|   2025-08-11 18:03:05

Trump nasadí vo Washingtone Národnú gardu, chce kontrolu polície

Americký prezident Donald Trump oznámil, že policajný zbor vo Washingtone D. C. prejde pod federálnu kontrolu a v meste bude nasadená Národná garda. Cieľom tohto kroku má byť podľa neho zníženie údajne nekontrolovateľnej kriminality a posilnenie bezpečnosti v hlavnom meste USA.

Na tlačovej konferencii Trump označil opatrenie za „historické“ a zdôraznil, že má ochrániť mesto pred „zločinom, krviprelievaním, chaosom a biedou“. Vyhlásil, že prítomnosť Národnej gardy má obnoviť poriadok a bezpečnosť.

Už pred konferenciou na sociálnych sieťach avizoval „Deň oslobodenia“ pre Washington, pričom sľúbil koniec „barbarstva“ a násilia voči nevinným.

Trumpove vyjadrenia súčasne vyvolávajú otázky o miere reálneho ohrozenia a možných politických motívoch tohto zásahu, keďže kriminalita vo Washingtone je dlhodobo predmetom politických sporov.

(tasr)