Orbán píše listy iným politikom, ktoré nazýva samizdatmi. Najnovšie išiel do konfliktu so šéfom CDU

Maďarský premiér sa pustil do nemeckého kandidáta CDU na premiéra Armina Lascheta, nepáči sa mu jeho snaha zmeniť hlasovanie EÚ v zahraničnopolitických otázkach z jednomyseľného na väčšinové.

Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Máme tu prvú vážnu debatu dovnútra EÚ po izraelsko-palestínskom konflikte minulých dvoch týždňov. Armina Lascheta zamrzelo, keď Maďarsko minulý týždeň ako jediné zablokovalo spoločné vyhlásenie Európskej únie kárajúce Izrael a požadujúce od neho „primeranú obranu“ pred útokmi z Gazy. Diskusia o vyhlásení nebola jednotná, niektoré štáty, ako Belgicko či Írsko, žiadali tvrdší postup voči Izraelu, stredná Európa Izrael skôr bránila. V konečnom hlasovaní bolo Maďarsko napokon jediné z 27 krajín, ktoré vytiahlo veto, umiernenú kritiku Izraela nepodporilo a spoločné vyhlásenie zablokovalo.

Viktor Orbán vo svojom liste nazvanom Samizdat č. 8 žiada, aby aj krajiny strednej Európy s odlišným názorom boli brané vážne, aj keby to malo spôsobiť nezhody pri hlasovaniach EÚ.

Pojmom „samizdat“ Orbán nazýva svoje listy, ktoré zvykne písať európskym štátnikom. Predchádzajúci Samizdat číslo 7 poslal pred pár týždňami slovenskému denníku Postoj ako reakciu na slovenského expremiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý sa predtým o Orbánovej snahe o zjednotenie V4 vyjadroval kriticky.  

Orbán od EÚ žiada, aby si jej predstavitelia uvedomili, že štáty strednej Európy sú homogénnejšie a mnohí jej občania sa stále hlásia k židovsko-kresťanským koreňom európskej kultúry. Aj preto nie je možné pozerať na Izrael kritériami únijných sankcii, argumentuje Orbán. Nie je to možné ani vtedy, keď to „Laschet z francúzsko-nemeckej osi požaduje za správnu politiku EÚ. Je načase uznať, že štáty strednej Európy, ktoré sa k únii pripojili neskôr, sú plnohodnotnými členmi Európskej únie. Aj my máme právo stáť si za svojim presvedčením, za našimi spojencami a záujmami“.

Orbán pripomína, že podľa únijných dohôd pri hlasovaní o významných otázkach, ako sú aj otázky zahraničnej politiky, je potrebná plná zhoda členských štátov. „Maďarsko preto pri uplatnení svojho veta neurobilo nič iné než to, že jednalo v súlade so zmluvami EÚ. Osočovať Maďarsko z neeurópanstva, pretože využilo svoje právo, to je v skutočnosti neeurópske.“  

Stredoeurópska orbánovská vízia

Orbán sa už dlhšie snaží o presadenie alternatívnej vízie spojeného postupu krajín V4, ktoré by tak spolu dokázali korigovať hegemóniu Nemecka a Francúzska, ktoré podľa neho nerešpektujú záujmy malých krajín a chcú im určovať, čo je správne v otázkach migrácie, rodinnej či daňovej politike. „Lebo ak sa nezomkneme, Slovák s Maďarom, Čechom a Poliakom, a nebudeme vystupovať spoločne smerom na východ aj na západ, všetci pochodíme zle,“ apeloval Orbán pre Postoj.

„Je faktom, že krajinám V4 sa v rámci Únie nepodarilo dosiahnuť adekvátne presadenie svojich záujmov. Je faktom, že my stredoeurópania znášame viditeľnú diskrimináciu. Tvrdím, že keď nevystúpime ráznejšie a spoločne, táto situácia sa ani nezmení,“ napísal Orbán.

„Dôsledkom súčasného usporiadania vnútorného trhu je, že európsky trh občanovi Francúzska prináša dodatočný príjem v hodnote 1 074 eur, občanovi Nemecka 1 046 eur, občanovi Slovenskej republiky 537 a občanovi Maďarska 408 eur. To sú údaje z roku 2016. Ďalej, ak prílev financií do krajín V4 cez transfery EÚ porovnáme so ziskom z príjmov a dividend vyvezených z našich krajín, ukazuje sa, aké významné straty znášame/utrpíme. V prípade Maďarska rozdiel predstavuje 80 percent a v prípade Slovenskej republiky viac ako 90 percent.“