Slovenská hymna sa zmení. Iniciovala to Martina Šimkovičová

Na hudobnej úprave hymny pracuje skladateľ Oskar Rózsa.

Snímka obrazovky 2024-10-23 o 7.44.30 Martina Šimkovičová. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Informujú o tom Aktuality, podľa ktorých bude upravená hudobná časť hymny. Rezort kultúry pod vedením ministerky Martiny Šimkovičovej jej spracovaním poveril skladateľa Oskara Rózsu, ktorý to aj potvrdil s dôvetkom, že na tomto umeleckom diele pracuje už od roku 2011.

Aktuality tvrdia, že nejde o lacný projekt a sú doň zapojené viaceré umelecké kolektívy, napríklad orchester a filharmonický zbor Slovenskej filharmónie, ale aj dva detské súbory.

Cieľom je podľa ministerstva kultúry podčiarknuť význam a dôležitosť hymny ako štátneho symbolu.

„Nový aranžmán hymny bude viac symfonický, monumentálny a nápaditý,“ priblížila hovorkyňa rezortu Petra Bačinská. Novou verziou chcú podľa nej hymnu viac priblížiť aj mladým ľuďom.

Ako doplnila Bačinská, projekt bol plánovaný už dlhšie. „Myšlienka oživiť a modernizovať hymnu vznikla v roku 2011, keď Oskar Rózsa prvýkrát predložil svoj návrh MK. Dnešné vedenie rezortu sa v spolupráci so Slovenskou filharmóniou rozhodlo tento projekt po rokoch skutočne zrealizovať,“ objasnila.

Zmena sa má týkať výhradne hudobnej zložky hymny, čo je vlastne melódia ľudovej piesne Kopala studienku. Textová časť zostane nezmenená. Ide o prvé dve z celkovo štyroch slôh hymnickej piesne Janka Matušku Nad Tatrou sa blýska z roku 1844.

Súčasná slovenská hymna bola predtým druhou časťou československej hymny. V časoch Slovenského štátu v rokoch 1939 až 1945 bola hymnou pieseň Hej, Slováci.

(bra)


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok