Na strednom Slovensku rastie nová nemocnica. Pacientov čakajú v októbri zmeny

Ešte pred začiatkom leta ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) a vedenie banskobystrickej Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) poklepali základný kameň novej nemocnice.

Odvtedy už niekoľko mesiacov prebiehajú stavebné práce. Starostlivosť o pacientov nie je ohrozená, musia sa však pripraviť na obmedzenia a zmeny.

Obmedzenie parkovania

„Projekt zatiaľ postupuje podľa plánu. Výstavba novej nemocnice neovplyvní poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Dotkne sa však dopravy a parkovania,“ uviedla pre Štandard hovorkyňa FNsP FDR Ružena Maťašeje.

V okolí Rooseveltky stavajú a obnovujú aj cesty, parkoviská a chodníky. Foto: Mário Kaprálik

Na problémy s dopravou i parkovaním počas výstavby novej nemocnice pritom upozorňovala samospráva a vedenie nemocnice už od začiatku. Pacienti aj ich návštevy sa tak musia pripraviť na viaceré dopravné obmedzenia.

Pre komplikovanú dopravu v okolí nemocnice hlavne počas dopravných špičiek by mali vodiči odstavovať svoje autá na parkoviskách pri obchodných strediskách na hlavných vstupoch do mesta, odkiaľ sa môžu prepraviť mestskou hromadnou dopravou, ktorá jazdí do nemocnice pravidelne a v krátkych intervaloch.

Mohlo by Vás zaujímaťHuliak: Môžu ma aj vešať na námestí, ale budem kričať, že Zem sa točí

„Prostredníctvom bezplatných záchytných parkovísk, odkiaľ budú zabezpečené kratšie intervaly spojov MHD, chceme motivovať ľudí, aby ich využívali a neparkovali v okolí Rooseveltovej nemocnice. Cieľom nás všetkých je zabezpečiť, aby doprava v okolí nemocnice počas výstavby fungovala čo najoptimálnejšie,“ vysvetlil pre Štandard prvý zástupca primátora Banskej Bystrice Jakub Gajdošík.

Problém s parkovaním pre výstavbu nových ciest, chodníkov či parkovacích miest pociťujú pacienti aj v tomto období. Iba nedávno pribudol na hlavnej ceste nový asfaltový povrch.

„V súčasnosti prebiehajú na hlavnom parkovisku dve rekonštrukcie. Mesto Banská Bystrica, ktorá je vlastníkom pozemku, realizuje rekonštrukciu parkoviska už s ohľadom na nový projekt dopravného značenia. Nemocnica rekonštruovala cestu a časť, kde bolo vybudovaných 47 miest pre zamestnancov,“ spresnila Maťašeje.

Výstavba novej nemocnice prebieha v areáli počas plnej prevádzky tej súčasnej. Foto: Mário Kaprálik

„Organizácia dopravy zatiaľ prebieha v pôvodnom režime. Projekt dopravného značenia vrátane bus pruhov je v súčasnosti vo finále povoľovacích konaní a aktuálny plán spustenia je načasovaný v priebehu novembra,“ doplnila hovorkyňa nemocnice.

V minulosti bolo v okolí banskobystrickej nemocnice parkovanie bezplatné. To sa však zmení – tak ako pri všetkých veľkých nemocniciach na Slovensku, aj v okolí tejto bude parkovanie spoplatnené.

„Zóna plateného parkovania vstúpi do platnosti predbežne od 1. novembra 2024. Záleží nám, aby všetky opatrenia súvisiace s reorganizáciou dopravy boli spustené súbežne,“ vysvetlila Maťašeje pre Štandard.

Vedenie nemocnice si podľa vlastných slov uvedomuje, že situácia s parkovaním je z dôvodu už dlhšie prebiehajúcej rekonštrukcie parkoviska napätá. Robí však maximum pre to, aby počas výstavby nemocnice vniesli do dopravy a parkovania organizáciu a pravidlá.

Nová nemocnica v Banskej Bystrici. Vizualizácia FNsP FDR

„Rovnako je naším cieľom nahradiť čo možno najväčší počet parkovacích miest, ktoré zaniknú po ohradení stavby a v dôsledku reorganizácie dopravy,“ uviedlo vedenie nemocnice.

Nový hlavný vstup

Okrem zmien v doprave či parkovaní čaká v októbri dôležitá zmena aj pri hlavnom vstupe do nemocnice – vstup do areálu od centra mesta bude uzavretý a vznikne tam stavebná jama. Hlavný vstup tak bude po dlhých desaťročiach na inom mieste.

„Najbližšia dôležitá zmena sa udeje v piatok 4. októbra. Od tohto termínu bude možné do areálu nemocnice  vstupovať vozidlom len v smere od Podlavíc z Jedľovej ulice. Vjazd do areálu v smere z centra mesta bude vzhľadom na začínajúce búracie práce v súvislosti s výstavbu novej nemocnice uzavretý,” dodala na záver Maťašeje.  

Prameň v pútnickej lokalite Szentkút. Foto: Branislav Caban

Mohlo by Vás zaujímaťNovohrad a Nógrád ako dvojičky z oboch strán hranice. Spoločne chcú rozvíjať turizmus

Nová škôlka

Súčasťou novej nemocnice v areáli bude i nová materská škola pre deti zamestnancov tohto zdravotníckeho zariadenia. S jej výstavbou začali v týchto dňoch. Tá súčasná už totiž kapacitne nevyhovuje.

Na významnú investíciu, ktorá má tiež prispieť k stabilizácii existujúceho personálu, získala nemocnica z Plánu obnovy a odolnosti SR 1,2 milióna eur. Súčasťou škôlky bude aj wellness. Kapacita plánovaného objektu je 120 detí s príslušným personálom.

Známy pacient

Zhruba súbežne so začatím stavebných prác na novej nemocnici v Banskej Bystrici sa na „Rooseveltku“ upierali oči nielen z celého Slovenska, ale aj zo sveta. Po májovom atentáte v Handlovej v nej operovali a následne hospitalizovali premiéra Roberta Fica. 

Po atentáte v Handlovej previezli do Banskej Bystrice premiéra Fica, ktorý tam následne absolvoval viaceré operácie. Foto: Ján Krošlák/TASR

V nemocnici, ktorú viackrát ocenili ako najlepšiu na Slovensku v kategórii štátnych fakultných a univerzitných nemocníc, mu tamojší lekári i personál zachránili život.

Z dejín zariadenia

Nemocnica nesie názov Rooseveltova od roku 1947, a to z vďaky za finančné prostriedky venované Rooseveltovou nadáciou v USA na výstavbu novej nemocnice.

Dovtedy bola známa najskôr ako Mestská nemocnica slúžiaca celej Zvolenskej župe so svojimi 125 posteľami, od roku 1918 ju poznali ako Štátnu oblastnú nemocnicu. Postupne sa z nej stalo špičkové zariadenie, ktoré dostalo z najhoršieho aj slovenského premiéra.

„V osemdesiatych rokoch, keď sa spustila do prevádzky, išlo o jednu z revolučných, prelomových nemocníc. Projekt, ktorý bol podpísaný dnes, nám zase ukáže, že tu bude stáť špičková nemocnica ponúkajúca skvelú starostlivosť občanom tohto regiónu, ktorých je kumulatívne okolo 660-tisíc,“ uviedol v máji podpredseda vlády pre plán obnovy a odolnosti Peter Kmec.

Takýto pohľad, na ktorý sú pacienti i Banskobystričania pri návšteve nemocnice zvyknutí, by mal byť v roku 2026 už minulosťou. Foto: Mário Kaprálik

Podrobnosti výstavby

Predpokladaná hodnota najväčšej investície v histórii mesta i Rooseveltovej nemocnice je vyše 350 miliónov eur bez DPH.

Po úspešnom výberovom konaní na zhotoviteľa stavby, ktoré bolo vypísané vlani v októbri, bola v máji podpísaná zmluva medzi nemocnicou a úspešným uchádzačom, ktorým je Združenie nemocnica BB, Strabag – Siebert – Talaš.

Podľa míľnikov určených plánom obnovy a odolnosti by sa hrubá stavba nemocnice mala stihnúť do júna 2026 a jej odovzdanie do užívania by malo prísť najneskôr do konca roka 2028. V novej nemocnici bude 695 štandardných lôžok a 76 lôžok jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS). Bude mať deväť nadzemných podlaží, tisíc parkovacích miest a 20 573 štvorcových metrov stavebnej plochy.

Základnou myšlienkou novej nemocnice je centralizácia zdravotníckych prevádzok do funkčného celku s optimalizáciou väzieb zdravotníckej starostlivosti, pohybu pacientov, zdravotníckeho personálu a prevádzkových tokov v oblasti zásobovania nemocnice, ako aj potrebný a nevyhnutný rozvoj technického zázemia a infraštruktúry.

Pacienti sa musia počas výstavby novej nemocnice pripraviť na viaceré zmeny a obmedzenia. Foto: Mário Kaprálik

Výstavba bude zahŕňať stavbu novej budovy, tiež objekt infekčných disciplín a technických prevádzok. Moderný koncept budov bude vybavený najmodernejšími technológiami, pričom mnohé procesy budú digitalizované a zautomatizované.

Maximalizuje sa aj komfort pacientov a zamestnancov. Izby sú navrhnuté prioritne pre jedného a dvoch pacientov. Každá izba bude mať vlastné sociálne zariadenie – sprchu a toaletu.

Súčasťou objektu bude i parkovací dom, vďaka ktorému sa zvýši počet parkovacích miest a zlepší sa aktuálne veľmi problematická situácia s parkovaním v areáli nemocnice a jeho blízkom okolí.