Nový trend v kryptosvete: vytvor si vlastnú kryptomenu za pár sekúnd
Na druhej strane nejde o nič neočakávané. Ba práve naopak – po troch týždňoch silného rastu je zdravé, keď cena bitcoinu prejde korekciou. Tento pohyb znižuje riziko prehriatia trhov, ktoré je v kryptomenovom prostredí stále vysoké.
Medzitým, čo bitcoin „odpočíva“, kryptosvet rieši, čo bude ďalším trendom. Stúpajúca cena bitcoinu totiž priťahuje všeobecný záujem o dianie v kryptomenách a hľadanie nových investičných príležitostí. Prvý veľký nárast ceny bitcoinu v minulosti spustil vlnu záujmu o NFT (non-fungible tokeny). Je teda logické hľadať ďalšie oblasti, kde by sa pozitívny vplyv rastu ceny bitcoinu mohol prejaviť s oneskorením.
Chcete altcoiny alebo memecoiny?
Jednou z často spomínaných možností sú altcoiny alebo memecoiny. Ako napovedá názov, altcoiny sú alternatívy k bitcoinu. Ide o veľmi široký pojem zahŕňajúci relatívne solídne kryptomeny, ako je ethereum, solana alebo cardano. Na druhej strane tu nájdeme nespočetné množstvo ďalších kryptomien, ako sú turbo, digibyte alebo siacoin, ktoré pozná úzky okruh kryptofanúšikov.
Tieto alternatívne kryptomeny dokážu v priebehu niekoľkých týždňov priniesť desiatky aj stovky percent zisku, stačí, aby sa jedna z nich stala populárnou napríklad na Telegrame alebo iných sociálnych sieťach. Je skoro zbytočné spomínať, že to funguje aj opačne. Niektoré z týchto alternatívnych kryptomien môžu skončiť veľmi rýchlo v zabudnutí a prakticky s nulovou hodnotou.
Memecoiny sú tiež alternatívne kryptomeny, ale na rozdiel od tých „klasickejších“ sú ich korene často spojené s mémami. U memecoinov je dôležitý práve tento aspekt – predstavujú určitú formu trollingu kryptomenového sveta. Založiť vlastný memecoin môže prakticky ktokoľvek. Medzi najznámejšie memecoiny patria dogecoin, shiba inu alebo pepe. Počet memecoinov ide do desiatok tisíc a každý deň ich počet neustále stúpa.
Dogecoin má tento rok nakročené k rozprávkovému zhodnoteniu, a to vďaka svojmu hlavnému propagátorovi, Elonovi Muskovi. Od začiatku roka priniesol dogecoin svojim držiteľom zhodnotenie o 313 percent.
Burzová kapitalizácia dogecoinu teraz presahuje 50 miliárd dolárov, čo je porovnateľné s hodnotou spoločností, ako je výrobca energetických nápojov Monster alebo automobilka Volvo. Tieto čísla vyvolávajú zmiešané pocity – čo na prvý pohľad pôsobí ako vtip, v skutočnosti predstavuje miliardový biznis.

Tieto investície sú však nesmierne rizikové. Zatiaľ čo pri hlavných desiatich kryptomenách možno hovoriť o určitej originalite a rozdieloch, pri mnohých altcoinoch a memecoinoch nie je jasné, v čom spočíva ich pridaná hodnota.
Alebo si rovno vytvorte vlastnú menu
Šialenstvo vo svete kryptomien dobre ilustruje popularita platformy Pump.fun. Tá umožňuje prakticky každému vytvoriť si vlastnú kryptomenu počas niekoľkých kliknutí a za symbolický poplatok. Avšak získať záujem o novovytvorenú menu už také jednoduché nie je. Najčastejšou stratégiou je vytvoriť menu priamo v živom streame a dúfať, že sledujúci fanúšikovia prispejú svojimi úsporami a s vidinou rýchleho zhodnotenia menu kúpou. Je to boj o ľudskú pozornosť, ktorá prináša zisky.
Ľudia sú ochotní urobiť takmer čokoľvek, aby zvýšili záujem o svoje kryptomeny. Jeden z tvorcov dokonca pohrozil, že pokiaľ jeho kryptomena nedosiahne určitú kapitalizáciu, popraví svojho psa. Pre tento incident platforma dočasne pozastavila všetky streamovacie aktivity. Nie je však isté, či tento krok neohrozí celý projekt, ktorý stojí na dvoch pilieroch: záujme o kryptomeny a digitálnej pozornosti.
Pump.fun je napriek tomu extrémne zárobkový projekt. Platforma doteraz prilákala vyše 85-tisíc používateľov, pričom 37-tisíc z nich sa pridalo v poslednom čase. Od svojho vzniku v januári roku 2024 získala na poplatkoch viac ako milión kryptomincí solana, čo pri súčasnom kurze predstavuje vyše 220 miliónov eur.
Celková burzová kapitalizácia kryptomien vytvorených na tejto platforme sa blíži k siedmim miliardám dolárov. Ak si projekt udrží pozornosť používateľov, môže sa stať jedným z najzárobkovejších v kryptosvete za posledné roky. Na krypte sa nemusí zarábať iba špekuláciou, teda nákupom alebo predajom, ale cesta vedie aj napriek ponúkaniu originálnych služieb.
Technická analýza: Ako sa vyvíja cena bitcoinu?
V čase písania článku sa cena bitcoinu znovu vzdialila psychologickej hranici 100-tisíc dolárov a dosiahla 92 182 dolárov. Za posledných päť dní bitcoin stratil 6,32 percenta. Tento prepad je po troch týždňoch silného rastu o viac ako 46 percent takmer zanedbateľný. Na druhej strane je vidieť, že hranica 100-tisíc dolárov predstavuje silnú rezistenciu, ktorú mnohí analytici považovali za skôr symbolickú.

Na prekonanie tejto hranice bude bitcoin potrebovať ďalšie pozitívne správy. Do konca tohto roka je však ešte dosť času. Špekuluje sa, že v posledných dňoch bitcoinu pomáha príliv prostriedkov do bitcoinových ETF, ktoré priťahujú investorov opúšťajúcich čínske ETF-ká. Tento trend môže ďalej zosilniť, pretože Donald Trump oznámil, že ihneď po nástupe do funkcie zvýši existujúce clá na čínsky tovar o 10 percent. Tento krok pravdepodobne spôsobí ťažké obdobie pre čínske akcie, čo logicky podporuje presun kapitálu do bitcoinu.