Čierny deň pre učiteľov. Protestujú proti financovaniu v školstve, nevylučujú ani štrajk

Viacerí slovenskí učitelia a školskí zamestnanci prišli v stredu do práce oblečení v čiernom na prejav protestu, ktorý má symbolizovať smútok nad financovaním slovenského školstva.

468300098_1109775694275553_148757818625012350_n Protest učiteľov na Súkromnej Spojenej škole EDUCO. Foto: Facebook/Odborový zväz školstva

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVM) SR hovorí napriek nespokojnosti učiteľov o dobrej vzájomnej spolupráci so školskými odborármi. Šéf rezortu Tomáš Drucker (Hlas) plánuje so školskými zamestnancami o situácii v školstve rokovať opäť, a to 29. novembra.

„Ukážme celému Slovensku našu nespokojnosť a naše odhodlanie. Prinúťme spoločne politikov riešiť problémy školstva. Výchova a vzdelávanie sú investíciou do budúcnosti celej spoločnosti a musia byť vnímané ako priorita,“ týmito slovami avizoval odborový zväz školstva plánovaný stredajší protest s názvom Školstvo v smútku.

Protest v čiernom učiteľov a zamestnancov školstva má byť symbolickým prejavom smútku nad financovaním slovenského školstva.

„V prípade, že vláda Slovenskej republiky nesplní naše požiadavky, sme pripravení naďalej pokračovať v protestných aktivitách, ktoré môžu vyústiť až do štrajku,“ zdôraznil predseda školských odborárov Pavel Ondek, ktorý vyzval všetkých zamestnancov, aby prišli 27. novembra do práce na znak nespokojnosti oblečení v čiernom a fotografie z protestu zdieľali cez sociálne siete.

V školstve bude chýbať až do 2 100 učiteľov

Odborári nie sú spokojní s financovaním slovenského regionálneho a vysokého školstva a nesúhlasia s návrhom štátneho rozpočtu na rok 2025.

„Upozorňujeme, že podľa tohto návrhu už druhý rok po sebe nebudú valorizované tarifné platy zamestnancov školstva, čo je v rozpore so záväzkom vlády z jej programového vyhlásenia,“ uviedol vo videu na sociálnej sieti Odborový zväz školstva.

„Konsolidačné opatrenia spôsobia zvýšenie inflácie, v dôsledku čoho výrazne klesnú reálne platy zamestnancov školstva. Podľa prognózy Inštitútu vzdelávacej politiky bude na Slovensku v najbližších rokoch chýbať 1 600 až 2 100 učiteľov,“ upozornili na vážnosť situácie.

Nástupný plat učiteľa s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa je podľa zväzu len 1 200 eur v hrubom.

„Situácia je dlhodobo neúnosná aj pri nepedagogických zamestnancoch v regionálnom školstve, aj na vysokých školách. V niektorých regiónoch dochádza ku kritickým problémom s personálnym zabezpečením prevádzky škôl a školských zariadení, keď základná tarifná tabuľka začína pod úrovňou minimálnej mzdy a v najbližších rokoch hrozí jej ďalší prepad pod túto úroveň,“ spresnili zamestnanci školstva vo videu s dôvetkom, že riaditelia a rektori musia týmto pedagógom doplácať zo zdrojov určených na odmeny či osobné príplatky.

Financovanie školstva označili odborári ako „nejednotné, ktoré spôsobuje diskrimináciu pri odmeňovaní rôznych skupín zamestnancov“.

Protesty avizovali už skôr

Ministerstvo školstva nevníma tichý protest ako nátlakovú akciu, keďže ho odborári avizovali ešte počas rokovania u slovenského prezidenta.

Peter Pellegrini sa totiž spolu s ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas) stretol so zástupcami školských zamestnancov ešte 15. novembra.

Cieľom bolo predovšetkým prediskutovať požiadavku na desaťpercentné zvýšenie platov všetkých zamestnancov v školstve, a tiež zmeny v odmeňovaní pedagogických a nepedagogických zamestnancov. Ďalšou z požiadaviek bolo zjednotenie odmeňovania všetkých zamestnancov regionálneho a vysokého školstva do jedného zákona o odmeňovaní. Stretnutiu predchádzal list, ktorý školskí zástupcovia adresovali vedúcim predstaviteľom štátu.

