Hotelieri sú rozhorčení, žiadajú prehodnotiť radikálne zvýšenie dane na ubytovanie
V hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach v cestovnom ruchu je v súčasnosti znížená DPH vo výške 10 percent. Radikálny rast tejto dane môže mať nepriaznivý vplyv aj na ďalšie služby v tomto odvetví, s výnimkou stravovania, kde sa má naopak znížiť z 10 na 5 percent.
Zástupcovia Zväzu cestovného ruchu Slovenskej republiky (ZCR), Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) a Bratislavskej hotelovej asociácie v pondelok označili navrhované zvýšenie dane na ubytovacie služby v uvedenom rozsahu za neprijateľné, rázne ho odmietajú a ministra financií Ladislava Kamenického (Smer) žiadajú okamžite ho prehodnotiť. Zavedenie dvojnásobnej sadzby dane podľa nich pochová cestovný ruch na Slovensku.
Bez odbornej diskusie
Viceprezident ZCR Roman Berkes, ktorý je aj prezidentom Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA), upozornil, že prijatie konsolidačného balíka v jeho aktuálnej podobe znamená pre domáci cestovný ruch bytostné ohrozenie.
„Je zarážajúce, že tomuto vážnemu návrhu zo strany ministerstva financií nepredchádzala žiadna odborná diskusia s prihliadnutím na možné dopady na celý sektor,“ povedal. Pripomenul, že rozvoj cestovného ruchu je jednou z priorít v programovom vyhlásení vlády. Aj preto vzniklo ministerstvo cestovného ruchu a športu, s ktorým intenzívne komunikujú a hľadajú možnosti na odvrátenie zdvojnásobenia dane.
Navrhovaná zvýšená daň na ubytovanie v SR by bola druhá najvyššia v Európskej únii po Dánsku, kde je na úrovni 25 percent. To by výrazne znížilo konkurencieschopnosť Slovenska v tejto oblasti, čo by mohlo viesť k veľkému úbytku domácich a zahraničných návštevníkov, ako aj poklesu tržieb za ubytovanie. V 20 z 27 členských krajín EÚ je DPH na ubytovanie na úrovni do 10 percent.

Dovolenka sa môže predražiť
Hotelieri na likvidačné následky podľa nich neuváženého návrhu na rast dane poukázali už minulý týždeň. „Neprimerané navýšenie DPH zníži záujem turistov, obsadenosť ubytovacích zariadení, spôsobí pokles celkovej spotreby v turistických destináciách, zmrazenie investícií do rozvoja a kvality a stratu konkurencieschopnosti pre celý sektor,“ uviedol generálny manažér AHRS Martin Novotný.
Hotelieri varujú, že rast DPH dovolenku na Slovensku zásadne predraží. Hotely tak nebudú schopné konkurovať výhodnejším cenám a lacnejším pobytom v okolitých krajinách či prímorských destináciách.
Zvýšené ceny ubytovania v hoteloch a penziónoch navyše môžu presmerovať záujem o ubytovanie do sivej ekonomiky, bez výberu DPH a ostatných daní, čo neprispeje ku avizovanej konsolidácii verejných zdrojov. Môže to zvýšiť aj nezamestnanosť.
Menej návštevníkov, ohrozené miesta
„Navrhované navýšenie sadzby na 23 percent spôsobí ročný pokles na úrovni 1,3 milióna návštevníkov, čo môže znamenať ohrozenie pre 15-tisíc pracovných miest v sektore a previazaných odvetviach,“ očakáva Martin Novotný. Skokový rast DPH môže podľa odhadov znížiť ročné tržby na úrovni 270 miliónov eur, pri zohľadnení multiplikačného efektu ubytovania na previazané odvetvia. Chýbajúce tržby by následne ukrojili z predpokladaného navýšenia výberu DPH 51 miliónov eur ročne.
Možný je aj výpadok z výberu miestnych daní vo výške 8,3 milióna eur. „Skokové zvýšenie DPH v kombinácii s niekoľkokrát navyšovanými miestnymi poplatkami, parkovacou politikou či transakčnou daňou spôsobí, že hotelieri nebudú schopní pracovať ani s kvalitou, ani s cenou. Pre mnohých to bude znamenať likvidáciu,“ podotkol prezident Bratislavskej hotelovej asociácie Juraj Marko.
Zástupcovia uvedených organizácií zároveň vyzývajú ministerstvo cestovného ruchu a športu, aby konalo v záujme tohto sektora, pre ktorého podporu a rozvoj aj vzniklo, a nedopustilo zvýšenie dane na 23 percent. „HoReCa sektor je balík služieb, kde poskytovanie ubytovania je organicky prepojené s poskytovaním gastro služieb a ďalších služieb, ktoré klient očakáva v turistickej destinácii,“ poznamenal Martin Novotný. Túto previazanosť podľa neho zvýrazňuje aj to, že v 19 z 27 členských krajín EÚ je rovnaká sadzba DPH na ubytovanie aj gastro.

