V Amerike súd zrušil obmedzenie počtu ľudí na bohoslužbách

Posledné závažné rozhodnutie prezidenta Trumpa: Sudkyňa Barrettová. Foto: TASR/AP

Konzervatívna väčšina na americkom Najvyššom súde sa prejavila. V pomere 5:4 súd zrušil rozhodnutie liberálneho guvernéra štátu New York, ktorým bol obmedzený počet osôb na bohoslužbách.

Ústavný súd Spojených štátov amerických potvrdil právo katolíkov a židov zhromaždiť sa na bohoslužbách v štáte New York vo vyššom počte ako 10 či 25 osôb naraz. Zrušil tým rozhodnutie guvernéra štátu New York za Demokratickú stranu Andrewa Cuomoa, ktorý chcel ešte viac obmedziť účasť na bohoslužbách do 10 či 25 účastníkov v závislosti od zóny, ktorá je viac alebo menej postihnutá koronavírusom.

Verdikt vyhlásila inštitúcia v pomere 5:4, v ktorom bol rozhodujúci hlas novej sudkyne Amy Coney Barrettovej, ktorú dosluhujúci prezident Donald Trump vymenoval – a Senát Spojených štátov schválil – na vysokú funkciu len pred niekoľkými týždňami. Ide o jej prvé rozhodnutie z pozície sudcu Najvyššieho súdu Spojených štátov. Proti Cuomovmu nariadeniu sa postavili tiež Neil Gorsuch a Brett Kavanaugh, ktorých rovnako menoval republikánsky prezident. Možno preto povedať, že v tomto prípade rozhodli „Trumpovi sudcovia“.

Proti guvernérovmu nariadeniu protestovala rímskokatolícka diecéza v Brooklyne a niekoľko skupín ortodoxných židov na čele s organizáciou s názvom Agudath Israel of America. Tieto organizácie sa podľa rozsudku sťažovali, že „guvernér osobitne zasiahol ortodoxnú židovskú komunitu a účelovo upravil hranice červených a oranžových zón, aby určite zahŕňali silne ortodoxné územia. Tak diecéza, ako aj Agudath Israel tvrdia, že regulácie zaobchádzajú s miestami bohoslužieb omnoho tvrdšie ako porovnateľné sekulárne zariadenia, hoci „dodržiavali všetky rady ohľadne
verejného zdravia“. Navyše „implementovali dodatočné preventívne opatrenia“, pričom využívali svoju kapacitu do jednej tretiny „bez toho, že by počas mesiacov došlo čo i len k jednému prepuknutiu“ (nákazy).

Sudkyňa Amy Coneyová Barrettová. Foto: TASR/AP

Väčšina členov najvyššej súdnej inštancie v USA sa v rozsudku odvolala na prvý dodatok Ústavy Spojených štátov, ktorý garantuje náboženskú slobodu, slobodu slova a slobodu tlače. Brett Kavanaugh dal vo svojom stanovisku sťažovateľom za pravdu a umožnil dočasné oslobodenie od štátnych nariadení: „Newyorské obmedzenia diskriminujú náboženstvo, lebo s miestami bohoslužieb zaobchádzajú výrazne horšie ako s niektorými sekulárnymi podnikmi.“ Štát podľa neho „musí zdôvodniť, prečo sú miesta bohoslužieb vyňaté z privilegovanej kategórie“.

Podľa médií ide o rozchod s doterajšou praxou, lebo osoby v talároch zastupujúci justičnú moc krajiny tento rok odmietli zrušiť obmedzenia v kostoloch v súvislosti s pandémiou v Kalifornii a Nevade.

Brooklynský biskup Nicholas DiMarzio v magazíne First Things napísal,
že guvernérove októbrové nariadenia obmedzujúce účasť na bohoslužbách nebrali do úvahy, že „naše kostoly sú bezpečné miesta a naše protokoly fungujú“.  Biskup Nicholas DiMarzio napísal:

„Tvárou v tvár mnohým strateným životom, mnohým chorobám, stresu a výzvam by mali byť dvere našich kostolov otvorené viac ako kedykoľvek predtým. Ľudia sa obracajú k Bohu, aby sa modlili za blízkych, za zdravotnú starostlivosť a za kľúčových pracovníkov (v tejto kríze), za seba a za liečbu. Ľudia túžia po pocite normálnosti a slobode od izolácie a omša dala tento pocit nádeje mnohým ľuďom.“

 

Biskup Nicholas DiMarzio.

Sudcovia, ktorí s rozsudkom nesúhlasili, rovnako argumentovali základným zákonom štátu: „Ústava nezakazuje štátom odpovedať na krízy ohrozujúce verejné zdravie prostredníctvom regulácií, ktoré zaobchádzajú s náboženskými inštitúciami rovnako alebo priaznivejšie než porovnateľné sekulárne inštitúcie, najmä ak tieto nariadenia zachraňujú životy… newyorské obmedzenia v súvise s COVID–19 robia práve toto.“

Predseda Najvyššieho súdu John Roberts, ktorý bol nominantom prezidenta George W. Busha a ktorý hlasoval spolu s liberálnou menšinou sudcov, povedal, že „guvernér by mohol znova zaviesť obmedzenia, ale tiež nemusí… Ak guvernér obnoví obmedzenia týkajúce sa počtu ľudí, sťažovatelia sa môžu opäť obrátiť na tento súd a mohli by sme rýchlo reagovať na ich obnovené žiadosti.“

Guvernér štátu New York Andrew Cuomo sa k rozsudku zatiaľ nevyjadril. 

Ďalšie články od Bohumil Petrík
Ďalšie články
„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

Po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin spustil čiastočnú mobilizáciu, objavili sa na internete vtipné videá s opitými odvedencami, ale aj správy o nedostatočnom výcviku mužov. Zaznievali slová ako fiasko či fraška. Český bezpečnostný expert Jan Ludvík však varuje, aby sme neboli ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande.