|   2025-08-21 12:27:07

Blanár: Veľmoci nesmú pošliapavať suverenitu menších štátov

Slovensko si vo štvrtok pripomína 57. výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer) prisľúbil, že slovenská vláda bude vždy podporovať dodržiavanie medzinárodného práva.

"Nie je možné, aby hocijaký veľký štát, ktorý má za sebou veľkú silu, pošliapaval zvrchované a oprávnené nároky akéhokoľvek menšieho štátu alebo suseda a narušoval jeho zvrchovanosť. A o to dôležitejšie je to v dnešných časoch, keď čelíme erózii medzinárodného práva," vyhlásil.

Konflikty podľa neho treba riešiť výlučne diplomaticky. Odkazom augusta 1968 je podľa neho aj potreba počúvať hlas občanov, keďže práve väčšina obyvateľov Československa podporovala obrodný proces Alexandra Dubčeka.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) pripomenul, že invázia priniesla strach, obete a potlačenie slobody, no zároveň ukázala odvahu ľudí nevzdať sa vlastných hodnôt.

"S úctou dnes spomíname na všetkých, ktorí vtedy trpeli, vzdorovali či dokázali za pravdou stáť aj vlastným životom," uzavrel.

(tasr, max)