Hrozba decimácie sektora
Konkurencieschopnosť je podľa generálneho manažéra asociácie hotelierov nevyhnutnosť. „Ak je sadzba DPH na krátkodobé ubytovanie v Maďarsku 5 percent, v Poľsku 8 percent, v Rakúsku 10 percent, v Česku 12 percent, s navrhovanou sadzbou 23 percent nás rozhodnutie vlády hodí cez palubu,“ povedal pre Štandard Martin Novotný.
Pri zvýšení DPH na dvojnásobok sa podľa neho nedá hovoriť o žiadnej perspektíve, ale otvorene o pochovaní sektora. Upozorňuje, že navrhované zvýšenie dane na ubytovanie by roztočilo špirálu nevyhnutných krokov, ktoré povedú k decimácii odvetvia.
„Pokles zahraničných návštevníkov v rozpätí 20 až 25 percent, domácej návštevnosti o 25 až 30 percent, zastavenie investícií do rozvoja, okresávanie ponúkaných služieb,“ vymenúva možné následky rastu DPH Martin Novotný. Očakáva okrem znižovania počtu zamestnancov pre pokles záujmu návštevníkov aj zníženie kvality a celkových tržieb, ako aj zadlžovanie a zatváranie klasických hotelov, ktoré sú kostrou cestovného ruchu.
„Podiel sivej ekonomiky by stúpol, najmä pri individuálnych apartmánoch a privátoch, kde nie je podstatná sadzba DPH, keďže sa neplatí. Navrhovaná daň z príjmu vo výške 10 percent je polovičná v porovnaní s klasickým hotelom, ktorý má vyššie obraty,“ priblížil pre Štandard zástupca hotelierov.
Ministerstvo chápe obavy
Všetci členovia ZCR, vrátane hotelierov, sa už stretli s ministrom cestovného ruchu a športu Dušanom Keketim (nominant SNS) a štátnym tajomníkom pre cestovný ruch Marekom Harbuľákom. Diskutovali aj o návrhu na zvýšenie DPH, ktoré sa týka takisto nadväzujúcich služieb v cestovnom ruchu.
„Je to rekordná sadzba, ešte nikdy v histórii samostatného Slovenska takáto vysoká sadzba nebola uplatňovaná na služby či už ubytovania alebo iného sektora cestovného ruchu,“ informoval štátny tajomník.
Najväčšia obava je podľa neho z toho, že to spôsobí odliv nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov do iných krajín. Dovolenka na Slovensku bude výrazne drahšia ako v okolitých krajinách alebo v iných prímorských krajinách.

Strelenie si do vlastného kolena
Riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) Ondrej Matej považuje návrh na rast DPH na ubytovanie za „strelenie si do vlastného kolena“. Slovensko podľa neho potrebuje stimulovať cestovný ruch a služby v ňom.
„Výsledkom toho bude, že sa ani nenaplnia očakávania vlády pri zvýšenom výbere DPH,“ zareagoval pre Štandard. „Je to úder pod pás novému ministrovi a ministerstvu a de facto vláda nepriamo povedala, že toto ministerstvo stratilo svoje opodstatnenie,“ myslí si ekonóm.
Celkový návrh vlády konsolidovať verejné financie z hlavnej časti zmenou rôznych sadzieb DPH je podľa Ondreja Mateja nesprávny, chaotický, nelogický a nakoniec neprinesie vôbec očakávané navýšenie príjmov štátneho rozpočtu. „Nemá žiadnu logiku, aby bola rozdielna sadzba DPH na reštauračné služby a ubytovanie. Tak ako nemá žiadnu logiku mať tri druhy sadzieb na spotrebný tovar a potraviny,“ hovorí.
Poukázal na to, že približne 1,7 milióna kúpyschopného obyvateľstva Slovenska žije v pohraničných oblastiach hlavne s Českom, Poľskom a Maďarskom, kde už teraz sú tovary prevažne lacnejšie. Očakáva, že nákupnou turistikou budeme podporovať rast HDP a obchodu v okolitých krajinách.
Riešením by podľa riaditeľa inštitútu bol návrat k rovnej dani minimálne z DPH, pretože po jej zavedení v minulosti vzrástol celkový výber daní. Myslí si, že konsolidáciu verejných financií treba riešiť v rovnakom pomere medzi príjmami a výdavkami. „SR s počtom obyvateľov v produktívnom veku zhruba tri milióny si nemôže dovoliť takú zložitú verejnú správu,“ dodal Ondrej Matej.
