Ombudsman: Zadržaných v celách sledujú na záchodoch kamery, chýba aj čerstvý vzduch

Verejný ochranca práv kontroloval situáciu v celách policajného zaistenia (CPZ) a na to určených priestoroch naprieč Slovenskom. Dospel k závažným zisteniam.

Pietny akt obèianskeho združenia In Minorita pri príležitosti 78. výroèia tragických udalostí na konci vojny Róbert Dobrovodský. Foto: Radovan Stoklasa/TASR

Róbert Dobrovodský podotkol, že nie všetci, ktorí sú umiestnení do na to určených priestorov či CPZ, sú obvinení. Správu o monitoringu dovedna z 22 zariadení komunikoval VOP priebežne aj s Prezídiom Policajného zboru a ministerstvom vnútra.

„Dali prísľub, že spravia maximum pre implementáciu našich odporúčaní,“ spresnil Dobrovodský. Zdôraznil, že v Bratislavskom kraji sa pre preplnené CPZ používajú aj na to určené priestory.

„To sú tie, kde sú drevené lavice,“ upozornil s tým, že aj polícia musí konať v rámci princípov právneho štátu a dodržiavať ľudské práva a slobody.

Priemerný čas v takýchto priestoroch vypočítali v rozmedzí štyroch až šiestich hodín. Maximálny, zákonom povolený čas, je 48 hodín. Evidujú však prípady, keď bola osoba držaná aj 13 hodín.

„Policajti avizovali, že tam umiestňujú aj ľudí pod vplyvom alkoholu,“ uviedol VOP s dôvetkom, že si netreba CPZ zamieňať s niekdajšími „záchytkami“, ktoré boli zdravotníckeho charakteru.

Odnímanie vecí

Ombudsman tiež upozornil, že policajti často dajú zadržaným len podpísať papier o poučení a vezmú ho. „Reálne sa ten človek nemôže oboznámiť o pravidlách v CPZ a svojich právach. Policajný zbor argumentuje, že papier musia zobrať, aby sa človek nemohol sebapoškodiť.“

Pozitívne však vníma košickú prax, kde procesné poučenie zadržaným neodnímajú, dajú im prečítať tiež knihu či časopisy.

Rovnako je to s dioptriami, ktoré aj keď sú zdravotnou pomôckou, sú odnímané tiež pre „možnosť sebapoškodzovania“.

Dobrovodský pripomenul, že vzatie okuliarov spôsobí „dezorientáciu nepohodu“ a nemôže byť používané všeobecne, ale musí byť podložené konkrétnymi dôvodmi hrozby.

„Sú tiež oddelenia, kde sa vôbec nerealizujú vychádzky na čerstvom vzduchu. Napríklad v Banskej Bystrici nemajú vychádzkový dvorec, ale príslušník mi povedal, že vezmú človeka do vedľajšieho parku, postrážia ho a môže si tam zafajčiť či posedieť na lavičke. Na Račianskej ulici v Bratislave zasa vybudovali interný dvorec,“ konštatoval.

Pripútaní k stene

Problémom je aj pripútavanie k pevným predmetom na stenách, tzv. okám. Dobrovodský poukázal na to, že už v roku 2000 zariadenia dostali upozornenie o ich odstránení.

„Policajný zbor to vysvetlil tým, že majú nedostatočné kapacity a človeka musia fixovať. Európsky súd pre ľudské práva konštatoval, že je neprípustné, aby štát obmedzoval práva tým, že nemá personálnu alebo technickú kapacitu,“ podotkol VOP.

Neopomenul ani vysoké teploty v týchto priestoroch. V CPZ na Račianskej ulici v Bratislave vo februári namerali 28 stupňov Celzia, pričom tu neexistujú ani okná, ktoré by sa dali otvoriť. Pri kontrole v júni problém s vysokou izbovou teplotou pretrvával.

VOP tiež upozornil, že zadržaný nevie o reálnom čase, keďže v priestoroch nie sú nástenné hodiny či iný mechanizmus, aby zadržaný mohol sledovať plynutie času.

Okrem problému telových kamier policajtov tiež poukázal na chýbajúce toalety oddelené od zvyšku cely.

„Akonáhle sú dvaja na cele, toalety musia byť aspoň opticky oddelené,“ zhodnotil Dobrovodský s tým, že v zariadení v Martine dokonca priestory toalety monitoruje kamerový systém bez rastrovania (rozmazania častí záznamu – pozn. red.).

Riaditeľ to aj priznal a dodal, že sa snaží získať nový softvér, požiadavku adresoval aj centru podpory ministerstva vnútra, avšak zatiaľ bez odozvy.

(max)


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok
V Arizone či Michigane sa uzatvorili volebné miestnosti
V Arizone či Michigane sa uzatvorili volebné miestnosti. Aj vo Wisconsine a v ďalších 12 štátoch sa skončilo osobné hlasovanie v prezidentských voľbách, informovala televízia CNN. Voľby naďalej prebiehajú už iba v deviatich štátoch vrátane najväčšieho štátu Kalifornia a posledného kľúčového štátu Nevada. Republikánsky kandidát Donald Trump zatiaľ podľa CNN…
Prejsť na článok