesto nad Váhom – Myjava – Veselí nad Moravou) premávajú len po Vrbovce, ďalej do ČR sú odrieknuté. Vlaky cez ostatné prechody premávajú, ale je potrebné počítať s vyššími meškaniami,“ informuje ZSSK.

V dôsledku prerušenia dopravy meškajú podľa ZSSK vlaky EC 271 (Brno– Budapešť), Os 2007 (Kúty – Bratislava) mešká zo stanice Bratislava-Lamač 45 minút, R 345 (Ostrava-Svinov – Žilina) mešká zo stanice Bratislava-Lamač 32 minút.

Spoje z Vrbovíc do Hodonínu a opačne boli vplyvom počasia odrieknuté v celom úseku.

Spoj R 345 (Ostrava-Svinov – Žilina) R 345 (Ostrava-Svinov – Žilina) je odrieknutý v celom úseku, EC 142 (Žilina – Praha) je odrieknutý v úseku Čadca – Praha, SC 241 (Praha- Košice) je odrieknutý v celom úseku – nahradí ho Os 7547 v úseku Čadca – Žilina, Ex 605 v úseku Žilina – Košice.

V okolí Malaciek vodné toky klesli

Pozitívnejšie správy prichádzajú z okresu na Záhorí. Hoci v pondelok ráno začalo v Malackách pršať, najnovšie informácie o stave vodných nádrží okolo mesta sú optimistické.

„Mierne klesla hladina vodnej nádrže Kuchyňa aj hladiny rybníkov Trojky a Štvorky. Ak nebude v Malých Karpatoch a na podhorí príliš intenzívne a dlho pršať, situáciu zvládneme,“ konštatuje samospráva s dôvetkom, že zvažovaná evakuácia obyvateľov Malaciek bývajúcich v blízkosti potoku Malina nebola zatiaľ potrebná.

Primátor Malaciek Juraj Říha upozornil, že v prípade mimoriadnej zmeny budú obyvateľov v blízkosti potoku Malina informovať mobilnými sirénami.

Povodňová situácia v Stupave sa od nedele zlepšila a stabilizovala

„Počas noci sa povodňová situácia v meste zlepšila a voda začala ustupovať. Hoci zóna okolo kaštieľskeho parku zostáva zaplavená, situácia na ostatných komunikáciách je stabilná,“ uvádza mesto s tým, že sú stále vyhlásené výstrahy a zrážky pretrvávajú, preto situáciu pozorne monitorujú.

O 13.00 h je plánované zasadnutie krízového štábu aj so všetkými zložkami, ktoré budú pomáhať pri odstraňovaní a riešení následkov povodní v Stupave.

Voda, ktorá sa v nedeľu 15. septembra vyliala zo Stupavského potoka, zaplavila viacero ulíc. Povodeň zasiahla aj Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Kaštieľ. Klientov včas evakuovali na vyššie poschodia. Keďže voda zaplavila aj sklad potravín, dobrovoľní hasiči zabezpečili distribúciu potrebných potravín priamo do Kaštieľa.

Cesta medzi Lozornom a Stupavou je stále neprejazdná v oboch smeroch. Z dôvodu zhoršenej povodňovej situácie platí v meste až do odvolania zákaz vstupu do všetkých parkov.

V Čadci sprejazdnili mosty

Všetky mosty v Čadci, ktoré sú majetkom mesta, sa po nedeľňajšej (15. 9.) povodni podarilo sprejazdniť. Neprejazdné ďalej ostávajú mosty v správe štátnych organizácií.

„V pondelok po dodaní stanovísk o vyhovujúcom technickom stave budú sprístupnené aj tieto mosty. Ide konkrétne o most z Námestia slobody a most do Bukova,“ dodala samospráva.

Po opadnutí vody radnica spolu s mestským podnikom služieb a dobrovoľnými hasičmi z Čadce i okolitých obcí začala s čistením zatopených oblastí a objektov v postihnutých domácnostiach a priemyselnom parku. „Práce robia podľa priorít určených operačným strediskom,“ vysvetlili z radnice.

Dodali, že napriek zatopeniu autobusov Slovenskej autobusovej dopravy Žilina sa tiež podarilo zabezpečiť funkčnosť mestskej hromadnej dopravy aj prímestskej dopravy.

Čadcu v nedeľu postihla 50-ročná voda. Napáchala značné škody na majetku. Podobné povodne tam zaznamenali v roku 1997. V okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto aktuálne stále platí tretí stupeň hydrologickej výstrahy.

(tasr, sita, est)