Ukrajincom sa podarilo pomocou dračieho dronu zničiť prvý ruský tank

Ukrajinskej armáde sa vo vojne s Ruskom podarilo zrejme po prvýkrát zničiť nepriateľský tank pomocou takzvaného dračieho dronu. Informovali o tom ukrajinský denník Kyiv Post alebo americký magazín Forbes.

tank Ruský tank po útoku termitovou náložou neďaleko Minkivky v Doneckej oblasti. Foto: reprofoto: X

Na zhruba polminútovom zverejnenom zázname vidieť, ako Ukrajinci tank najprv znehybnili – pravdepodobne pomocou protitankovej strely alebo míny – a následne ho pokropili prudko horľavým termitom. Stroj sa vznietil a neskôr explodoval.

Útok sa podľa medializovaných informácií odohral počas tohto týždňa neďaleko obce Minkivka, ktorá sa nachádza neďaleko Kramatorska v Doneckej oblasti, zhruba päť kilometrov od frontovej línie.

Záznam likvidácie osamelého tanku, ktorý mohol podľa Forbesu patriť k ruskej dobrovoľníckej brigáde Sever-V, vyhotovila 30. mechanizovaná brigáda Konstantina Ostrožského. Neskôr ho zdieľalo aj tamojšie ministerstvo obrany.

„Ide pravdepodobne o prvý zdokumentovaný prípad zásahu ruského obrneného vozidla dračím dronom,“ napísal na sociálnej sieti X estónsky vojenský analytik WarTranslated.

Keďže sa operátori dronov a bezpilotné lietadlá stále zdokonaľujú, podľa Forbesu nemusí trvať dlho, kým sa armáda naučí dračími dronmi zasahovať nepriateľské tanky v pohybe.

Na fronte sa objavujú už niekoľko týždňov

Bezpilotné lietadlá, ktoré rozprašujú termitové nálože, teda v podstate extrémne horúci roztavený kov, pred niekoľkými týždňami prostredníctvom videa premiérovo ukázalo najprv ukrajinské ministerstvo obrany. Neskôr si ich použitie osvojili aj Rusi.

Odborníci sa však zhodujú na tom, že masové použitie dračích dronov vo vojne pravdepodobne nenastane, či už pre ich zraniteľnosť, zhoršenú ovládateľnosť alebo obmedzené použitie. Experti tvrdia, že ich účinok je predovšetkým psychologický.

„Predstavte si: z ničoho nič začne z neba pršať oheň a nemôžete ho zastaviť. Nemôžete to uhasiť vodou. Vaši druhovia kričia, zachvátení plameňmi ako ľudské fakle,“ vyjadril sa už v minulosti fínsky obranný expert a vojenský historik Emil Kastehelmi.

Poloha obce Minkivka (v strede obrázku) neďaleko frontovej línie. Foto: reprofoto Deep State

Čo dokáže termit

Termit spravidla obsahuje pyrotechnickú zmes kovu a oxidu železitého. Nie je výbušný, no má veľmi vysokú teplotu horenia, ktorá dosahuje až 2500 stupňov Celzia. Látku je veľmi ťažké uhasiť a dokáže prepáliť aj veľmi odolný kov alebo betón.

Termit bol prvýkrát vynájdený v Nemecku na konci 19. storočia. Látka sa dala ľahko syntetizovať z jednoduchých, lacných prvkov a používala sa v priemysle či pri stavbe železníc. Neskôr sa začal používať na pripojenie vodičov elektrického vedenia. Dodnes sa používa na rezanie a zváranie kovov. Vo vojenskom priemysle sa uplatnil počas oboch svetových vojen.