Kto bude v Amerike po voľbách pro-life
V Spojených štátoch sa politické zoskupenia na ochranu života v súčasnosti sústredia okolo republikánov. Ich najväčším víťazstvom bolo zrušenie (proti)ústavného rozsudku Roe verzus Wade z roku 1973, ktorý v krajine povoľoval potraty bez obmedzení.
Na začiatku svojej tohtoročnej predvolebnej kampane sa americký exprezident Donald Trump chválil práve tým, že v roku 2022 dosadil do Najvyššieho súdu USA „konzervatívnych“ právnikov. Tí v júni uvedeného roka vyhlásili, že rozsudok je v rozpore s ústavou zámorskej veľmoci. V celom znení ho podporili piati sudcovia. A čiastočne dokonca aj liberálny predseda deväťčlenného senátu John G. Roberts.
Zvrátenie rozsudku v prípade Roe verzus Wade však neuplatňuje federálny zákaz potratov, ako to prezentovali liberálni komentátori. Namiesto toho umožňuje jednotlivým štátom americkej únie, aby prijali svoje vlastné zákony. Využili to najmä štáty historického Juhu či Stredozápadu, ktoré v rozmedzí niekoľkých týždňov až mesiacov tvrdo obmedzili prístup k interrupciám.
Až trinásť štátov USA zaviedlo plošný zákaz potratov okrem výnimiek, ako je ohrozenie života matky, nedonositeľnosť či počatie v dôsledku znásilnenia či incestu. Ďalšie štyri štáty zakázali potraty po zistení srdcovej aktivity plodu.
V štátoch, ktoré majú republikánske zastúpenie v Senáte USA, je celkovou hornou hranicou prípustnosti potratu 12. týždeň tehotenstva (okrem Kansasu, ktorý garantuje prístup k zákroku do 22. týždňa).
Liberálne štáty na pobrežiach garantujú potraty aj v treťom trimestri – pričom potratové zákony Oregonu, Minnesoty či Michiganu hovoria o prístupe „bez obmedzení“.
Oddelenie človeka od jeho konania
Do centra pozornosti sa momentálne dostáva otázka medikamentózneho potratu. Namiesto chirurgického zásahu do maternice stačí lekárovi predpísať „liek“, ktorý môže tehotná žena užiť aj doma. Americký úrad pre potraviny a liečivá pritom povolil používanie mifepristónu, ktorý funguje na báze blokovania hormónu progesterón, čím robí vnútromaternicové prostredie nehostinným.
Prvým štátom, ktorý tento medikament zakázal, bol Wyoming, pričom zákaz platí od 1. júla 2023. Najvyšší súd však rozsudkom z júna tohto roka nariadil, aby štáty umožňovali prístup k chemickému potratu, čo technicky pozastavilo účinnosť wyominského zákona.
Republikánske snahy o obmedzenie chemického potratu – ktorý nie je „bezpečný“, ako tvrdí FDA – sa v súčasnosti prejavujú napríklad vyhláseniami republikánskeho kandidáta na viceprezidenta J. D. Vancea, ktorý 18. júla navrhol rozšírenie účinnosti zákona Comstock Act z roku 1873.
Ten zakazuje posielanie „obscénnych, oplzlých, nemravných či zločinných predmetov, materiálov, zariadení či látok“ federálnou poštou, a to vrátane „každého predmetu či veci navrhnutej, prispôsobenej alebo určenej na vyvolanie potratu“. Ak Trump zasadne po 5. novembri do Bieleho domu, týmto spôsobom by mohol obmedziť posielanie mifepristónu do štátov, ktoré zakázali potraty.
Na druhej strane politického spektra je situácia jasná. Demokrati sa jasne vymedzujú voči zrušeniu precedensu Roe verzus Wade. Prezident Joe Biden vo svojej jedinej televíznej debate s Trumpom na CNN napríklad volal po obnovení jeho platnosti.
Jeho viceprezidentka Kamala Harrisová, ktorá s Trumpom zvádza boj o Biely dom, v ďalšej debate na stanici ABC vyzvala Kongres, aby prinavrátil precedens Roe verzus Wade. Dodala, že „ako prezidentka ho hrdo podpíše“.
Dokonca aj bývalý príslušník „demokratickej šľachty“ Robert F. Kennedy mladší najmenej v jednom podcaste avizoval, že sám podporuje „všetky opatrenia, ktoré vyplývajú z precedensu Roe verzus Wade“.
Kennedy pritom kandidoval ako nezávislý až do augusta, keď odstúpil a vyjadril podporu Trumpovi. Ten ho za odmenu vymenoval za člena svojho „prechodového tímu“ – spolku verných, ktorí majú vytvoriť zoznam politických nominácií pre zvoleného prezidenta.
RFK Jr. approves of full-term abortions.
— Billboard Chris 🇨🇦🇺🇸 (@BillboardChris) May 9, 2024
Leave it up to the woman to murder that baby, he says. pic.twitter.com/Qw2qslxNld
Ako sú na tom republikáni?
Trump sa teda snaží posúvať v otázke potratov do stredu, aby si na svoju stranu získal aj nerozhodnutých voličov z jednej špecifickej demografickej kategórie – ide najmä o biele ženy z predmestí veľkých miest. Centristická pozícia mu však stále umožňuje kritizovať demokratov ako príliš radikálnych, čo spravil aj v oboch spomínaných prezidentských debatách.
O radikalizme demokratov netreba nikoho presviedčať, počas ich zjazdu v Chicagu priviezla pobočka siete potratových kliník Planned Parenthood „pojazdnú kliniku na potraty“.
Republikáni však 8. júla takisto odstránili zmienku o „práve na život“ zo svojho programu. Americká katolícka agentúra CNA pripomenula, že program strany vždy obsahoval zmienku, že nenarodené deti majú „základné právo na život, ktoré nemožno narušiť“, spolu s výzvou na zmenu ústavy.
„Hrdo sa staviame za rodiny a život. Sme presvedčení, že 14. dodatok Ústavy Spojených štátov amerických zaručuje, že žiadnemu človeku nemôže byť odopretý život alebo sloboda bez riadneho súdneho procesu, a že štáty preto môžu slobodne prijímať zákony na ochranu týchto práv,“ uvádza sa v tohtoročnom programe republikánov, ktorý vyzdvihuje úlohu štátov v otázke potratov.
Celý text vypracoval Trumpov kampaňový výbor, širšiemu výboru pre schvaľovanie programu ho len predložil na hlasovanie. Po údajnom Trumpovom naliehaní ho výbor prijal v pomere 84 hlasov k 18. V ten istý deň kampaň oslávila prijatie dokumentu vyhlásením, podľa ktorého Trumpov program „formuluje jeho víziu, ako urobiť Ameriku opäť veľkou, spôsobom, ktorý je stručný a stráviteľný pre každého voliča“.
CNA zároveň doplnila, že republikánsky kandidát pri každej možnej príležitosti opakoval svoju tézu, že potratová politika je záležitosťou štátu. Tým sa však stal terčom kritiky pro-life organizácií, ktoré nepriamo poukazovali na zradu ideálov.
Prakticky vo všetkých témach – migrácia, ochrana hraníc, obrana a národná bezpečnosť, ekonomika, technológie či rast životnej úrovne – zaznamenal Trump vyššiu podporu respondentov ako Harrisová. Keď však prišlo na otázku o „potratovej legislatíve“, Harrisová sa dostala do vedenia. Trump a jeho kampaň sa tak snažia zamerať pozornosť voličov práve na témy, ktoré by republikánovi zabezpečili víťazstvo, čo však nevylučuje oprávnenosť pocitu „zrady“, o ktorom hovoria pro-liferi.
Ústup z pro-liferských pozícií si všimol aj lokálny portál Milwaukee Journal Sentinel, televízie PBS a ABC či umiernený ľavicový denník USA Today.
Posun nenastal len pri potratoch
„Republikánska platforma od roku 2016 zmäkla aj v iných smeroch,“ dodala CNA s poukázaním na skôr vyjadrenú podporu pre rovnakopohlavné zväzky zo strany Trumpových poradcov.
„Republikáni budú podporovať kultúru, ktorá si váži posvätnosť manželstva, požehnanie detí, základnú úlohu rodiny a podporuje pracujúcich rodičov,“ uvádza sa v schválenom programe strany. „Ukončíme politiku, ktorá trestá rodiny,“ pokračuje text bez toho, aby sa vymedzil proti rozsudku Najvyššieho súdu z roku 2015, ktorý „zrovnoprávnil“ homosexuálne zväzky s manželstvom.
CNA zároveň pár vetami poukázala na problematiku takzvanej „zmeny pohlavia“.
Zatiaľ čo politickí komentátori ako Matt Walsh, ktorý organizoval zhromaždenie proti mrzačeniu detí, zaznamenali skutočné úspechy pri otáčaní verejnej diskusie, Trump a jeho tím majú v predvolebnom období jediný záujem: získať na svoju stranu čo najväčšiu podporu.
Preto tvorcom jeho programu stačilo obsiahnuť povrchnú formuláciu o stopke „mužov v ženských športoch“, o „zákaze financovania chirurgických zákrokov na zmenu pohlavia z peňazí daňových poplatníkov“ a tiež vágny prísľub „ochrany žien a dievčat“.
Prvý svetovo známy transpionier Caitlyn Jenner, ktorý sa pred operáciou volal Bruce, niekoľkokrát vyjadril podporu Trumpovi a republikánom, najmenej raz cez televíziu Fox News. Exprezident mu za to ďakoval.
Watch the latest video at foxnews.com
Diskusia v strane sa tak posunula od toho, „čo je pravda“, ku konceptu „kto nás podporuje“. Na toto upozorňujú pravicoví komentátori ako Michael Knowles.
Aj táto téma tak ukazuje, ako sa republikáni pred tohtoročnými voľbami odklonili od tvrdých postojov, ktoré vyhlasovali predtým. Demokrati ich zastávať nebudú a pri republikánoch je otázne, či sa k nim po voľbách vrátia.