Festival Jeden svet bude online

Napokon, festival sa začína tesne po amerických prezidentských voľbách, aj keď môže ísť len o zhodu okolností. Aktuálny festival ponúka 50 dokumentárnych filmov, ktoré sprístupní vďaka portálu dafilms.sk. Sledovať filmy bude môcť každý, kto sa nachádza na Slovensku. Možnosti ako sa zúčastniť festivalu sú dve, a to buď si zakúpime lístky na konkrétne filmy alebo si kúpime permanentku na celý festival. Lístok na konkrétny film sa bude môcť kúpiť iba v daný deň sprístupnenia. Každý deň sa sprístupni šesť filmov, ktoré sa budú môcť pozerať počas 24 hodín od spustenia.

Počas festivalu sú pripravené streamované live diskusie zo štúdia v Novej Cvernovke a z regiónov. Zároveň po niektorých filmoch sú pripravené Q&A s režisérmi, ktoré nájdete na facebookovej stránke festivalu a na youtube.

Festival ponúka aj streamingy pre zrakovo a sluchovo znevýhodnených divákov. Medzi filmy, ktoré si budú môcť aj takíto diváci pozrieť sú Zaspievaj mi a slovenské premiéry Žiaľ žien a Neviditeľná. „Špeciálne streamingy pripravil Jeden svet vo svojej online verzii v spolupráci s Katedrou translatológie FF UKF v Nitre a spoločnosťou Teledata. Audiokomentáre načítala herečka Táňa Pauhofová.“

Umelecká riaditeľka festivalu Jeden svet Diana Fabianová sa k výberu filmov, ktoré sa budú premietať vyjadrila: „Dokumenty sme vyberali s ohľadom na dôležitosť a aktuálnosť témy, no prihliadali sme aj na atraktívnosť spracovania. Nachádzajú sa na celej škále od náročnejších po vhodné aj pre diváka doku – nováčika. V našej klíma-výberovke sú filmy, ktoré túto strašidelne vážnu tému riešia cez filmovú poetiku, humor, úchvatné zábery, nadhľad i nasadenie vlastného života.”

Klimatické zmeny

Veľká časť filmov je venovaných práve klimatickým zmenám. Jedným z takých filmov je aj More tieňov. Dokument pochádza z produkcie Leonarda DiCapria. Približuje nám vedcov, novinárov, ochranárov, ktorí bojujú spolu s mexickým námorníctvom proti čínskym priekupníkom a drogovému kartelu. Hrozí, že pre ich vyčíňanie vyhynú veľryby a sviňuchy (za írečitým názvom sa skrýva druh ryby), ktoré sú veľmi ohrozené.

Návod na zdravšiu planétu sa môžete dozvedieť vo filme s názvom Najväčšia malá farma. Ide o príbeh Johna a Molly Chesterovcov, tí vymenili mestský život za 80 hektárov pôdy. Vtipný a surrealistický príbeh z poľnohospodárskej dedinky Elias je Keď paradajky počúvajú Wagnera. Dvaja bratranci spolu s miestnymi babičkami začnú pestovať paradajky, ktorých zaváraniny sa vyvážajú do celého sveta.  Ale nejde o obyčajné paradajky, tieto paradajky pri svojom dozrievaní počúvajú Wagnerovú hudbu.

Migračné témy

Festival sa nezaobišiel ani migračným témam. Film francúzskeho režiséra Grégoireho Gosseta Jednosmerný lístok nám pekne vystihuje tému festivalu. V tomto prípade ide o osobnú voľbu dvoch hlavných hrdinov, ktorí sa aj po 20tich rokoch v utečeneckom tábore nevzdali nádeje na lepší život.  Jean-Pierra sa spolu so svojou ženou, deťmi a 84 ročnou mamou pripravujú odísť z tábora Kjangwali do USA. Druhý hrdina Isaiah chce odísť, aby mohol študovať na lekárskej fakulte. Oboch ich čaká obrovská zmena, v dokumente uvidíme, ako sa s tou zmenou vyrovnali.

Na festivale sa predstaví aj slovenský dokument od Jara Vojteka Raj na zemi. Ústrednou postavou je Andrej Bán. Slovenský novinár, fotograf a reportér, ktorý nám približuje svoj profesionálny a súkromný život. Paralelne zachytáva aj príbehy súčasného sveta vo vojnových a krízových oblastiach alebo  utečeneckých táborov. K tomuto filmu je pripravená diskusia s režisérom a hlavným protagonistom Andrejom Bánom.