Šimkovičová a Susko prežili odvolávanie. Traja poslanci Hlasu z rebélie vycúvali

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová a šéf rezortu spravodlivosti Boris Susko ostávajú vo svojich funkciách.

15. schôdza Národnej rady SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS). Foto: Jakub Kotian/TASR

Poslanci parlamentu totiž nepodporili opozičné návrhy na ich odvolanie. Za vyslovenie nedôvery ministerke kultúry hlasovalo 68 poslancov, za koniec Suska na poste ministra zasa 67 zákonodarcov. Na vyslovenie nedôvery členovi vlády je pritom potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov parlamentu, teda 76.

Pôvodne sa o vyslovení nedôvery ministrom malo hlasovať v utorok, nezaradení poslanci z Národnej koalície (NK) Rudolf Huliak, Ivan Ševčík a Pavel Ľupták však bojkotovali rokovanie parlamentu, čím vládna koalícia stratila väčšinu a Národná rada tak nebola uznášaniaschopná. „Dostalo sa nám odozvy, že sme nepotrební, že majú 76-ku aj bez nás,“ odôvodňoval ich postoj Huliak.

Musel prísť dlhodobo chorý poslanec Hlasu Blcháč

Koalícia tento problém vyriešila tak, že na stredajšie hlasovanie prišiel poslanec Hlasu Ján Blcháč, ktorý je zo zdravotných dôvodov práceneschopný.

Ján Blcháč. Foto: Miroslava Mlynárová/TASR

„Je nám veľmi ľúto, že, žiaľ, dnes pre nezmyselnú snahu obštruovať parlament zo strany opozície, musí prísť onkologický pacient a zbytočne sa ohrozuje jeho život,“ povedal minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). Na otázku, či budú huliakovci hlasovať v ďalších dňoch s koalíciou, Taraba nevedel odpovedať. Nekomunikoval totiž s nimi.

Strana Hlas v stredu popoludní  v stanovisku napísala, že považuje za krajne neprípustné, aby médiá zneužívali zdravotný stav poslanca a primátora Liptovského Mikuláša, Blcháča, „na svoje PR články o politickej situácii“.

„Ján Blcháč včera [v utorok  – pozn. red.] ukončil PN a dnes sa už zúčastnil rokovania Národnej rady. Rázne odmietame akékoľvek tvrdenia o účelovom ukončení PN a apelujeme na médiá, aby rešpektovali jeho právo na súkromie v súvislosti so zdravotným stavom,“ uviedol Hlas.

Huliakovci na hlasovaní o ministroch neboli

Na hlasovaní o odvolávaní dvoch členov vlády sa spomínaní traja nezaradení poslanci nezúčastnili. Pred vyše týždňom odišli z klubu SNS. Huliak vtedy hovoril, že ich odpojili od informácií a zablokovali im prístup na koaličné rady. Kritizoval tiež ministra životného prostredia Tomáša Tarabu s tým, že sa poslanci NK stali rukojemníkmi jeho autokratickej politiky.

Výhrady k ministerke Šimkovičovej mali traja poslanci Hlasu – Samuel Migaľ, Roman Malatinec a Radomír Šalitroš. Nakoniec hlasovali proti opozičnému návrhu spolu s celou koalíciou. Ešte v pondelok pritom tvrdili, že nevedia, ako budú hlasovať. S ministerkou diskutovali v utorok, aby poznali jej ďalšie kroky. Podľa Migaľa chceli mať na stole jasný koncept slovenskej kultúry, kam bude smerovať.

Výhrady k Šimkovičovej

Ministerku kultúry opozícia kritizovala hlavne za odvolanie riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) Mateja Drličku a šéfky Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandry Kusej. Ministerka oznámila koniec riaditeľa SND Drličku po kritike, že odvolal riaditeľku baletu Ninu Polákovú. Drlička tvrdil, že umeleckú riaditeľku musel odvolať, pretože šikanovala zamestnancov a vytvárala zlú pracovnú atmosféru.

Pri odvolaní riaditeľky SNG Kusej ministerka poukazovala na neefektívne riadenie. Kritizovala postup Kusej pri rekonštrukcii galérie a upozornila aj na možný konflikt záujmov. Vyčítala jej zároveň hospodárenie s verejnými financiami či nedostatočné využitie priestorov SNG.

Susko popudil prerušením trestu Kováčikovi

Minister Susko nahneval opozíciu po tom, čo sa z väzenia dostal na slobodu bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Faktom je, že minister v tomto prípade zákon neporušil.

Exprokurátor Kováčik vyšiel z väzenia po tom, čo Susko podal dovolanie ako mimoriadny opravný prostriedok. Rozhodovať o ňom má Najvyšší súd SR. Ak súd Suskovi nevyhovie, Kováčik pôjde znovu do väzenia.

Najvyšší súd Kováčika právoplatne odsúdil v máji 2022 na osem rokov väzenia za prijatie úplatku a vyzradenie informácií zo spisov. Uložil mu aj peňažný trest vo výške 100-tisíc eur.

(gko, su)


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok