Čo vieme o útoku vo Viedni

Policajti hliadkujú po streľbe v centre Viedne. Foto: TASR/AP

V pondelok vo večerných hodinách došlo na viacerých miestach vo Viedni k rozsiahlym teroristickým útokom islamistov. Jedného z útočníkov polícia zastrelila.

Aktualizované 15:36

Štyri obete podľahli zraneniam po teroristickom útoku v pondelok večer v centre rakúskej metropoly Viedeň. Zahynul aj útočník, ktorého smrteľne postrelila polícia. Starosta Viedne Michael Ludwig to uviedol pre verejnoprávnu stanicu ORF.

Útočníkom bol 20-ročný muž menom Kujtim Fejzulai, ktorý bol v minulosti stíhaný za terorizmus. V apríli 2019 bol uznaný za vinného za pokus o cestu do Sýrie s cieľom pripojiť sa k extrémistickej organizácii Islamský štát. Mal rakúske a severomacedónske občianstvo.

Náboje zo Slovenska?

V polovici júla mal Fejzulai prísť spoločne s priateľom na Slovensko, aby si tu zaobstaral náboje do pušky AK-47 (kalašnikov). Na cestu mali využiť auto matky radikála, ktorý bol rakúskym bezpečnostným zložkám známy. Informuje o tom web Heute.at.

Verziu o nábojoch zo Slovenska však vylučuje predseda predstavenstva Združenia vlastníkov strelných zbraní Legis Telum Ľudovít Miklánek.

„V rakúskom médiu Heute.at sa objavila neoverená informácia o tom, že páchateľ teroristického činu vo Viedni si mal ‚údajne v júni kúpiť strelivo na Slovensku‘. Slovenské médiá prevzali túto ‚informáciu‘ nepresne a niektoré už uvádzajú, že zbrane a strelivo použité vo Viedni boli zo Slovenska. Terorista, ktorý bol predtým podmienečne prepustený z trestu, ktorý dostal za to, že chcel ujsť bojovať za Islamský štát do Sýrie, bol na sociálnej sieti odfotený so zbraňami z produkcie dnes srbskej Zastavy, ktoré sa používali počas občianskej vojny v Juhoslávii,“ uviedol.

Polícia po útoku zadržala osoby vo veku 16 až 25 rokov z Viedne, Bangladéša, Čečenska, St. Pöltenu a Mödlingu. Ďalší útočníci môžu byť podľa polície stále na úteku.

Najmenej 50 výstrelov

Strelci spustili v pondelok okolo 20.00 h SEČ paľbu na ľudí, ktorí si užívali vo viedenských kaviarňach a reštauráciách poslednú noc pred začatím lockdownu, zameraného na zastavenie šírenia koronavírusu.

Útok vykonali neďaleko synagógy na ulici Seitenstettengasse a na ďalších piatich miestach. Svedkovia streľby pre portál OE24 uviedli, že padlo „najmenej 50 výstrelov“. Do nemocníc bolo prevezených 15 osôb – siedmi vo vážnom stave.

Podľa úradov išlo o dobre pripravený teroristický útok a páchatelia mali útočné pušky.

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen teroristický útok ostro odsúdil. „Našu slobodu a demokraciu budeme spoločne a odhodlane brániť všetkými nutnými prostriedkami,“ napísal na Twitteri. „Myslím na obete, zranených a ich rodiny a súcitím s nimi. Všetci sme hlboko zarmútení,“ dodal.

Policajt kráča okolo sanitiek po streľbe neďaleko synagógy vo Viedni. Foto: TASR/AP

Svetoví lídri reagujú

Van der Bellen sa poďakoval ostatným hlavám štátov a vlád za ich podporu.

Tú mu vyjadrili lídri Európskej únie, Francúzska, Talianska, Nemecka, Grécka, Spojeného kráľovstva, Česka či Ruska.

Generálny tajomník OSN António Guterres odsúdil teroristický útok vo Viedni a vyjadril sústrasť rodinám obetí.

Sústrasť obetiam vyjadrili aj slovenskí politici, vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej, premiéra Igora Matoviča a predsedu parlamentu Borisa Kollára.

SIS sleduje situáciu

Slovenská informačná služba (SIS) pozorne sleduje situáciu, ktorá nastala v pondelok po večernom útoku v rakúskej metropole Viedeň.

„Situáciu pozorne sledujeme a sme v kontakte s rakúskymi kolegami a ministerstvom vnútra,“ uvádza SIS na svojej facebookovej stránke. Pozostalým vyslovila úprimnú sústrasť.

SIS už 31. októbra na svojej stránke uvádzala, že pozorne sleduje aktuálnu bezpečnostnú situáciu v Európe a rastúce napätie, ktoré bolo zaznamenané v súvislosti s násilnými incidentmi moslimských radikálov v uliciach a kostoloch v posledných dňoch v susednom Rakúsku a vo Francúzsku.

Americká spoločnosť SITE: K útokom z Viedne sa vyjadril džihádista

Americká spoločnosť SITE Intelligence Group, monitorujúca aktivity džihádistov na internete, na svojej webstránke citovala vyjadrenie džihádistu k útokom vo Viedni.

Tie sú podľa slov islamistu „súčasťou zúčtovania“ za účasť Rakúska v medzinárodnej koalícii bojujúcej proti Islamskému štátu (IS) a vedenej Spojenými štátmi. Informovala o tom v noci na utorok agentúra APA.

V rámci koalície proti aktivitám teroristickej organizácie IS bojujú v Sýrii a Iraku desiatky štátov. Rakúsko sa síce k tejto koalícii pridalo, no nepodieľa sa na nej nijakými vojenskými príspevkami, konštatuje APA.

(Tasr, Peter Števkov)

Ďalšie články od Peter Števkov
Ďalšie články