Zelenskyj vyzval spojencov, aby pripravili brigády a vyslali ich na Ukrajinu. Ako záložníkov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval spojenecké krajiny aby pripravili svoje brigády a vyslali ich na Ukrajinu ako záložníkov. Uviedol to na záver svojho štvrtkového tlačového brífingu s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem.

„[Toto je] náš odkaz všetkým krajinám: Pripravte brigády, môžu slúžiť ako rezervy a môžu nahradiť našich chlapcov, ktorí sú unavení. Niektorí z nich sú unavení, potrebujeme ich vymeniť na bojisku,“ povedal doslovne prezident.

Brigáda je vojenská jednotka, ktorá sa zvyčajne skladá z troch až šiestich práporov a podporných prvkov. Dve alebo viac brigád môžu tvoriť divíziu. V krajinách NATO má brigáda 3 200 až 5 500 mužov.

Hoci sa Zelenskyj vyjadril pomerne nejednoznačne, z použitia termínu „rezervy“ je zrejmé, že západné jednotky sa podľa neho nemajú priamo zúčastniť bojov, ale nahradiť ukrajinských vojakov mimo frontovej línie, ktorí by následne mohli vystriedať vyčerpané jednotky na línii kontaktu.

Mužov na fronte nemá kto vymeniť

Pripomeňme, že mechanizmus obmeny vojakov je na Ukrajine veľmi nedokonalý a mnohí muži na fronte pociťujú nielen extrémnu únavu, ale aj pocit krivdy, keďže dlhodobo nasadzujú svoje životy, zatiaľ čo sa ich bojaschopní rovesníci vojne mesiace vyhýbajú.

Ukrajinský vojenský psychológ Olexij Skirtač pre Ukrajinskú pravdu v stredu upozornil na krutý prípad, keď skupina mužov bojovala na fronte 20 mesiacov od októbra 2022 do júna 2024 a po troj- či štvortýždňovej rekonvalescencii ju poslali bojovať do Kurskej oblasti v Rusku.

Otázka nastolenia spravodlivosti pri obmene vojakov mohla byť vyriešená už na jar tohto roka, keď Zelenskyj v apríli podpísal nový zákon o mobilizácii, no pod tlakom armády z návrhu legislatívy napokon vypadol bod o demobilizácii už bojujúcich bojovníkov, ako aj povinná rotácia vojenského personálu. Na sociálnych sieťach to medzi Ukrajincami vyvolalo vlnu rozhorčenia.

Tému mala riešiť samostatná právna norma, no jej prijatie je ešte aj dnes veľmi otázne. Člen výboru ukrajinského parlamentu pre národnú bezpečnosť, obranu a spravodajstvo Fedir Venislavskij minulý týždeň povedal, že v súčasných podmienkach je požiadavka na predloženie návrhu zákona o demobilizácii „ďalším krokom k strate štátnosti“.

Ozrejmime, že pri demobilizácii prichádza k prepusteniu vojakov zo služby a k ich návratu do civilného života. Rotácia vojakov zas znamená pravidelné striedanie vojenských jednotiek alebo jednotlivcov z jednej misie alebo oblasti do druhej.

Keď nie vojaci, iba inštruktori

Otázka pôsobenia západných vojakov na Ukrajine je v súvislosti s vojnou u našich geografických susedov vôbec najcitlivejšou.

Ako prvý oznámil možné vyslanie jednotiek NATO na Ukrajinu vo februári tohto roka francúzsky prezident Emmanuel Macron, no okrem kladných stanovísk niektorých predstaviteľov pobaltských štátov či Poľska pre túto ideu nezískal širšiu podporu.

Pred niekoľkými dňami informoval britský denník Times o tom, že tamojší vojenskí predstavitelia zvažujú, že na Ukrajinu vyšlú svojich vojenských inštruktorov, aby tam zabezpečovali výcvik regrútov.

Podľa doteraz známych plánov by britskí inštruktori ukrajinských odvedencov podrobili intenzívnemu základnému výcviku v bližšie nešpecifikovaných lokalitách západnej Ukrajiny. Tých by následne odviedli na frontovú líniu na východe.

Podľa zdrojov denníka by bola takáto forma výcviku rýchlejšia a lacnejšia ako terajšie vysielanie ukrajinských vojakov na cvičenie do britských vojenských základní.

Putin: Západní vojaci tam už sú

Ruský prezident Vladimir Putin v máji tohto roka vyhlásil, že na Ukrajine sa už západní vojenskí inštruktori nachádzajú a pôsobia tam ako žoldnieri.

Putin uviedol, že západní špecialisti obsluhujú na Ukrajine Západom poskytnuté vysoko presné zbraňové systémy s dlhým doletom. Dodal, že „sú na Ukrajine a majú tam aj straty“. Argumentoval, že pri odpočúvaní komunikácie na ukrajinskej strane „počujeme angličtinu, francúzštinu a poľštinu“.