Predstavitelia pracovníkov školstva mali tiež pripomienky ku kurikulárnej reforme v školstve, a to také, aby bolo možné rozdeliť obsah vzdelávania v štátnom vzdelávacom programe na ročníky.

Štandard sa predsedu pýtal na možnosti protestných akcií z lavíc školských odborárov ešte v októbri. Ondek vtedy túto možnosť potvrdil a poznamenal, že odborári žiadali navýšenie platov od 1. septembra 2024, čo sa nestalo. Programové vyhlásenie vlády podľa Ondeka sľubuje každoročné zvyšovanie platov pre školských zamestnancov, čo sa nerealizuje, a to považoval v rozhovore za hlavné dôvody nespokojnosti.

KDH oceňuje, že si učitelia zvolili spôsob, ktorý nenarúša výučbu

Opozičné KDH podporuje stredajší tichý protest učiteľov a školských zamestnancov. Rozumie požiadavke odborárov na zvýšenie platov zamestnancov v školstve. Hovorí o potrebe zatraktívnenia učiteľského povolania.

„Veľmi oceňujeme a ďakujeme, že učitelia napriek oprávnenej nespokojnosti s pomermi v školstve stoja pri svojich deťoch a zvolili si tichú formu protestu, ktorá nebude na úkor detí. Táto generácia detí už bola obeťou neprimerane dlho zatvorených škôl počas pandémie,“ skonštatovali kresťanskí demokrati v stanovisku.

V tejto súvislosti skritizovali návrh budúcoročného rozpočtu pre školstvo. „Zvýšenie rozpočtu na školstvo sa týka pomocných profesií v školstve a súvisí aj s prechodom kompetencií s materskými školami. No platy učiteľov sa nezvyšujú. Problematické je aj uplatňovanie regionálnych príplatkov. Aj učitelia sú tí, na ktorých ide vláda šetriť, a pritom vláda nešetrí na sebe, naopak, na budúci rok plánuje vyrobiť deficit vo výške šesť miliárd eur,“ dodali. Apelovali na to, aby sa konsolidácia nedotkla učiteľov.

Nejde o prvý protest pedagógov

Stredajší protest, ohlásený školskými odborármi, nie je ani prvým, ani jediným verejným prejavom nespokojnosti pedagógov so situáciou v školstve.

V júni 2022 tisíce učiteľov v Bratislave požadovali lepšie pracovné podmienky a vyššie platy. Protestujúci, oblečení v žltých farbách, pochodovali ulicami hlavného mesta na čele s vedením odborového zväzu pracovníkov. Pripomeňme, že valorizáciu platov o nula percent v roku 2021 a o tri percentá od 1. júla 2022 považovali za absolútne nepostačujúcu. Už vtedy žiadali, aby ich platy vzrástli namiesto troch percent o desať.

Protestujúci pricestovali do hlavného mesta z rôznych kútov Slovenska. Vtedajší minister financií Igor Matovič (Slovensko, niekdajšie OĽaNO) prisľúbil, že na rokovaní vlády predloží návrh na desaťpercentné zvýšenie platov zamestnancov v školstve, ktoré by malo byť financované zvýšením daní.

Na snímke vľavo predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek počas protestu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku 15. júna 2022 v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian

V minulosti sľúbil navýšenie platov aj Drucker

Pripomeňme okrem iného aj to, že peniaze na zvýšenie platov pre učiteľov potvrdil ešte začiatkom septembra v relácii V politike na TA3 aj súčasný minister školstva Tomáš Drucker.

„Ja by som sa veľmi tešil, keby učitelia mali oveľa vyššie platy, aby sme nemali problémy, ktorým čelí školstvo, najmä čo sa týka regiónov, kde sú mzdy v iných povolaniach oveľa vyššie a sťahujú učiteľov do iných profesií,“ podotkol v minulosti Drucker.

(let, tasr)


Elektrická energia patrí medzi tie energie, ktoré budú nielenže čoraz vzácnejšie, ale zrejme aj ich cena porastie. Na Slovensku sa elektrická energia vyrába najmä v jadrových elektrárňach, ale aj vo vodných či pomocou slnečných kolektorov.…
Prejsť na článok